Planujesz zakup samochodu na kredyt? Sprawdź wcześniej oferty kredytów samochodowych, co pozwoli Ci znaleźć najbardziej atrakcyjną opcję. W naszym dzisiejszym wpisie postaramy się sprawdzić, czy warto wziąć kredyt na samochód. Podpowiemy też, na co zwrócić uwagę podczas wyboru kredytu na samochód. Sprawdzimy też, czy kredyt samochodowy różni się od leasingu lub najmu długoterminowego. Zapraszamy zatem do przeczytania dzisiejszego tekstu.
Kredyt na samochód – co to jest?
Co to jest kredyt na samochód? Kredyt samochodowy jest rodzajem kredytu celowego. Oznacza to, że musisz przeznaczyć otrzymane środki na zakup samochodu. Czasem to bank przelewa środki sprzedającemu. Czy można wydać pieniądze z kredytu samochodowego na inny cel? Nie, to finansowanie przeznaczone jest wyłącznie na zakup samochodu lub innego środka transportu. Celem kredytu samochodowego może być kupno auta, motocykla, skutera, ciężarówki, czy maszyny rolniczej.
Leasing a kredyt samochodowy
Czy leasing to to samo co kredyt na zakup auta? Nie, to dwa zupełnie inne produkty. W obu przypadkach możesz korzystać z pojazdu i płacisz co miesiąc pewną sumę. Różnica polega jednak na tym, kto jest właścicielem samochodu. W przypadku leasingu (a także najmu długoterminowego) właścicielem jest bank lub firma leasingowa. Decydując się na zakup auta na kredyt to Ty stajesz się jego właścicielem.
Zwykle kredyt samochodu pozwala rozbić na raty całą jego wartość – po spłaceniu ostatniej raty auto jest Twoje – możesz dalej go używać, sprzedać lub komuś przekazać. Właścicielem samochodu w leasingu lub najmie jest natomiast firma finansowa. Gdy leasing lub najem długoterminowy dobiega końca, samochód wraca do poprzedniego właściciela. W leasingu jesteś więc tylko użytkownikiem samochodu, w kredycie – jego właścicielem.
Jak znaleźć najlepszy kredyt na samochód?
Gdy decydujesz, że kredyt samochodowy to najlepszy sposób finansowania zakupu auta, pozostaje wybór lepszej oferty. A na rynku jest ich naprawdę sporo! Dlatego warto skorzystać z rankingu dostępnego na https://porownywarkabankow.pl/kredyt-na-samochod/ Praktycznie każdy bank oferuje swoim klientom kredyty samochodowe. Oferty kredytów na samochód mogą znacznie się różnić. Przede wszystkim warto sprawdzić maksymalną sumę kredytu – czy wystarczy na kupno pojazdu, którego szukasz? Warto także sprawdzić, na jak długo możesz zaciągnąć takie zobowiązanie. Niektóre kredyty samochodowe spłacisz w kilka miesięcy. Inne wiążę się natomiast z rozbiciem całej sumy nawet na 7-8 lat. Czy warto brać kredyt samochodowy na aż tak długi okres?
Im dłuższy okres kredytowania, tym mniejsza będzie wysokość pojedynczej raty. Całkowity koszt kredytu samochodowego może jednak wtedy znacznie urosnąć – kredyt posiada pewne oprocentowanie w ujęciu rocznym. Warto więc dokładnie przemyśleć, jak wysoki kredyt na samochód chcesz wziąć i jaki będzie najwygodniejszy okres jego spłaty.
Tani samochód i szybka spłata, czy wiele lat kredytu samochodowego?
Kredyt samochodowy jest jednym ze sposobów wejścia w posiadanie samochodu mimo braku aż tak dużej ilości gotówki na swoim koncie. Czy warto wziąć najtańszy kredyt na samochód z szybką spłatą? Czasami tak, jednak jeśli Twoja zdolność kredytowa na to pozwala, rozważ zakup droższego samochodu. Nowsze auto z oszczędnym silnikiem, które będzie niezawodne może generować znacznie mniejsze koszty utrzymania.
Tania eksploatacja i niskie zużycie paliwa droższego samochodu mogą sprawić, że różnica w wysokości raty kredytowej zwróci się z nawiązką. Dzięki kredytowi samochodowemu możesz pozwolić sobie na jazdę nowoczesnym samochodem, któremu możesz zaufać. W wielu sytuacjach taki wybór jest naprawdę rozsądny.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu samochodowego?
Sumę wszystkich opłat, oprocentowania, marży banku i tym podobnych odsetek możesz znaleźć jako parametr RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu samochodowego pokazuje Ci, jak drogi jest dany kredyt. RRSO kredytu na samochód to procentowy odsetek jego kosztów w stosunku do wysokości kredytu – otrzymanej sumy. Dzięki RRSO możesz łatwo zestawić ze sobą oferty kredytów samochodowych różnych banków. Decydując się na kredyt z niskim RRSO masz pewność, że dokonałeś właściwego wyboru.
Warto poznać dobrze warunki otrzymania kredytu samochodowego. Czasami do uzyskania takiego finansowego niezbędne jest wykupienie jakiegoś ubezpieczenia. Najczęściej wymagany jest pełen pakiet AC. Warto doliczyć ten wydatek licząc koszty związane z zakupem samochodu na kredyt.
Dlaczego bank każe wykupić AC przy kredycie samochodowym?
W przypadku kredytu samochodowego to samochód jest jego zabezpieczeniem. Zasada jest tu analogiczna jak w przypadku kredytu hipotecznego. W nim to mieszkanie jest zabezpieczeniem kredytu.
Z tego względu bankowi zależy, żeby samochód stale pozostawał w nienagannej kondycji. Sprawdź, czy bank nie wymaga wykupienia polisy auto-casco w konkretnym towarzystwie finansowym. Czasem może to bowiem oznaczać spore dodatkowe koszty.
Kredyt samochodowy – czy warto?
Zdecydowanie warto rozważyć zakup samochodu na kredyt. Jest to bardzo dobra alternatywa dla leasingu i najmu długoterminowego, w których nie jesteś właścicielem pojazdu, a tylko jego użytkownikiem. W wielu sytuacjach niesie to za sobą pewne negatywne konsekwencje lub konieczność postępowania zgodnie z wytycznymi firmy leasingowej.
Dzięki kredytowi na samochód możesz przede wszystkim od razu cieszyć się możliwością korzystania z samochodu – bez konieczności wielomiesięcznego oszczędzania na niego.