Od wielu lat można zaobserwować duże zainteresowanie marketingiem afiliacyjnym, który można wykorzystać między innymi do spieniężenia ruchu na stronie internetowej. Na czym jednak polega afiliacja i kto naprawdę skorzysta na takim marketingu? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.
- Kto bierze udział w marketingu afiliacyjnym?
- Przykładowe zastosowania marketingu afiliacyjnego
- Jak stworzyć własny program partnerski?
Niezależnie od tego, czy chcesz zarabiać na marketingu afiliacyjnym jako reklamodawca, czy jako wydawca, powinieneś zacząć od zdobycia informacji. Warto zainteresować się nie tylko konkretnym projektem, ale również ogólną ideą tego typu marketingu.
Kto bierze udział w marketingu afiliacyjnym?
Niezależnie od tego, co jest promowane w ramach działań związanych z marketingiem afiliacyjnym, zawsze uczestniczy w tym kilka stron. Najważniejszą jest oczywiście reklamodawca, a więc firma, która oferuje określone produkty lub usługi. Decydując się na marketing afiliacyjny, firma może dotrzeć do wielu potencjalnych klientów bez potrzeby inwestowania czasu i pieniędzy. W zamian za to będzie musiała oddać od kilku do kilkunastu procent partnerom. Partner może być zarówno inną firmą, jak i osobą prywatną, która prowadzi popularną stronę internetową, kanał na YouTube lub cieszy ma wielu obserwujących na Instagramie (są to oczywiście tylko przykłady, ponieważ sposobów promowania jest o wiele więcej). Najważniejsze jest, aby partner potrafił dotrzeć do wielu osób, które mogą być zainteresowane produktem reklamodawcy. W takim układzie nie może oczywiście zabraknąć klienta. Wbrew pozorom na marketingu afiliacyjnym zyskują nie tylko partner i reklamodawca, ale również osoby składające zamówienia. Nie muszą tracić czasu na szukanie czegoś, co im się spodobało, tylko mogą to zakupić ze strony bloga, serwisu internetowego lub fanpage’a. Może się wydawać, że prowizja w wysokości od kilku do kilkunastu procent od każdej transakcji nie jest wysoka. Warto jednak wziąć pod uwagę efekt skali. Jeżeli strona partnera odwiedzana jest przez setki tysięcy osób i nawet niewielki procent z nich złoży zamówienie, to może się to przełożyć na duże zyski. W dodatku są to dodatkowe pieniądze, których zdobycie nie wymaga dużego zaangażowania (pomijając oczywiście konieczność stałego prowadzenia i rozwijania serwisu internetowego).
Przykładowe zastosowania marketingu afiliacyjnego
W dzisiejszych czasach marketing afiliacyjny stosowany jest przez zdecydowaną większość sklepów internetowych oraz firm, które świadczą usługi online. Przykładowe praktycznie zastosowanie można pokazać na przykładzie sklepu z grami komputerowymi. Sklep (który w tym przykładzie będzie reklamodawcą) może nawiązać współpracę z popularnymi blogerami piszącymi o grach oraz youtuberami (partnerzy). Oni natomiast mogą pod swoimi filmami i artykułami zamieszczać linki do omawianych gier dostępnych w sklepie reklamodawcy. Jeżeli dojdzie do transakcji, partner zarobi prowizję od sprzedaży. W tym przypadku zyskuje każda ze stron:
- sklep – odnotowuje sprzedaż, której najprawdopodobniej nie uzyskałby w inny sposób,
- partner (bloger lub youtuber) – otrzymuje pieniądze za polecenie klienta,
- klient – nie musi tracić czasu na szukanie gry, o której przeczytał na stronie partnera.
Nic więc dziwnego, że marketing afiliacyjny stosowany jest między innymi przez sklepy z obuwiem, sportowe, komputerowe, odzieżowe i w wielu innych branżach. Warto jednak pamiętać, że jeżeli chce się rzeczywiście zainteresować klientów jakąś ofertą, nie może to być coś nieatrakcyjnego. Internauci coraz częściej rozróżniają, czy ktoś poleca im produkt lub usługę, z której sam chętnie korzysta, czy też zamieszcza linki i zachęca do zakupów wyłącznie w celu zarobienia pieniędzy.
Jak stworzyć własny program partnerski?
Uruchomienie programu partnerskiego przez reklamodawcę wiąże się również z wieloma dodatkowymi korzyściami. Chodzi między innymi o możliwość darmowego spopularyzowania marki (w tradycyjnym modelu rozliczeń reklamodawca nie ponosi kosztów za wyświetlanie jego reklamy i płaci jedynie procent od wartości wygenerowanych transakcji). Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy taki program ma sens w przypadku twojej firmy, zapytaj o marketing afiliacyjny pracowników doświadczonej agencji. Na pewno uzyskasz wszystkie potrzebne informacje i pomoc w uruchomieniu programu.