Czy ulubione gadżety, aplikacje lub nawet sprzęty AGD i RTV mogą Cię obserwować? Podglądanie przez urządzenia elektroniczne brzmi trochę jak dobry scenariusz do filmu sensacyjnego. Nie można jednak mieć wątpliwości, że każdego dnia jesteśmy narażeni na szpiegowanie przez nowoczesne urządzenia dostępne w każdym domu, które są połączone z Internetem.
Nowe technologie dla wygody klienta
Nowoczesne technologie, rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji oraz aplikacje, które ułatwiają nam kolejne wybory zakupowe poprzez personalizację bazują na zebranych wcześniej danych. Zbieranie danych odbywa się w różny sposób, jednak wielu klientów nie zdaje sobie sprawy z tego, gdzie trafiają i jak są wykorzystywane uzyskane na różny sposób informacje.
Dane o użytkownikach zbierają przede wszystkim inteligentne urządzenia, które później podpowiadają, jaka jest optymalna temperatura pomieszczenia w danym momencie, przekazują dane pogodowe, ustawiają budziki lub zdalnie włączają i wyłączają sprzęty elektroniczne.
Internet rzeczy i inteligentne rozwiązania
Inteligentne urządzenia należące do grupy tzw. Internetu rzeczy, posiadają mnóstwo danych o swoich użytkownikach. Zbierają je nie tylko za pomocą danych wpisywanych ręcznie, ale także wykorzystują do tego wbudowane kamery i mikrofony. Inteligentne żarówki mogą śledzić sen domowników, inteligentne odkurzacze znać na pamięć rozkład pomieszczeń, a telewizory rejestrować rozmowy użytkowników.
Duże znaczenie mają urządzenie rejestrujące ruch, które łączą się z Internetem i aktywują zaprogramowane wcześniej funkcje, takie jak włączanie światła, termostatu czy ekspresu do kawy. Oczywiście celem zbierania danych jest przede wszystkim zapewnienie odbiorcom maksymalnej wygody i komfortu. Producenci urządzeń inteligentnych nie raz zapewniają, że zebrane w ten sposób dane są przechowywane na urządzeniu i nie są udostępniane osobom trzecim.
Z drugiej strony w przypadku wprowadzania aktualizacji i jeszcze większej personalizacji, pracownicy danej firmy mogą mieć wgląd do prywatnych nagrań klientów, aby udoskonalić funkcje urządzeń.
Lepszy sposób na ochronę
Ograniczenie dostępu do danych inteligentnym urządzeniom może mieć fatalne skutki i zaburzyć działanie tych sprzętów. Nie warto jednak pozostawać biernym i chronić swoje prywatne dane na wszelkie możliwe sposoby. Poznaj kilka prostych sposobów na to, aby zminimalizować nieznośne uczucie “obserwowania” przez inteligentne urządzenia i zadbać o ochronę swojej prywatności.
- Pierwszym ze sposobów jest zainstalowanie dowolnej wirtualnej sieci VPN Polska, która jest dostępna na wielu urządzeniach, w tym komputerach PC, laptopach i smartfonach. VPN starannie szyfruje przesyłane dane co sprawia, że wszelkie dane udostępniane i przesyłane w formularzach online, w tym hasła, loginy i numery kart płatniczych są niewidoczne dla osób do tego nieupoważnionych. Wirtualna sieć prywatna dobrze chroni przed atakami hakerów i cyberprzestępców.
- Warto także od czasu do czasu wyłączać swoje inteligentne urządzenia, szczególnie jeśli nie są one w danym momencie potrzebne. Zastanów się również, czy wygoda, jaka płynie na przykład z poleceń głosowych wydawanych Twojemu ekspresowi do kawy lub piekarnikowi jest warta ujawniania informacji o sobie.
- Przed zakupem inteligentnego urządzenia warto zapoznać się z polityką ochrony prywatności obowiązującą w danej firmie i upewnić się, jak są przechowywane i wykorzystywane wrażliwe dane klientów. Jak wynika z badań i analiz, grupa klientów, która sprawdza te informacje wciąż jest bardzo mała.
- Jeśli masz poważne podejrzenia co do sposobu przechowywania i wykorzystywania swoich danych możesz poprosić firmę, z której usług korzystasz, o przesłanie Ci wyjaśnień na temat tego, jakie Twoje dane są gromadzone, w jaki sposób są wykorzystywane w danej firmie i czy są udostępniane stronom trzecim.
Na koniec pamiętaj o regularnej aktualizacji oprogramowania swoich inteligentnych urządzeń, a jeśli to możliwe wyłączaj możliwość gromadzenia danych, szczególnie jeśli nie są one niezbędne do ich normalnego funkcjonowania.