Czy kolorowanki edukacyjne pomagają dziecku w uczeniu się?

Dzieciństwo to zabawy, a jego nieodłącznym atrybutem są kolorowanki, klocki, piłki i inne gadżety. Kredki, farbki i plastelina stanowią również nieodłączny element dziecięcego życia, gdzie każdego dnia na nowo można kreować swoją wyobraźnię. Coraz więcej rodziców zwraca uwagę na to, aby wybierać dla swojego dziecka kolorowanki edukacyjne. Czy pomogą one w nauce w dalszych latach? Warto to przedyskutować.

Edukacyjna kolorowanka dla przedszkolaka

Kiedy kupujemy swojemu dziecku kredki i farby z pewnością chcemy wpłynąć na jego umiejętności plastyczne. Nie oczekujmy, że dziecko będzie od razu szkicowało, perfekcyjnie wypełniało obraz cieniami, czy konturowało. Najważniejsze, to pozwolić swojemu maluchowi kolorować obrazki w takim zeszycie wedle własnego upodobania. Dzięki temu będziemy mieli wpływ na kształtowanie kreatywności u malucha. Będzie mógł on sam tworzyć świat za pomocą kredek, wedle własnych wyobrażeń. Tanie kolorowanki będą pod tym względem niezastąpione. Najlepiej wybierać różnorodne propozycje tematyczne. Nie koncentrować się tylko i wyłącznie na typowych schematach, gdzie dziecko koloruje kwiatka, lasek, czy domek. Tanie kolorowanki dla dzieci mogą być także tematyczne, na przykład nawiązujące do świąt, które przeżywamy rodzinnie. Można dzięki takim kolorowankom nauczyć malucha wielu cennych rzeczy. Dzięki kolorowankom tematycznym możemy mu pokazać tradycje religijne, historyczne, czy nawet pokazać, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze. Im większa różnorodność kolorystyczna, tym lepiej.

Edukacyjne kolorowanki są bardzo nakierowane na logiczne myślenie, ale mają wpływ także na kreatywność. Nie instruujemy swoich pociech, że użyli złego koloru kredki do wypełnienia danej postaci, spójrzmy na to z dystansem. Pamiętajmy, że pochwały są zdecydowanie bardziej konstruktywne, niż krytyka, a poprawianie swojego dziecka w kolorowaniu może go jedynie zniechęcić do tego, aby kształtowało swoją kreatywność. Nie każdy musi od razu pięknie rysować, pozwólmy swoim dzieciom na własną interpretację i nawet na błędy.

Kolorowanka drogą do rozwoju

Tanie kolorowanki dla dzieci mogą stanowić bardzo dobre narzędzie do doskonalenia jego umiejętności plastycznych, motorycznych i ogólnego rozwoju. Jeśli dajemy swojemu kilkuletniemu dziecku kolorowankę, przyczyniamy się do tego, że kształtuje w sobie nawyk poprawnego chwytania kredki. Z czasem nauczy się także, że aby kolorować, potrzebny jest także właściwy nacisk. Kredka, która jest mocniej przyduszana do papieru, rysuje znacznie lepiej, o czym my dorośli wiemy, ale maluch dopiero to wszystko odkrywa. Tanie kolorowanki mogą być podstawą do tego, aby wyrobić w sobie umiejętność dokładnego kolorowania, bez wychodzenia poza linię. Dla młodszych dzieci kolorowanki są dość charakterystyczne, ponieważ mają grubszą linię szkicu, gdzie z biegiem czasu będzie można przejść na bardziej zaawansowaną formę.

Kolorowanka rozwija przede wszystkim wyobraźnię, która jest niezbędne do tego, aby tworzyć. Kiedy dziecko ćwiczy swoją umiejętność kolorowania, interpretuje dany obraz na własny sposób, a po tym próbuje samodzielnie odwzorowywać go na czystej kartce papieru, doskonali mnóstwo umiejętności, które na dalszym etapie nauki w przedszkolu i szkole będą niezbędne.

Dzięki temu, że mamy możliwość podarowania dziecku taniej kolorowanki, wpływamy na szkolenie koncentracji swojego dziecka. Dziecko dzięki temu, że koloruje, skupia swoją uwagę na tym zadaniu, nie rozprasza się, a to niewątpliwa zaleta. Dzięki koncentracji w szkole nauka pójdzie zdecydowanie łatwiej.

Warto także uwzględnić to, że tanie kolorowanki dla dzieci mają także ogromny wpływ na wyciszenie złych emocji. Kiedy dziecko się denerwuje, nie potrafi wyrazić swoich uczuć, obaw czy leków, najlepiej łagodzić taką sytuację poprzez kolorowanie. Agresja, złość, czy niezrozumienie także będzie można wyciszyć poprzez zaproponowanie dziecku alternatywnego zajęcia, jakim jest rysowanie czy malowanie. Bez wątpienia kolorowanie to jeden z niezawodnych sposobów na uspokojenie i ujarzmienie niesfornego malucha, który tak jak dorośli, ma prawo do gorszego samopoczucia.

Koordynacja oko-ręka, a więc przenoszenie na papier danych wyobrażeń, czy kolorowanie obrazów, wedle własnego pomysłu znacznie wpływa na polepszenie koncentracji, a także kształtuje wyobraźnię. Dzięki szlifowaniu umiejętności malarskich, czy rysunkowych dziecko znacznie lepiej zapamiętuje szczegóły, koncentruje uwagę na detalach, a to w szkole z pewnością pomoże w zdobywaniu wiedzy na znacznie wyższym poziomie. Dzieci, które nie miały dostępu w dzieciństwie do kolorowanek, co wydaje się mało prawdopodobne, mogą mieć problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy.

Nawet tanie kolorowanki mogą stanowić znakomitą zabawę, relaks i ukojenie, a przede wszystkim jest to podstawa do kreowania w sobie własnego stylu plastycznego. Nie bez powodu kupujemy tanie kolorowanki dla dzieci, być może dzięki nim, maluch odkryje swoją pasję i talent plastyczny.

Bardzo ciekawą ofertę kolorowanek ma firma Ewerro, którą warto sprawdzić: https://ewerro.pl/.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię