Do czego służy oprogramowanie typu CAD?

CAD to projektowanie wspomagane komputerowo (Computer Aided Design), które wspomaga analizę, modyfikację i optymalizację. Doskonale sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu, inżynierii budowlanej czy mechanicznej. Program CAD stanowi duże wsparcie dla prac związanych z rozwojem innowacyjnego produktu. Nowoczesne oprogramowanie pozwala na stworzenie koncepcji 2D, projektu 3D, dokumentacji technicznej i obliczeń matematycznych. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest oprogramowanie typu CAD?

Pierwszy program CAD powstał w latach 60. Był stosunkowo prosty oraz stworzony na podstawie baz wiedzy (norm i bibliotek zunifikowanych elementów), które ułatwiały prace projektowe. Dopiero po pewnym czasie zaczęto tworzyć bardziej skomplikowane programy CAD z bazami danych z wielu dziedzin. Początkowo były wyposażone w pakiety obliczeniowe oraz znajdowały zastosowanie w wytwarzaniu dużych urządzeń. W połowie lat 80. zaczęły masowo powstawać rozbudowane programy CAD wykorzystywane do prac inżynierskich.

Projektowanie wspomagane komputerowozwalnia projektantów i inżynierów od żmudnych obliczeń. Dzięki rozbudowanym programom CAD rozbudowanym o funkcjonalne narzędzia mogą się zająć wyłącznie tworzeniem ostatecznego kształtu projektu. Oprogramowanie CAD pomaga wydajnie opracować innowacyjne produkty i zapewnia najwyższą integrację różnych dyscyplin inżynierskich. Bazuje na kernelu PARASOLID, należącym do Siemens Digital Industries Software.

Do czego jest wykorzystywane oprogramowanie CAD?

Nowoczesne rozwiązania softwarowe umożliwiają szybką pracę w pełnej gamie zadań projektowych. Oprogramowanie CAD posiada szereg unikalnych funkcji, które wspomagają rozwój produktu na każdym etapie produkcji – bez względu na to, czy są to elementy z metalu, kompozytów lub tworzyw sztucznych. Spośród najważniejszych warto wymienić:

  • modelowanie 3D – od bryłowego do najbardziej zaawansowanego, tj. powierzchniowego;
  • Convergent Modeling – umożliwia jednoczesną pracę z danymi w postaci siatki STL oraz modelami bryłowymi i powierzchniowymi;
  • Synchronous Technology – pozwala na bezpośrednią edycję plików 3D i 2D.

Programy CAD są powszechnie wykorzystywane w inżynierii mechanicznej (np. do tworzenia rysunków 2D) i elektrycznej (m.in. projektowania układów scalonych czy instalacji). Służą także do kompleksowego wykonywania projektów wnętrz i obiektów architektonicznych oraz znajdują zastosowanie w geodezji, elektronice, medycynie czy projektowaniu maszyn. Doskonale się sprawdzają w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu, tj. Automotive, Aerospace oraz Mold&Die.

Jakie są programy typu CAD? Lista popularnych systemów

  • SolidWorksto system, który idealnie nadaje się do projektowania części i dużych złożeń, blach czy konstrukcji spawanych. Posiada narzędzia zwiększające szybkość oraz skuteczność tworzenia projektów. Program typu CAD SolidWorks umożliwia m.in.: szybkie wykonanie rysunków 2D, modyfikację 3D, projektowanie złożonych kształtów, importowanie i eksportowanie wielu formatów danych.
  • Solid Edge to kompleksowy system CAD 3D, który oferuje szeroki zakres funkcjonalności w zakresie tworzenia pojedynczych elementów, zespołów czy kompletnej dokumentacji rysunkowej. Służy do projektowania szerokiej gamy wyrobów i zawiera kompletny zestaw specjalizowanych narzędzi do wielu zastosowań. Najczęściej jest wykorzystywany do tworzenia konstrukcji spawanych, elementów blaszanych, instalacji rurowych i elektrycznych oraz form wtryskowych.
  • AutoCAD doskonale się sprawdza w dziedzinach technicznych i inżynierskich. Zawiera zestaw funkcjonalnych narzędzi CAD 2D i 3D, które przyspieszają prace nad dokumentacją oraz umożliwiają spójne współdzielenie pomysłów czy przedstawienie koncepcji w trzech wymiarach. Program cieszy się dużym uznaniem wśród architektów, konstruktorów, elektroników, mechaników.

Podsumowanie

Gdzie można kupić oprogramowanie CAD?Na szczególne wyróżnienie zasługuje oferta firmy CAMdivision, największego i platynowego partnera handlowego Siemens Digital Industries Software w Polsce. Dostawca nowoczesnego oprogramowania zdobył prestiżowy status SMART EXPERT, jak również posiada na swoim koncie blisko 2/3 licencji NX CAD & TEAMCENTER oraz ponad 3/4 wdrożeń pakietów Tooling!

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię