Nie trzeba być zaawansowanym znawcą sprzętu komputerowego, aby zdawać sobie sprawę z tego, że dysk jest niezbędnym elementem każdego laptopa lub komputera. To na nim przechowywane są pliki systemu operacyjnego, gry, aplikacje i inne dane.
W dobraniu optymalnego dysku do posiadanego budżetu pomogą rankingi i rekomendacje dostępne na wielu portalach technologicznych, takich jak https://techpolska.pl/. Zanim jednak przejdzie się do tego etapu, wcześniej trzeba zdecydować się na konkretny rodzaj dysku – zazwyczaj HDD bądź SSD. Oto, co warto o nich wiedzieć.
Dysk SSD i HDD – podobieństwa i różnice
Dyski SSD (Solid State Drive) i HDD (Hard Disk Drive) są obecnie dwoma najpopularniejszymi rodzajami nośników pamięci masowej. Chociaż oba rodzaje dysków służą do przechowywania danych, różnią się w wielu aspektach, takich jak szybkość, pojemność, trwałość i koszt.
Dyski HDD są starszym typem dysków twardych, które zapisują dane na wirujących talerzach pokrytych warstwą magnetyczną. Mechanizm odczytu i zapisu danych na dysku HDD opiera się na poruszającej się głowicy, która porusza się w poziomie nad talerzem. Dyski HDD oferują zazwyczaj większą pojemność w stosunku do ceny w porównaniu do dysków SSD.
Jednak, ze względu na poruszającą się część mechaniczną, są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Istnieje ryzyko, że przy poruszaniu dysku głowica zwyczajnie go uszkodzi. Dodatkowo, zwykle zapewniają wyraźnie wolniejszy dostęp do danych.
Natomiast dyski SSD nie posiadają poruszających się części mechanicznych i zapisują dane na chipach pamięci NAND Flash. Dzięki temu są one znacznie szybsze w odczycie i zapisie danych, co przekłada się na znacznie krótszy czas ładowania systemu operacyjnego, aplikacji i plików.
Różnicę w wydajności wyraźnie widać także chociażby w czasie ładowania się lokacji w grach czy przy przenoszeniu plików na taki dysk. Dyski SSD są również bardziej trwałe i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, co czyni je idealnymi dla użytkowników, którzy często przenoszą swój sprzęt.
Który rodzaj dysku jest lepszy?
Zarówno dyski HDD, jak i SSD mają swoje mocne i słabe strony, więc nie można z góry jednego z tych rodzajów pamięci wykluczyć. Dyski HDD oferują większą pojemność w stosunku do ceny, ale są wolniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Dyski SSD są znacznie szybsze i bardziej trwałe, ale są droższe w porównaniu do dysków HDD (chociaż na szczęście ich ceny są obecnie znacznie niższe niż lata temu, kiedy dopiero wchodziły do sprzedaży).
Wybór między dyskiem SSD i HDD zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika oraz jego budżetu. Należy się zastanowić, na czym nam najbardziej zależy – cenie, a może wydajności?
Warto też zaznaczyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład wyposażyć się w jeden dysk SSD, być może o mniejszej pojemności, na system, najważniejsze aplikacje i gry, a resztę danych (np. zdjęcia, muzykę, filmy, dokumenty) przechowywać na drugim, bardziej pojemnym i tańszym dysku HDD.