Kupno farby geodezyjnej powinno być poprzedzone odpowiednią analizą, trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Tym bardziej że farba geodezyjna ma duże znaczenie w wielu obszarach – stosuje się ją do oznaczania terenów, granic działek czy terenów budowlanych. O czym więc pamiętać podczas zakupu tego rodzaju farby?
Farby geodezyjne – jakie są ich rodzaje? Czym się charakteryzują?
Żeby zakup był udany, powinniśmy na początek wiedzieć, jakie są rodzaje farb geodezyjnych i jakie mają zastosowanie. Różnią się one między sobą różnymi parametrami, jak skład chemiczny, kolor, trwałość oraz sposób aplikacji. Jednym z bardziej popularnych są farby akrylowe, które szybko schną i mają dobrą przyczepność do różnych powierzchni. Odporne na warunki atmosferyczne, więc często wybierane do prac zewnętrznych.
Popularne są też farby geodezyjne w sprayu, gdyż są łatwe w użyciu, umożliwiają szybkie i precyzyjne nanoszenie oznaczań. Nieprzypadkowo też stosuje się w miejscach, gdzie jest utrudniony dostęp.
Jeszcze innym typem są farby wodoodporne stosowane tam, gdzie występują woda bądź zwiększona wilgoć, na przykład na terenach budowlanych. Zapewniają trwałość nawet w ekstremalnych warunkach. Bogatą ofertę farb geodezyjnych znajdziemy pod tym adresem https://pomiar24.pl/pl/produkty/1/farby-do-znakowania-18774.
Jakie czynniki decydują o przydatności farby?
Poznaliśmy już rodzaje farb geodezyjnych, dlatego możemy pójść dalej, dowiadując się, jakie czynniki wpływają na trwałość i widoczność oznaczeń. To wreszcie kluczowa kwestia. Ogromne znaczenie ma tutaj kolor farby, gdyż musi być dobrze widoczny nie tylko w dzień, ale także w różnych warunkach oświetleniowych. Nieprzypadkowo najczęściej używane są kolory fluorescencyjne, bardzo jaskrawe – pomarańczowe, żółte, zielone.
Kolejnym niezwykle istotnym parametrem jest odporność na warunki atmosferyczne różnego rodzaju, a więc nie tylko opadów deszczu i śniegu, lecz również na działanie promieni UV i zmieniających się temperatur. Zwróćmy też uwagę na czas schnięcia oraz przyczepność. Jeśli planujemy użyć farby w miejscu o dużych ruchu, schnięcie powinno przebiegać szybciej. Nie mniejsze znaczenie ma również przyczepność, gdyż im jest lepsza, tym oznaczenia będą trwalsze.
Farba geodezyjna a kwestie ekologiczne
Obecnie ogromny nacisk kładzie się na kwestie ekologiczne, gdyż panuje większa związana z tym świadomość. Dotyczy to również farb geodezyjnych, które powinny mieć odpowiedni skład chemiczny, wolny od szkodliwych związków, jak lotne związki organiczne (LZO). Wybierajmy więc farby o niskiej zawartości LZO lub bez LZO. Sprawdzajmy certyfikaty ekologiczne, którymi oznaczone są farby. Potwierdzają one bowiem, że produkt spełnia określone standardy środowiskowe. Nie można też zapominać o biodegradowalności, dzięki czemu farby po pewnym czasie ulegną naturalnego rozkładowi.
Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, na pewno kupimy farbę o odpowiednich właściwościach, która sprawdzi się do różnych zadań.