Historia Internetu i przegląd ciekawych ofert

Obecnie w zasadzie nikt nie wyobraża sobie świata bez Internetu i smartfonów. Początków globalnej sieci komputerowej można upatrywać w działaniach Stanów Zjednoczonych jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku. Internet w obecnie znanej nam postaci zaczął rozwijać się na przełomie XX i XXI wieku.

Internet na świecie i w Polsce – krótka historia

W 1969 roku dwóch studentów postanowiło przesłać sobie słowo „login” za pośrednictwem pierwszych węzłów sieci ARPANET. Ich eksperyment nie do końca był sukcesem, ponieważ udało im się przesłać tylko dwie pierwsze litery słowa, a później pojawiła się usterka. Warto jednak zaznaczyć, że wielu naukowców ze Stanów Zjednoczonych pracowało nad udoskonaleniami sieci. Początkowo Internet miał służyć żołnierzom i być elementem pomocnym na wypadek III wojny światowej. Później jednak społeczność akademicka także zapragnęła dostępu do sieci. W ten sposób zaczęto rozwijać pierwotne rozwiązanie, a Internet stawał się coraz bardziej rozpowszechniony. W kolejnych dekadach sieć stawała się międzynarodowa, ale prawdziwy przełom nastąpił dopiero w 1991 roku. Właśnie wtedy Tim Berners-Lee przedstawił innowacyjny projekt hiperłączy i stron www. Pomogło to w stworzeniu pierwszych wyszukiwarek. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku Internet w dużym stopniu był kojarzony z pocztą elektroniczną, a także wyszukiwaniem ogólnych informacji. W 1998 roku powstała wyszukiwarka Google, a za nią szybko zaczęły pojawiać się inne ważne strony. Większość współcześnie znanych witryn internetowych ma więc około 20 lat. W Polsce w 1996 roku użytkownicy otrzymali dostęp do Internetu w sposób jak na owe czasy nowoczesny, poprzez łącze telefoniczne, czyli modem. Niestety opłaty za korzystanie z Internetu były wysokie, więc wiele osób decydowało się na surfowanie po sieci w nocy lub w kafejkach internetowych. Po 2010 roku, wraz z upowszechnianiem się mediów społecznościowych i smartfonów, Internet stał się właściwie codziennością. Obecnie Internet mobilny oferują różne sieci komórkowe, na przykład Virgin Mobile

Współczesne możliwości Internetu mobilnego

Obecnie Internet mobilny daje nieograniczone możliwości połączenia się z siecią, korzystania z mediów społecznościowych i różnych aplikacji. Współcześnie niektórzy przedkładają mobilne rozwiązanie nad Internet stacjonarny, ponieważ korzystanie z sieci w smartfonie lub tablecie jest wyjątkowo wygodne. Oczywiście w przypadku pracy lub nauki dużo wygodniejszy jest Internet w komputerze stacjonarnym lub laptopie. Warto jednak zaznaczyć, że Internet mobilny w dużym stopniu zmienił sposób funkcjonowania społeczeństw – informacje można pozyskiwać w dowolnym momencie, aplikacje pozwalają na robienie listy zakupów, dokonywanie płatności przez sieć, a załatwianie ważnych spraw także jest możliwe w każdym miejscu i chwili. Internet mobilny zmienił także przyzwyczajenia zakupowe oraz sposób nawiązywania relacji międzyludzkich. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię