Inwesotwanie w akcje – dlaczego warto?

Wzrost inflacji sprawia, że depozyty bankowe nie chronią w odpowiedni sposób kapitału, a co za tym idzie inwestorzy coraz częściej decydują się na grę na giełdzie. Na czym polega inwestowanie w akcje? Dlaczego warto to robić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega inwestowanie w akcje?

Inwestowanie w akcje, czyli najpopularniejsza forma gry na giełdzie polega na zakupie akcji emitowanych przez spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne oraz wprowadzonych do obrotu giełdowego. Inwestor nabywa je w celu późniejszej odsprzedaży z zyskiem, który jest uzyskiwany dzięki wzrostowi wartości akcji. Istotny jest również fakt, że inwestowanie w akcje powinno być realizowane zgodnie z przyjętą wcześniej strategią, a do najpopularniejszych należy spekulacja (inwestowanie krótkoterminowe) oraz inwestowanie długoterminowe. Oba podejścia różnią się nie tylko horyzontem czasowym inwestycji, ale również wieloma innymi względami. W przypadku inwestowania długoterminowego inwestor może także liczyć na wypłatę ewentualnej dywidendy, która zwiększa stopę zwrotu z inwestycji.

W jaki sposób kupić akcje?

Gra na giełdzie dla wielu osób wydaje się trudno dostępną formą inwestycji. Warto jednak mieć świadomość, że akcje np. https://www.home.saxo/pl-pl/products/stocks może kupować praktycznie każdy, a warunkiem koniecznym jest w tym przypadku posiadanie rachunku maklerskiego u brokera. Istotny jest także fakt, że inwestowanie w akcje cechuje niski próg wejścia, co wynika z faktu, że inwestor może kupować pojedyncze akcje, których wartość niekiedy jest naprawdę niska (np. kilkadziesiąt groszy). Decydując się na inwestowanie w akcje należy jednak wybrać odpowiedni rachunek maklerski, ponieważ uzależnione jest od tego wiele kwestii. Jakich? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w artykule opisującym podstawy inwestowania na giełdzie.

Dlaczego warto inwestować w akcje?

Inwestowanie w akcje staje się coraz popularniejsze, do czego z pewnością przyczynia się wspomniana we wstępie rosnąca inflacja. W jej skutek pieniądze ulokowane na depozytach bankowych tracą realną wartość, a inwestorzy szukają rozwiązania, które pozwoli im ochronić posiadany kapitał. Decydując się na inwestowanie w akcje mają świadomość, że mogą go nie tylko uchronić przed inflacją, ale również pomnożyć. Oczywiście jest to uzależnione od podejmowania właściwych decyzji inwestycyjnych, ponieważ inwestując w akcje można również utracić posiadany kapitał. Dobrą praktyką jest więc dywersyfikacja portfela, co oznacza, że część środków warto zainwestować w akcje, a pozostałą część pozostawić na bezpiecznych depozytach bankowych. Skuteczne inwestowanie na giełdzie pozwala bowiem zrekompensować straty, które odnotowane zostaną na bezpiecznych formach inwestycji.

Podsumowując należy stwierdzić, że za inwestowaniem w akcje przemawia przede wszystkim możliwość uzyskania znacznie wyższej stopy zwrotu niż w przypadku depozytów bankowych. Oczywiście nie można w tym przypadku zapominać o ryzyku związanym z grą na giełdzie, którego skuteczne ograniczanie determinuje wysokość stopy zwrotu z inwestycji.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię