Równoczesne wykorzystywanie w firmie wielu systemów sprawia olbrzymie problemy techniczne i organizacyjne, przekłada się również na znaczne obniżenie efektywności wykonywanych działań. Jest także częstym problemem pojawiającym się w przedsiębiorstwach przechodzących przez fuzje czy procesy restrukturyzacyjne. Odpowiedzią na ich potrzeby staje się integracja systemów informatycznych. Na temat tego procesu krąży jednak wiele mitów. Jeden z najważniejszych dotyczy przy tym jego długości. Integracja systemów IT nie musi zabierać wiele czasu i paraliżować funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Integracja systemów informatycznych: krok do większej wydajności
Wykorzystywanie w firmie wielu niezsynchronizowanych ze sobą systemów może rodzić wiele poważnych problemów: od spadku efektywności procesów ze względu na utrudniony obieg danych i dokumentów aż po kompletne zablokowanie strategicznych sektorów jego działania, co może okazać się olbrzymim wyzwaniem dla całej organizacji. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest integracja systemów informatycznych przeprowadzona przez profesjonalny podmiot, taki jak firma Kotrak, który dobierze odpowiednią metodą integracji systemów informatycznych i wdroży rozwiązania pozwalające na osiągnięcie efektu synergii – https://kotrak.com/pl/oferta/integracja-systemow-informatycznych/. Doświadczony dostawca, umiejący połączyć ze sobą kwestie technologiczne i biznesowe, to klucz do optymalnego działania systemu oraz szybkiego i bezproblemowego wdrożenia.
Integracja systemów komputerowych: jak wygląda?
Każde przedsiębiorstwo ma zróżnicowane segmenty działań i zajmuje się równolegle wieloma procesami. Często w odrębnych segmentach wykorzystuje się wobec tego różne oprogramowanie, odpowiedzialne za konkretne aktywności. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że niemożliwe jest wówczas ich zsynchronizowanie, a co za tym idzie również zapewnienie firmie odpowiedniego workflow, a więc przepływu informacji i zadań. W takim przypadku odpowiedzią na potrzeby staje się integracja systemów komputerowych. Specjalizujący się w niej dostawcy mogą wykorzystać przy tym różne podejścia: w niektórych przypadkach najlepsze okazuje się stworzenie lub wdrożenie nowego systemu, w innych lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie platformy pozwalającej na połączenie ze sobą poszczególnych narzędzi.
Dedykowane rozwiązania dla biznesu
Budowa i integracja systemów informacyjnych to skomplikowane zadanie, które wymaga połączenia dwóch aspektów ich funkcjonowania: z jednej strony kwestii stricte technicznych, z drugiej biznesowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku integracji systemów informatycznych zarządzania, ponieważ te wpływają na funkcjonowanie podmiotu w największym stopniu i odpowiadają za najistotniejsze bloki jego funkcjonowania. Nowy system powinien w jak najlepszym stopniu odzwierciedlać strukturę organizacji oraz zachodzące w niej procesy. Należy więc rozpocząć od skrupulatnej analizy czynników biznesowych i dopasować do nich dostępne na rynku rozwiązania, nie zapominając o tym o aspektach prawnych.
Efekt synergii w firmie
Zasadniczym celem integracji systemów IT staje się uzyskanie efektu synergii, czyli harmonicznego połączenia poszczególnych modułów i oprogramowania. Jest to także podstawowe zadanie stojące przed całym przedsiębiorstwem. Dzięki temu możliwe staje się znaczne podwyższenie efektywności oraz ułatwienie wykonywania obowiązków przez wszystkich pracowników. Bez wątpienia to również krok, o którym należy pomyśleć w przypadku reorganizacji czy fuzji z innymi podmiotami. Integracja systemów informatycznych to skomplikowany proces, który może być jednak zdecydowanie prostszy i bardziej oszczędny w przypadku wykorzystania odpowiednich produktów oraz doboru właściwych procedur.