Jak kupić Bitcoina?

Kryptowaluty to elektryzujący temat, który coraz częściej pojawia się w mediach głównego nurtu. Powód? Kolejne rekordowe wyceny na BTC lub duże spadki. 

Gdzie kupić Bitcoin? To pytane z pewnością pojawiło się tysiące razy, gdy tylko szum wokół kryptowalut stawał się większy. Doniesienia medialne rozpowszechniły informacje o wirtualnych pieniądzach i wiele osób myśli realnie o inwestowaniu w nie, nawet niewielkich kwot pieniędzy. Nic dziwnego, czasami z dnia na dzień można kilkukrotnie pomnożyć swoją inwestycję, ale też dużo stracić.

Bitcoin – zakupy

Jak kupić Bitcoin? Istnieje kilka sposobów, aby stać się jego właścicielem. Nie zawsze trzeba decydować się na wydanie ok. 50.000 $ w celu nabycia całej jednostki. Istnieje możliwość kupna części BTC. Można to porównać do wejścia w posiadanie np. 60 centów zamiast całego dolara. Raz, że nie inwestujemy znacznych środków i ograniczamy ryzyko, a dwa, że nie zawsze chcemy wydatkować jednorazowo tyle oszczędności. W wypadku Bitcoina potrzeba ok. 56.000 $.

3 sposoby zakupów

Bitcoina można kupić na trzy sposoby: w kantorze lub bitomacie, na giełdzie kryptowalut lub bezpośrednio od osoby, która chce sprzedać walor. Nabycie BTC przez Internet to najwygodniejsza forma transakcji, ale nie zawsze najszybsza i najłatwiejsza. Należy wybrać giełdę, najlepiej płynną, gdzie dzienny wolumen obrotów jest duży. Dzięki temu mamy szansę na dużo szybsze transakcje. Przy dużych wolumenach będzie trzeba podać dane osobowe.

Kantory online to miejsca podobne do tych, które znamy ze stacjonarnych punktów. Mamy dwie wartości: BID i ASK – pierwsza to cena sprzedaży (Ty sprzedajesz), a druga to cena kupna (Ty kupujesz). Operacja jest bardzo szybka i bardzo prosta. W trakcie transakcji podajemy adres naszego portfela, a następnie w ciągu kilku do kilkudziesięciu minut zostanie on zasilony. Ciekawostką jest, że bitomaty przypominają rozbudowane bankomaty lub urządzenia vedingowe, w których można kupić napoje lub przekąski.

Trzecią możliwością jest odkupienie kryptowaluty od osoby, która się ich aktualnie pozbywa (peer-2-peer). Istnieje strona localbitcoins.com, która funkcjonuje od 2012 roku, gdzie realizowane są tego typu transakcje. Witryna nie przechowuje pieniędzy klientów, a przelewy transferowane są na konto sprzedawcy. Transakcje zabezpiecza escrow, co uniemożliwia popełnienie oszustwa. Rachunki typu escrow mają np. deweloperzy. Klienci przelewają na nie środki, które zostaną zwolnione dopiero po ukończeniu pewnego etapu prac. Z Bitcoinem sprawa wygląda bliźniaczo podobnie. Dzięki temu obie strony mają pewność, że otrzymają walory, którymi się wymienili.

Poznaj świat kryptowalut

Czy inwestycja w kryptowaluty wymaga wiedzy? Na pewnym poziomie na pewno tak, podobnie, jak na rynku forex, giełdzie papierów wartościowych czy przy zawieraniu transakcji na rynku nieruchomości. Warto wiedzieć, jakie wiąże się z tym ryzyko, jak transferowane są pieniądze na zakup i po sprzedaży walorów, a także jak zabezpieczyć się przed oszustami. Wiele informacji dostarczają portale branżowe lub fora traktujące o wirtualnych walutach. Dobrze zacząć od niewielkich kwot pieniędzy, aby poznać mechanizmy działające na rynku. Znajdź swoje źródła informacji, które będą informowały Cię o zmianach na rynku. Dzięki temu nawet przy inwestycjach długoterminowych będziesz w stanie odpowiednio szybko zareagować.

Jak kupić Bitcoina? Istnieją trzy drogi: kantor, giełda lub peer-2-peer, czyli od osób, chcących pozbyć się walorów. Wszystkie metody mają swoje wady i zalety, a ich poznanie, pozwoli Ci na wybór najdogodniejszej formy.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię