Jak zaprojektować inteligentny dom?

Nowoczesne domy korzystają na technologii smart home. Odkryj, jak zaprojektować i wdrożyć takie rozwiązania pod swój dach.

Inteligentny dom – czym jest i jak działa?

Smart home – czyli inteligentny dom – to przede wszystkim sposób sterowania urządzeniami w naszym budynku za pomocą nowoczesnej technologii. Dzięki wykorzystaniu połączenia internetowego wiele sprzętów może wymieniać się między sobą informacjami. Mowa tu oczywiście o telewizorach, oświetleniu, nagłośnieniu i urządzeniach AGD, ale także o systemach bezpieczeństwa i sprzątania. Obecnie niemal każdy sprzęt domowy na rynku jest dostępny także w wariancie inteligentnym, który oferuje znacznie więcej możliwości.

Inteligentny dom charakteryzuje się niezwykłym klimatem – wewnątrz panuje atmosfera komfortu na miarę XXI wieku, wszystko dzieje się automatycznie. Powszechne jest stosowanie sterowania głosowego oraz obsługi z poziomu dedykowanych aplikacji. Dzięki temu mamy zawsze kontrolę nad wszystkimi procesami zachodzącymi w domowych urządzeniach. Smart home to nie tylko kwestia komfortu – takie rozwiązanie zapewnia niesamowitą poprawę bezpieczeństwa i efektywności energetycznej. Wiele osób celuje właśnie w takie rezultaty.

Projekt inteligentnego domu od podstaw

Najważniejszą cechą inteligentnego domu jest to, że wszystkie systemy są modularne. W praktyce możemy więc przyłączać w swobodny sposób przeróżne urządzenia i rozbudowywać na bieżąco nasz system smart home. Daje to niezwykłe możliwości w kwestii dostosowania działania całego sprzętu. Możemy zapoznać się z funkcjonowaniem poszczególnych urządzeń i określić, których faktycznie potrzebujemy, a których nie.

Systemy domów inteligentnych oferują bardzo rozbudowaną funkcjonalność – od regulowania temperatury w domu po otwieranie bramy wjazdowej. Projekt powinien wychodzić z naszych potrzeb względem wnętrza – musimy zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy i oczekujemy od naszego domu.

Warto wspomnieć, że istnieją systemy ułatwiające nam takie projektowanie. Każda konstrukcja smart home musi mieć odpowiedni system sterowania – na przykład Exta Life. Kontroler odbiera dane z czujników, analizuje je i przesyła je dalej, najczęściej na nasz telefon. Działa to również w drugą stronę – odbiera informacje z naszego telefonu i przesyła je do odbiorników urządzeń smart home.

inteligentny dom

Postaw na wsparcie specjalistów

To stosunkowo nowy sektor, wobec czego warto zaczerpnąć informacji u osób, które od początku obserwują rozwój tej branży. Eksperci pozwolą nam zaprojektować inteligentny dom marzeń. Dobrym pomysłem jest wybór produktów smart od firm, które nie narzucają nam od razu pełnego zestawu rozwiązań – najlepszym sposobem będzie skorzystanie z modularnego systemu. W ten sposób możemy dowolnie rozwijać całą konfigurację, dołączając kolejne cegiełki w zależności od potrzeb mieszkańców domu.

Czy warto zainwestować w inteligentny dom?

Rozwiązania tego typu są coraz częściej stosowane w nowym budownictwie. Wykorzystanie nowych technologii ma ogromny potencjał, a inteligentny dom oferuje ogromną liczbę funkcji i niespotykany poziom komfortu. Systemy smart mogą pełnić funkcję strażnika naszego domu, a ponadto znakomicie sprawdzą się w kwestii obniżenia kosztów eksploatacji. Idealnym przykładem będzie inteligentna kontrola termostatu i oświetlenia – to rozwiązanie, które pomoże nam znacznie zredukować rachunki. Zapraszamy także do zapoznania się z poradnikiem „Czemu warto zainwestować w inteligentne sterowanie roletami?”.

Ostatnie Wpisy

Spokojny powrót z home office do biura

Pandemia koronawirusa skłoniła wielu pracodawców do udzielenia swoim pracownikom pozwolenia na wykonywanie zadań w trybie home office. Jednak czas największego kryzysu powoli...

Nowy telewizor – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Planujesz zakup nowego telewizora? Którym parametrom przyjrzeć się przed podjęciem ostatecznej decyzji? O czym pamiętać przed zakupem? Jak wybrać...

Przewodnik po meblach biurowych dla początkujących

Aranżując nowo wynajęte biuro szefowie i menedżerowie muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie cele są stawiane przed taką przestrzenią. Czy biuro służyć...

Wzorniki kolorów – czym są i jak z nich korzystać

Produkty takie jak farby, tynki czy wykładziny występują w wielu barwach i odcieniach. By zaprezentować klientom ofertę szybko, profesjonalnie i skutecznie, warto...

Co wybrać: laptop czy komputer stacjonarny na prezent?

Wybór prezentu, niezależnie od okazji, bywa trudny i może przysporzyć trochę kłopotów. Jeśli jednak ma być on nie tylko fajny, ale i...

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię