Karta informacyjna przedsięwzięcia – z jakim kosztem się wiąże?

Można wyróżnić wiele inwestycji, których realizacja będzie potencjalnie oddziaływała na środowisko naturalne. Choćby ze względu na produkcję dużej ilości zanieczyszczeń, ścieków, hałasu i nie tylko.

Zanim będzie można rozpocząć pracę nad takimi inwestycjami, konieczne jest uzyskanie zgody odpowiednich organów, a do wniosku o decyzję środowiskową może być wymagany załącznik w postaci karty informacyjnej przedsięwzięcia, w skrócie KIP znajdziesz na stronie:  https://avesnature.com.pl/uslugi/karta-informacyjna-przedsiewziecia/

Jak łatwo się domyślić, sporządzenie takiej karty nie jest czymś, co da się zrobić samodzielnie lub automatycznie, a co wymaga pomocy specjalistów. Tylko ile taka usługa będzie najprawdopodobniej kosztować?

Jaki jest koszt karty informacyjnej przedsięwzięcia?

Koszt KIP-u nie jest taki sam dla każdej inwestycji. Powód jest prosty – w zależności od parametrów zlecenia, czas i wysiłek niezbędne do jego realizacji mogą znacząco się różnić. Dla ułatwienia można powiedzieć, że w przypadku domów jednorodzinnych i farm fotowoltaicznych trzeba się przygotować na koszt od około 2000 złotych w górę, zaś w przypadku hal czy magazynów opłata mieści się w przedziale od 1500 do nawet 4000 złotych.

Są to jednak tylko wartości orientacyjne, które realnie mogą być mniejsze lub większe w zależności od okoliczności. Co więcej, hale, domy jednorodzinne i farmy fotowoltaiczne to nie jedyne inwestycje, przy których karta informacyjna przedsięwzięcia może być potrzebna. Bywa ona niezbędna również przy budowie chociażby skupów złomu czy stacji paliw, natomiast w tych przypadkach jeszcze trudniej jest podać jakąś przykładową stawkę.

Z tego względu zamiast zgadywać najlepiej samodzielnie skontaktować się z firmą oferującą przygotowanie karty informacyjnej przedsięwzięcia, opowiedzieć jej o projekcie i poprosić o wycenę.

Komu powierzyć stworzenie KIP-u?

W pełni poprawna karta informacyjna przedsięwzięcia może oznaczać szybkie (jak na obecne standardy w tym zakresie) uzyskanie decyzji środowiskowej i brak konieczności dokonywania jakichkolwiek poprawek. Biorąc pod uwagę, że wszelkie opóźnienia w uzyskiwaniu niezbędnych pozwoleń odsuną realizację inwestycji w czasie i spowodują straty finansowe, spełnienie wszystkich wymogów organów państwowych jest kluczowe.

Dlatego też stworzenie karty informacyjnej przedsięwzięcia powinno się powierzyć wykwalifikowanym ekspertom, a nie przypadkowym osobom. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że formalności nie zostaną dopełnione prawidłowo i pojawi się problem. Najlepiej zaufać doświadczonym firmom z wieloletnim doświadczeniem, które współpracowały już przy różnorodnych projektach, aby mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię