Najnowsze dane wskazują, że w ostatnim kwartale 2021 roku polskie lotniska obsłużyły blisko milion pasażerów w ruchu krajowym. Oznacza to, że dość spora grupa ludzi samolot zamiast pociągu, by błyskawicznie dostać się np. z Warszawy do Gdańska lub z Krakowa do Wrocławia. Sprawdź, jakie są największe zalety korzystania z lotów krajowych.
Loty krajowe – najpopularniejsze połączenia i komfort podróży
W Polsce funkcjonuje kilkanaście portów lotniczych, które znajdują się w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków czy Katowice, lub na ich obrzeżach. Przykładowo, z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbywają się regularne rejsy krajowe do Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Poznania czy Zielonej Góry. Do wyboru są nie tylko połączenia ze stolicą, lecz także loty między innymi miastami, np. Kraków–Wrocław, Gdańsk–Kraków, Gdańsk–Wrocław, Poznań–Katowice czy Kraków–Szczecin. Większość z nich trwa mniej niż 60 minut, a poranne godziny odlotów pomagają zorganizować zarówno wygodne podróże biznesowe, jak i turystyczny wypad. W większości przypadków możliwy jest powrót tego samego lub kolejnego dnia.
Loty krajowe obsługiwane są przez mniejsze maszyny, co w praktyce oznacza podróż samolotem typu Boeing 717, Bombardier, Embraer 145 lub ATR. Ich wielkość nie ma jednak znaczącego wpływu na komfort lotu. Na pokładzie – podobnie jak w przypadku podróży średnio i długodystansowych – można liczyć na przekąski i napoje. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na krótki czas rejsu serwis przeprowadzany jest ekspresowo.
Loty krajowe – ceny
Ceny lotów krajowych są zróżnicowane, a w wybranych terminach można liczyć na atrakcyjne promocje. Przykładowo, ceny za lot na trasach Kraków–Szczecin, Kraków–Gdańsk czy Gdańsk–Poznań są mniejsze niż 100 zł w obie strony. Oznacza to, że w wielu przypadkach lot okazuje się tańszą alternatywą dla podróży pociągiem, która – jeśli organizuje się ją na ostatnią chwilę – kosztuje nawet 200 zł w jedną stronę.
Co ważne, przewoźnicy oferują zniżki i specjalne programy lojalnościowe dla osób, które podróżują regularnie. Przykładem jest oferta PLL LOT dla firm – w jej ramach za każdą podróż biznesową przyznawane są punkty. Można wymienić je na tańsze bilety, pobyty w hotelach, zniżki na posiłki czy podwyższenie standardu podróży. Przy dużej liczbie rejsów biznesowych udział w programie przynosi wymierne korzyści.
Loty krajowe – w czym samolot jest lepszy od pociągu?
Podróż samolotem po Polsce ma pewną przewagę nad komunikacją pociągami czy autobusami. Oto kilka powodów, dla których wiele osób zamienia pociąg na samolot:
- czas podróżowania jest znacznie krótszy – wystarczy przypomnieć, że lot z Warszawy do Krakowa trwa 55 minut, podczas gdy pendolino dotrze tam w czasie niewiele krótszym niż 3 godziny;
- infrastruktura lotnisk cały czas się rozwija – z portów położonych na obrzeżach miast można łatwo dostać się do centrum dzięki szybkiej kolei miejskiej lub wygodnym autobusom;
- statystyki potwierdzają, że loty są bezpieczniejsze od podróżowania pociągiem. Co ważne, ruch lotniczy nie jest zakłócany przez wypadki drogowe, które zwykle powodują spore opóźnienia.