Mosty tymczasowe: Kiedy się przydają?

Mosty tymczasowe dzielą się na dwie kategorie: takie, które przebiegają równolegle do osi drogi oraz mosty objazdowe, czyli takie, które znajdują się prostopadle do drogi.

Konstrukcje ułatwiające przeprawę nad wodą lub trudnym terenem to mosty. Wersje tymczasowe to takie, które używa się przez pewien czas np. w trakcie trwania remontu głównej konstrukcji lub jako uzupełnienie infrastruktury w mieście albo na trasie. Obecnie budowa mostów tego rodzaju jest stosunkowo prosta, a zadanie można wykonać w krótkim czasie na przykład za pośrednictwem Janson Bridging.

Mosty tymczasowe. Jak to jest zrobione?

Na rynku dostępne są różne warianty konstrukcji tymczasowych. Firmy zajmujące się dostarczaniem komponentów i budową mają wiele możliwości kreacji. Dzięki temu mogą zbudować mosty tymczasowe, pomosty ro-ro i promowe i mosty pontonowe. Obiekty mogą mieć zastosowanie wojskowe lub cywilne.

Most tymczasowy nazywany jest również modułowym. Wszystko dlatego, że cała konstrukcja zbudowana jest z mniejszych obiektów, które układa się jak klocki. Umożliwia to stworzenie konstrukcji o różnej długości i szerokości. Jest to duże udogodnienie zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, gdy potrzebna jest szybkość działania.

Kataklizmy potrafią zniszczyć mosty, a wówczas pojawia się problem z dotarciem pomocy. Budowa konstrukcji modułowej może udrożnić komunikację w krótkim czasie. Pozwoli to na ewakuacje lub dostarczenie najpotrzebniejszych produktów np. wody i żywności.

Mosty modułowe sprawdzają się także w wojsku. Konstrukcje ułatwiają przeprawy terenowe np. na obszarze bagnistym lub w bezpośrednim kontakcie z rzeką. Budowa mostu jest szybka i stosunkowo łatwa. Zaraz po przeprawie można przystąpić do demontażu i użyć konstrukcji w innym miejscu.

Usprawnienie komunikacji

Uszkodzona konstrukcja mostu stałego, remont lub budowa drogi, a także ułatwienie przeprawy w miejskiej dżungli, to zastosowania dla mostów tymczasowych. Kładki piesze wykonane z modułów to świetne rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo na drodze.

Odseparowanie ruchu pieszego i rowerowego od samochodów to ukłon w stronę wszystkich użytkowników drogi. Pierwsza grupa może bezpiecznie przeprawić się przez ruchliwą ulicę. Z kolei ruch aut automatycznie przyśpiesza, gdyż nie ma konieczności budowy świateł i przejścia dla pieszych. Komunikacja staje się bardziej płynna i wygodna dla wszystkich.

Mosty tymczasowe — właściwości

Konstrukcje modułowe mogą różnić się maksymalnym zasięgiem, który może sięgać nawet 60 metrów. Przeprawa może składać się z trasy dla samochodów, rowerów i pieszych. Wówczas trasa dla aut jest oddzielona od pozostałych uczestników ruchu. Istnieją także kładki pieszo-rowerowe, które znane są z parków i innych fragmentów miasta.

Mosty tymczasowe pokryte są specjalną nawierzchnią. Jej właściwości poprawiają przyczepność i sprawdzają się podczas opadów deszczu i śniegu. Zapewniają komfort przeprawy dla ruchu pieszo-rowerowego i samochodowego. Za bezpieczeństwo odpowiadają także boczne „ściany”, które uniemożliwiają wypadnięcie.

Mosty tymczasowe to praktyczne rozwiązanie. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest szybkość działania i trwałość. Konstrukcje świetnie zastępują obiekty stałe na czas remontu lub budowy, ale dobrze sprawdzą się także przez wiele lat. Jest to rozwiązanie, które zawsze warto mieć pod ręką, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię