Projektor przenośny – plusy i minusy

W ostatnim czasie ponownie zrobiło się głośno o przenośnych projektorach, zwanych też mini projektorami czy mobilnymi projektorami. Nie jest to nowy wynalazek, bowiem takie urządzenia dostępne są na rynku od co najmniej dekady. Początkowo nie zyskały one popularności wśród osób zainteresowanych nowinkami technologicznymi, jednak teraz, gdy ich technologia została udoskonalona, przeżywają swoisty renesans. Jakie są plusy i minusy projektorów przenośnych? Czy warto je kupić?

Przenośny projektor – jak to działa? 

Przenośne projektory zostały zaprojektowane do odtwarzania plików multimedialnych z laptopów, smartfonów i tabletów. W odróżnieniu od tradycyjnych projektorów, ich mobilne odpowiedniki bazują przede wszystkim na diodowym źródle światła. Podświetlenie typu LED umożliwiło zaprojektowanie zminiaturyzowanej wersji o długiej żywotności, znacznie mniejszym nagrzewaniu oraz zużyciu energii elektrycznej. W projektorach przenośnych najczęściej stosowanym rozmiarem układu obrazów jest 854 x 480 pikseli. Urządzenia o takiej rozdzielczości pozwalają uzyskać obraz o przekątnej do 100–120 cali. 

Zalety przenośnych projektorów 

W opinii niektórych ekspertów i konsumentów, przenośne projektory posiadają wiele zalet a korzystanie z nich jest niezwykle wygodne. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które możemy kupić zarówno w niskim budżecie, jak i w cenie profesjonalnych smartfonów. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni model, warto przyjrzeć się dostępnym na rynku gadżetom i wybrać ten, najbardziej odpowiadający naszym potrzebom. 

Jakie są główne zalety projektorów mobilnych? 

Kompaktowy rozmiar 

Jedną z głównych zalet przenośnych projektorów jest ich mobilność i kompaktowy rozmiar. Urządzenia te, w zależności od modelu, zmieszczą się w torbie, w plecaku, w kieszeni, a nawet dłoni. Co więcej, ich waga waha się w granicach 0,5 – 0,7 kg, co czyni je kilkukrotnie lżejszymi od standardowych, klasycznych projektorów. Dzięki temu są wygodne w transporcie i można je zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. 

Wbudowany akumulator 

Wiele modeli przenośnych projektorów, np. Samsung FreeStyle, posiada wbudowany akumulator, dzięki czemu urządzenie może działać na baterii, bez konieczności podłączania do prądu. Czas pracy w pełni naładowanego projektora wynosi zazwyczaj kilka godzin. 

Wielofunkcyjność działania 

Przenośny projektor, pomimo swojego rozmiaru, swoim działaniem oferuje wiele funkcji przypisywanych standardowym projektorom. Możemy podłączyć do niego dowolne źródło multimediów z pomocą kabla HDMI lub Wi-Fi (w zależności od potrzeb i preferencji), a także, gdy zachodzi taka potrzeba – głośniki lub słuchawki Bluetooh. Multimedia możemy przesyłać również bezpośrednio ze smartfona. Obraz wyświetlany przez projektor osiąga rozmiar 60 – 120 cali. Dzięki temu projektor możemy z powodzeniem wykorzystać podczas zabawy z dziećmi, spotkań towarzyskich, pokazów filmów i zdjęć we własnym domu oraz do gier online.  

Wady projektorów przenośnych

Chociaż przenośne projektory posiadają wiele zalet, nie brakuje jednak opinii, że pod względem jakości obrazu nie dorównują klasycznym projektorom. Jako największe minusy wskazuje się brak obsługi wysokich rozdzielczości 4K i Full HD oraz niższy kontrast oraz jasność wyświetlanego obrazu. Z tego względu przenośne projektory sprawdzą się raczej do użytku prywatnego, w domowym zaciszu niż na spotkania biznesowe. 

Zdaniem wielu osób niska jakość obrazu nie powinna przekreślać przenośnych projektorów, ponieważ parametry, które posiadają, w odpowiednich warunkach, zapewnią dobry komfort oglądania. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię