Rękawiczki ochronne — kiedy używać gumowych, a kiedy innych rękawic roboczych?

Odpowiednia ochrona dłoni w czasie pracy jest nie tylko zaleceniem, ale czasem koniecznością ze względu na przepisy BHP. W zależności od typu wykonywanej pracy zawodowej lub w ramach indywidualnej ochrony troska o dłonie się opłaci. Jakie rękawice wybrać do prac monterskich, a jakie do sprzątania lub ochrony dłoni przed chemikaliami? W zależności od typu wykonywanych prac powinniśmy dobrać odpowiednie rękawiczki ochronne. Jakie wybrać i dlaczego? Podpowiadamy!

Rękawice gospodarcze — do prac monterskich, ogrodniczych

Rękawice gospodarcze ochronią dłonie na przykład podczas porządkowania garażu, czy ogrodu oraz podczas mniejszych prac monterskich w domu. Grubsza warstwa ochronna od wnętrza dłoni i cieńsza, materiałowa tkanina na zewnętrznej stronie rękawic pozwalają na dobre dopasowanie do kształtu rąk. W dobrze dopasowanych rękawiczkach do pracy można swobodnie realizować zamierzone plany bez ryzyka zranienia. Brak obaw, że rękawice się ześlizgną (jak np. szerokie rękawice gumowe) i komfort użytkowania pozwalają swobodnie pracować. Cieńsza materiałowa warstwa od zewnątrz to także lepsza przepuszczalność powietrza. Podczas różnorakich prac gospodarczych zwykle ciało się nagrzewa, a ręce mogą pocić. Dobry przepływ powietrza nie będzie powodował odparzeń ani dyskomfortu.

Rękawice jednorazowe; lateksowe i winylowe — do czego?

Jednorazowe rękawiczki znajdują zastosowanie w medycynie, gdyż dzięki cienkiej powłoce, jaką tworzą na dłoniach, umożliwiają precyzyjne ruchy. Są lekkie i wygodne i doskonale nadają się do prac manualnych. Nie ochraniają jednak przed przecięciem i przetarciem (nie do tego zostały stworzone). Najlepiej sprawdzają się w placówkach medycznych oraz ostatnimi czasy jako ochrona indywidualną ze względu na pandemię COVID-19. W domu podczas indywidualnego użytku mogą być niezastąpione podczas sprzątania i zmywania naczyń. Jednak do zmywania naczyń najlepiej wybrać rękawice dłuższe, tak by woda nie przedostała się do środka.

Rękawiczek lateksowych lub winylowych nie należy używać podczas prac gospodarczych i monterskich. Rękawiczki jednorazowe nie są odporne na przecięcia i nie jest to ich przeznaczenie. Mogą łatwo podczas takich prac się rozedrzeć, jeśli zahaczymy o coś ostrego, a ostre krawędzie przedmiotów przeciąć nam dłonie. Używanie rękawic gumowych, lateksowych i nitrylowych jest niewskazane do prac monterskich, budowlanych i ogrodniczych.

Rękawice do pracy — przeciw przetarciom i ostrym krawędziom

Jeśli podczas wykonywanej pracy istnieje duże ryzyko przecięcia skóry dłoni najlepiej używać rękawic antyprzecięciowych z kevlaru. Wytworzony przez człowieka kevlar to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów świata. Często jest używany do produkcji odzieży dla motocyklistów ze względu na swoją ogromną wytrzymałość na przetarcia i uszkodzenia. Rękawice z kevlaru idealnie będą nadawać się do prac z drutem, ostrymi krawędziami. Warto rozważyć także zakup rękawów antyprzecięciowych. Zdarza się, że w wyniku prac ostre krawędzie mogą rozciąć kurtkę, ześlizgnąć się lub w inny sposób uszkodzić nam rękę powyżej rękawiczki. Rękaw antyprzepięciowy jest zakładany jak bielizna — pod ubranie. Zapewni należytą ochronę podczas niebezpiecznych prac, uchroni przed przecięciem i rozdarciem skóry oraz zapewni poczucie bezpieczeństwa.

Artykuł napisany we współpracy z Antar.pl

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię