Udzielenie rekompensaty za pracę w niedzielę i święta wolne od pracy jest obowiązkiem pracodawcy. W jakiej sytuacji rekompensatę stanowi dzień wolny od pracy, a kiedy pracownik może liczyć na dodatek do wynagrodzenia? Ile wynosi finansowa rekompensata za pracę w niedzielę i święta? W jakim terminie pracodawca jest zobligowany do udzielenia rekompensaty? Zebraliśmy odpowiedzi poniżej.
Praca w niedziele i święta – definicje z Kodeksu pracy
Niedziele i wszystkie święta wyróżnione w Ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920) to wedle obowiązującego prawa dni, gdy pracownikowi przysługuje odpoczynek. Nie oznacza to jednak, że pracownik nie może zostać wezwany przez pracodawcę do pracy w dni ustawowo wolne. Za pracę w niedziele i święta wymienione w wyżej wymienionej Ustawie przysługuje pracownikowi ściśle określona przez ustawodawcę rekompensata. Według Kodeksu pracy za pracę w niedziele i święta uznaje się pracę świadczoną między godziną 6:00 w dniu ustawowo wolnym a godziną 6:00 w dniu następnym, o ile dany pracodawca nie ustalił innych godzin (art. 1519 §2 K.p.). Inna definicja obowiązuje pracowników sklepów oraz pozostałych placówek handlowych. Pracownikom handlu rekompensata przysługuje za pracę wykonywaną w okresie 24 kolejnych godzin pomiędzy godziną 24:00 w sobotę a godziną 24:00 w niedzielę lub pomiędzy godziną 24:00 w dzień poprzedzający święto a godziną 24:00 w święto (Dz. U. z 2021 r. poz. 936).
Termin udzielenia dnia wolnego za pracę w niedzielę i święta
Zasady udzielania rekompensaty za pracę w niedziele i święta są jednakowe dla pracowników wszystkich branż. Pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy wyznaczony w terminie 6 dni poprzedzających niedzielę bądź święto lub w terminie 6 dni po przepracowanej niedzieli albo dniu świątecznym. Jeśli nie jest to możliwe, pracodawca pozostaje zobowiązany do udzielenia pracownikowi dnia wolnego do końca trwającego okresu rozliczeniowego. Uwaga: zatrudnionemu przysługuje cały dzień wolny, niezależnie od liczby godzin pracy świadczonej w niedzielę lub święto. Należy nadmienić, że jeżeli u danego pracodawcy praca w niedzielę jest dozwolona, pracownikowi wciąż przysługuje wolna niedziela co najmniej raz na 4 tygodnie (art. 15112 K.p.).
Finansowa rekompensata za pracę w niedzielę i dni świąteczne
W przypadku, gdy nie jest możliwe zapewnienie zatrudnionemu dnia wolnego od pracy w ramach rekompensaty za przepracowaną niedzielę lub święto w danym okresie rozliczeniowym, pracownikowi przysługuje rekompensata finansowa. Jej wysokość ustawodawca określił na 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę lub święto.
Przekroczenie normy czasu pracy wskutek nieudzielenia dnia wolnego
Jeśli pracodawca odmawia wyznaczenia dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę lub święto, dochodzi zazwyczaj do przekroczenia przeciętnej normy czasu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy za każdą dodatkową godzinę pracy w tygodniu, przekraczającą normę czasu pracy, zatrudnionemu należy się rekompensata w wysokości 100% wynagrodzenia (art. 1511 §2 K.p.). Oznacza to, że pracownik ma dwie podstawy prawne do otrzymania dodatku do wynagrodzenia: pierwszy z tytułu pracy w niedzielę lub święto wolne od pracy, a drugi z racji przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy.
Doradztwo z zakresu kadr i płac
Kwestie prawne, które regulują normy czasu pracy i określają przysługujące zatrudnionym rekompensaty oraz dodatki do wynagrodzeń, wydają się skomplikowane? Biuro księgowe zatrudniające certyfikowanych specjalistów w dziedzinie kadr i płac oraz prawa pracy okaże się niezastąpionym wsparciem. Dobre biuro rachunkowe świadczące profesjonalne doradztwo dla pracodawców i pracowników to EFEKTA. Zobacz ich oddział w Śródmieściu i skorzystaj z fachowej porady doświadczonych ekspertów. Bogata oferta usług dla firm oraz osób fizycznych, wieloletnia praktyka i elastyczny grafik konsultacji – biuro księgowe EFEKTA zaprasza do kontaktu!