Połączenia nitowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w różnych dziedzinach przemysłu. Jest to najprostszy sposób na połączenie ze sobą elementów w sposób trwały i wytrzymały. W zależności od wymagań stosuje się różne rodzaje połączeń nitowych. W poniższym tekście przyjrzymy się różnym typom nitów, a także wskażemy, gdzie znajdują one swoje zastosowanie.
Jakie rozróżniamy rodzaje nitów?
Istnieje wiele rodzajów nitów, które można podzielić ze względu na ich budowę, kształt łba oraz materiał wykonania. Do pierwszej kategorii możemy zaliczyć np. nity standardowe, które mogą być wykorzystane uniwersalnie do wykonania różnych prac. Innymi rodzajami są również m.in. nity otwarte i zamknięte. Pierwsze z nich nadają się do niskoobciążeniowych zastosowań, a drugie umożliwiają zachowanie trzpienia i charakteryzują się właściwościami wodoodpornymi.
Nity możemy podzielić także ze względu na kształt łba. Pod tym kątem wymienić można m.in. nity z łbem kulistym, które cechuje niski profil, dzięki czemu sprawdzą się w większości sytuacji. Innym rodzajem są nity z dużym kołnierzem. Są one stosowane do mocowania cienkich materiałów do twardego podłoża. Warto wymienić także nity z łbem stożkowym, dzięki którym możemy uzyskać idealnie płaską powierzchnię.
Ostatnią kategorią jest podział nitów ze względu na materiał wykonania. Zdecydowanie najbardziej uniwersalne są nity stalowe, na przykład takie jak nity Norsteel. Jeżeli zależy nam na dobrym przewodzeniu ciepła i prądu elektrycznego to warto zastosować nity miedziane. Bardzo zróżnicowaną grupę stanowią z kolei nity aluminiowe, których właściwości zależą od zawartości magnezu w stopie aluminium.
Gdzie znajdują swoje zastosowanie połączenie nitowe?
Nity znajdują swoje zastosowanie w każdej dziedzinie przemysłu, w której wymagane jest mocne i trwałe połączenie ze sobą elementów. Najczęściej możemy się z nimi spotkać w przypadku produkcji maszyn, urządzeń, konstrukcji stalowych, a także w motoryzacji, lotnictwie oraz przemyśle elektrotechnicznym i elektronicznym. Konkretnym przykładem zastosowania nitów może być np. budownictwo, gdzie są one wykorzystywane m.in. do łączenia płyt gipsowo-kartonowych, elementów drewnianych lub w systemach rynnowych i dachowych.
W zależności od wymagań dotyczących wytrzymałości, trwałości, stopnia szczelności, a także rodzaju łączonych materiałów i warunków pracy wykorzystywane są różne typy nitów. Warto również wspomnieć, że nity są łatwe w montażu i demontażu, co umożliwia ich wykorzystanie w przypadku konieczności serwisowania i naprawy elementów. Jednocześnie jednak połączenia nitowe są trwałe i odporne na obciążenia mechaniczne.