Dobre miejsce pracy z pewnością może być uznawane za sukces. W jaki sposób je zdobyć? W niektórych częściach kraju jest o to nieco łatwiej. Przykładem może być województwo śląskie. Warto zapoznać się z tutejszym rynkiem pracy, bo niektóre zawody są na nim preferowane. O które konkretnie chodzi? Oto garść przydatnych informacji.
Mieszkasz w województwie śląskim lub planujesz się tutaj przeprowadzić? Znajdź pracę w Rudzie Śląskiej, Katowicach lub Chorzowie tutaj: https://rudainfo.pl/rynek-pracy-w-rudzie-slaskiej-gdzie-szukac-pracy/. Okazuje się, że zwłaszcza wiele ze śląskich miast oferuje niezłe możliwości zatrudnienia. Jak wszędzie, także i tutaj preferowani są jednak przedstawiciele niektórych zawodów. O jakich profesjach mowa? Postaramy się przybliżyć sytuację na rynku pracy w województwie śląskim.
Województwo śląskie i jego znaczenie gospodarcze
Rynek pracy w województwie śląskim jest zdeterminowany gospodarczym charakterem tych terenów. Oczywiście przy wyborze zawodu należy rozważać wiele zagadnień (np. co jest lepsze: umowa o pracę czy kontrakt B2B – co wybrać?). W niektórych częściach kraju szanse na znalezienie ciekawych perspektyw zawodowych są jednak większe. Województwo śląskie szczęśliwie do nich należy.
Znaczenie województwa śląskiego
Dlaczego rynek pracy w województwie śląskim może być atrakcyjny? Przede wszystkim teren województwa ma 12 333,09 km² i jest zamieszkały przez 4,5 miliona osób. Jednocześnie jest tu dość duży wskaźnik urbanizacji. Obejmuje ona 77% powierzchni województwa. Jest on najwyższy spośród wszystkich polskich województw.
Górny Śląsk kojarzy się przede wszystkim z kopalniami i przemysłem ciężkim. Od wielu lat trwa jednak restrukturyzacja w zakresie tych branż, która zmienia rynek pracy w województwie śląskim. Liczba osób zatrudnionych np. w górnictwie bardzo spadła. Nie oznacza to jednak, że zwłaszcza duże ośrodki takie, jak przede wszystkim Katowice, nie wykorzystują swoich szans na innych polach. W największym ośrodku województwa mieszka 289 tys. osób. Jest to jeden z największych ośrodków gospodarczych w kraju. Przede wszystkim chodzi o sektor usług: działa tu aż 19% wszystkich podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w województwie. Cała konurbacja górnośląska to aż 9 miast z ludnością przekraczającą 100 tys. mieszkańców. Daje to dogodne warunki dla poszukiwania pracy w różnych dziedzinach.
Największe miasta aglomeracji
Na rynek pracy w województwie śląskim jest mocno zdeterminowany przez znaczny stopień urbanizacji. Między niektórymi z ośrodków odległości są względnie niewielkie, co daje większe szanse w zakresie poszukiwania pracy. W województwie śląskim znajduje się aż 23 miasta z liczbą mieszkańców przekraczającą 50 tys. osób. Jednocześnie aż 13 spośród nich ma więcej od 100 tys. osób. Największe ośrodki poza Katowicami to:
- Częstochowa – 231 tys. mieszkańców;
- Sosnowiec – 210 tys.;
- Gliwice – 184 tys.;
- Zabrze – 177 tys.;
- Bielsko-Biała – 173 tys.;
- Bytom – 172 tys.
Rynek pracy na Górnym Śląsku
W jaki sposób prezentuje się sam rynek pracy w województwie śląskim? Przede wszystkim Śląsk i Zagłębie stanowią bardzo rozwiniętą gospodarczo część Polski. Jednocześnie jednak stan rynku pracy w poszczególnych powiatach jest niejednolity. W niektórych powiatach poziom bezrobocia jest znacznie większy od innych.
Według danych z lutego 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 779,9 tys. osób. Zanotowano tu wzrost o 1% rok do roku. Wciąż najwięcej etatów generował przemysł. W tym na górnictwo przypadło 76,7 tys. etatów, na przetwórstwo przemysłowe zaś 332,8 tys. Najszybciej wzrastał jednak odsetek zatrudnionych w gastronomii i przy zakwaterowaniu, bo aż o 9,6%.
Co ze stopą bezrobocia? Rozwinięty rynek pracy w województwie śląskim sprawia, że jest ona niższa od przeciętnej wartości dla całej Polski. Wynosi bowiem 4,3%. W przypadku kraju jest to więcej, bo aż 5,5%. Niższa stopa bezrobocia występuje tylko w województwie wielkopolskim. Przy tym daje o sobie znać wspomniane zróżnicowanie odczytów w poszczególnych powiatach. W Katowicach i powiecie bieruńsko-lędzińskim bezrobocie to zaledwie 1,8%, ale już w Bytomiu wynosi 8,5%. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6561,53 zł.
Jakich zawodów potrzeba w województwie śląskim?
Jakich zawodów potrzebuje rynek pracy w województwie śląskim? Okazuje się, że o pracę może być tu łatwiej, ale przedstawiciele niektórych fachów mają większe szanse na znalezienie satysfakcjonującego etatu. Najbardziej poszukiwani są pracownicy w branżach medycznej, budowlanej i produkcyjnej. W szczególności chodzi o wykwalifikowanych pracowników takich, jak brukarze, dekarze, zbrojarze lub pracownicy wykończeń. Brakuje także elektromechaników, elektryków i monterów instalacji. W branży medycznej zaś cenieni są lekarze, fizjoterapeuci i masażyści. Nie zabraknie także pracy dla fryzjerów i kierowców. W ostatnim przypadku chodzi zwłaszcza o osoby z uprawieniami do prowadzenia autobusów i aut ciężarowych. W związku z rozwojem logistyki zajęcie znajdą także magazynierzy.