Serwer FTP – czym jest i dlaczego jest przydatny w firmie?

W wielkim skrócie: protokół FTP (ang. File Transfer Protocol) pozwala przesyłać dane pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w danej sieci. Co to jednak dokładnie oznacza? I skoro mówimy o „protokole FTP” – czym jest w tym kontekście serwer? Wyjaśniamy podstawowe kwestie z tym związane, a także przybliżamy temat przydatności tego typu rozwiązań w biznesie.

Protokół, klient, serwer FTP – co jest czym i jak działa?

Wspomniany protokół FTP – protokół transferu plików – powstał już wiele lat temu, bo w 1971 roku. Generalne założenia związane z jego działaniem pozostały niezmienne, choć – rzecz jasna – technika niezwykle się rozwinęła, więc i w tym zakresie pojawiały się liczne modyfikacje. 

Wracając jednak do kluczowych założeń, wynikają one już z samej nazwy – chodzi o umożliwienie komunikacji pomiędzy konkretnymi urządzeniami elektronicznymi, co pozwala na wygodny i szybki transfer plików. Jednym z tych urządzeń jest właśnie serwer FTP, czyli nic innego jak komputer, który posiada adres FTP i jest przeznaczony do odbierania określonych, wynikających z protokołu połączeń. Chodzi o umieszczanie na serwerze plików bądź pobieranie ich z niego. Serwer FTP można więc niejako określić „pośrednikiem” między nadawcą danych a ich odbiorcą.

By jednak móc połączyć się z danym serwerem, konieczne jest korzystanie z odpowiedniego programu. To właśnie on określany jest jako klient FTP (może być to program, aplikacja, narzędzie). Przykładem jest program Total Commander, z którego korzysta się m.in. w celu połączenia z serwerem – dostęp do niego uzyskasz w pakiecie internetu biurowego UPC.

Serwer FTP – co jeszcze warto wiedzieć?

  • Protokół FTP pozwala na dwukierunkowy transfer danych na linii serwer–klient (tj. serwer FTP może zarówno udostępniać dane, jak i je przyjmować – analogicznie dotyczy to także klienta FTP).
  • W większości przypadków dostęp do danych, które znajdują się na serwerze, wymaga autoryzacji, czyli podania loginu i hasła. Tak jest m.in. w przypadku wspomnianego już serwera UPC.
  • Niektóre serwery pozwalają jednak na anonimowy dostęp – wybór tego typu zabezpieczeń (lub ich braku) zależy od wielu kwestii. M.in. roli, jaką serwer FTP ma pełnić w danej firmie/organizacji, jak wrażliwe są przechowywane na nim dane etc.
  • Co wiąże się z powyższym – brak konieczności logowania sprawia, że często nawet nie wiemy, że korzystamy z FTP. Może dziać się to np. w przypadku pobierania różnego rodzaju aplikacji czy plików z internetu. Jeśli kiedykolwiek takie pobieraliśmy (a zapewne większość z nas – jeśli nie wszyscy – tak), nasz komputer mógł skorzystać właśnie z opisywanego tu protokołu.
  • Innym protokołem internetowym – o wiele bardziej znanym i używanym przez każdego internautę – jest HTTP. Korzystamy z niego, gdy chcemy odwiedzić jakąkolwiek stronę internetową.
  • Ważną kwestią jest bezpieczeństwo przesyłanych w ten sposób danych – protokół FTP powstał w czasach, gdy nie było mowy chociażby o hakerstwie (a przynajmniej nie na taką skalę, która dotyczyłaby absolutnie każdego użytkownika sieci). Standardowe połączenia FTP nie są więc szyfrowane, co zwiększa ryzyko, że dane zostaną utracone lub odczytane przez niepowołane osoby. Współcześnie korzysta się więc głównie z FTPS lub SFTP – działają tak samo jak standardowy FTP, ale transfery danych są szyfrowane.

FTP dla mojej firmy – jak może wesprzeć prowadzenie biznesu?

Nie przez przypadek dostęp do chociażby wymienionego wcześniej serwera UPC jest oferowany właśnie w ofercie internetu biznesowego. Często prowadzenie firmy wiąże się z codziennym przesyłaniem wielu dokumentów – jeśli pracuje na nich duża liczba osób, umieszczenie ich w jednym konkretnym miejscu jest dużym ułatwieniem i usprawnieniem procesu komunikacji.

Co więcej, FTP jest niezwykle pomocny przy tworzeniu i opiekowaniu się stronami internetowymi. To właśnie dzięki tego typu rozwiązaniu można w prosty sposób zarządzać transferami danych, plików graficznych etc. To możliwe m.in. dlatego, że korzystając z protokołu FTP, da się zaplanować transfer danych, przesyłać wiele plików jednocześnie, a w razie przerwania połączenia – można po czasie wznowić transfer. Biorąc pod uwagę fakt, że w dzisiejszych czasach mało który biznes nie funkcjonuje w sieci, każdy przedsiębiorca zapewne doceni tego typu opcje. Zwłaszcza, że mogą one realnie usprawnić codzienne prace.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię