Rozwój technologii na stałe zmienił kształt pracy każdego, kto na co dzień obcuje z aplikacjami graficznymi. Podstawą dobrze wykonanej pracy są wysokiej jakości narzędzia, a tablety piórkowe, popularnie nazywane graficznymi, od dawna przestały być domeną tylko artystów i grafików. Tego typu urządzenia przenoszą na zupełnie nową jakość tworzenia map, schematów przestrzennych czy projektów CAD, jak i nawet obróbki zdjęć.
Specyfika tabletów graficznych
Dzięki swojej czułości i precyzji tablety graficzne pozwalają na nieporównywalnie dokładniejszą – w stosunku do standardowej myszy czy touchpada – interakcję i przekazywanie danych komputerowi. Obecnie na rynku można znaleźć w przystępnych cenach urządzenia o dokładności nawet 0,25 mm i wysokości odczytu do 10 mm, jak i do 4000 poziomów czułości na nacisk. Dla porównania standardowa komputerowa myszka odczytuje jedynie dwa poziomy nacisku – jego brak lub obecność. Rysując po kartce papieru, nacisk ma jednak ogromne znaczenie choćby dla grubości tworzonej linii, co sprawnie symulują nowoczesne tablety.
Różnorodność rozmiarów pozwala wybrać tablet graficzny pod bardzo różne potrzeby. Gdy najważniejsza okazuje się mobilność urządzenia, z pomocą przychodzą tablety o rozmiarach S lub M, co odpowiada kolejno formatom A6 i A5. Warto zwrócić uwagę, że nawet najmniejsze wersje wyposażone są w pełen zestaw funkcji.
Większe rozmiary takie jak L lub XL nadadzą się znacznie lepiej do pracy studyjnej. Dobrze jednak mieć na uwadze, że najlepiej sprawdza się tablet graficzny w rozmiarze zbliżonym do rozdzielczości używanego monitora, jak i plików, na których mają być wykonywane operacje. Znaczące różnice w rozdzielczościach mogą negatywnie wpływać na wygodę pracy.
Funkcjonalne opcje – swoboda działania podczas pracy
Poszczególne modele tabletów graficznych zapewniają różne funkcje bazowe, zdecydowana większość dostarcza również co najmniej kilka umieszczonych na rysiku lub samym urządzeniu programowalnych przycisków, pozwalających na personalizację narzędzia pracy. W skład najważniejszych opcji tabletów graficznych zalicza się między innymi klucze ekspresowe, które pozwalają na zapisanie często wykonywanych operacji, i dostęp do nich za pomocą jednego kliknięcia.
Same rysiki wykorzystywane do interakcji z tabletem mogą być programowane w celu wykorzystania przełączników bocznych. Istnieją również modele, które pozwalają na wymianę standardowej końcówki piórka z filcowej na inną, w zależności od wymaganego przez użytkownika uczucia prowadzenia rysika, imitującego użycie pędzli, ołówków lub innych narzędzi na innych fakturach.
Mnogość poziomów nacisku występujących w tabletach graficznych najnowszej generacji jest ważna przede wszystkim dla zastosowań artystycznych, dając kontrolę nad kolorem, intensywnością, jak i grubością rysowanych linii. Wszystkie te kwestie są zależne nie tylko od siły nacisku, ale i konta nachylenia rysika, tak jak ma to miejsce przy pracy nad kartką papieru.
Do profesjonalnej pracy, jak i rozwoju pasji
Wielofunkcyjność i uniwersalność narzędzi, jakimi są tablety graficzne, nie ogranicza ich tylko do zastosowania w profesjonalnych warsztatach graficznych. Chociaż zdecydowana większość modeli pełni rolę płótna i pióra, których wzajemna interakcja widoczna jest na ekranie podłączonego komputera, na rynku pojawia się coraz więcej modeli zawierających kolorowy wyświetlacz. Pozwala on na niezależne używanie urządzenia, na którym możliwa jest również wizualizacja dokonywanych zmian, przy równoczesnej niezmiennej możliwości zapisywania i przenoszenia danych na komputer.
Kompatybilność z najpopularniejszymi programami takimi jak Photoshop, Corel Painter, Adobe Systems czy pakietami Microsoft pozwala na szerokie użycie zarówno przy zastosowaniu artystycznym, jak i do pracy w biurze. Dostępne oprogramowania do metod wprowadzania, jak i możliwość nagrywania zmian nanoszonych na ekran, pomoże nawet w pracy naukowej o charakterze humanistycznym i ścisłym. Coraz częściej tablety graficzne to urządzenia wykorzystywane przez uczniów i studentów, jak i wykładowców przygotowujących materiały edukacyjne.