Uczenie maszynowe – co to jest?

Machine learning to jeden z najbardziej ekscytujących i szybko rozwijających się obszarów nauki i technologii. W ostatnich latach  ta dziedzina związana ze sztuczną inteligencją zdobywa ogromną popularność. Powodem jest wszechstronne zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak analiza danych, rekomendacje, marketing, tworzenie treści  i wiele innych. W dzisiejszym artykule przybliżymy pojęcie “machine learning”. Przedstawimy również najważniejsze zagadnienia związane z nim.  Zapraszamy zatem do lektury!

Czym jest uczenie maszynowe?

Machine learning możemy przetłumaczyć jako “uczenie maszynowe”. Uczenie maszynowe to dziedzina technologii, w której maszyny są w stanie “uczyć się” na podstawie danych, które użytkownicy do nich wprowadzają. Często sztuczna inteligencja jest w stanie samodzielnie znajdować odpowiedzi na różne problemy w zasobach Internetu lub w bazach danych.

Dzięki takiemu działaniu, z biegiem czasu maszyny stają się coraz lepsze. Proces “szkolenia” sztucznej inteligencji polega na zapamiętywaniu wzorców i zachowań, które są odkrywane podczas analizy danych, jak Big Data. Dzięki temu, maszyna jest w stanie analizować nowe informacje i podejmować decyzje na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Gdy popełnia błąd, a użytkownik (administrator) poprawia je, maszyna zapamiętuje taką “lekcję”.

Szkolenie sztucznej inteligencji

Aby uczenie maszynowe było skuteczne, konieczne jest trenowanie systemu, tak aby unikać błędów i sytuacji, które można byłoby przewidzieć. W ten sposób, uczenie maszynowe pozwala na automatyzację procesów i zwalnianie człowieka z konieczności wykonywania powtarzalnych prac. To właśnie dlatego uczenie maszynowe jest coraz bardziej popularne w wielu dziedzinach, od marketingu po medycynę.

Najczęściej proces szkolenia jest dość czasochłonny, a także dość kosztowny. Z tego względu często firmy udostępniają bezpłatnie pierwsze wersje narzędzi wykorzystujących uczenie maszynowe. Gdy staną się dostatecznie dobre, firmy mogą pobierać za to opłaty.

Jak wykorzystać uczenie maszynowe w biznesie?

Wykorzystanie machine learning w biznesie możliwe jest na wiele sposobów. Przede wszystkim sztuczna inteligencja może bardzo szybko wykonywać prace, które dla człowieka są dość nudne, a czasem czasochłonne. Algorytmy wykorzystujące AI i uczenie maszynowe sprawdzają się jako wsparcie w działach związanych z księgowością, marketingiem, a także analizą danych. Dopracowane programy w mig znajdują odpowiedzi na stawiane im pytania, a przeszukanie ogromnych baz danych nie stanowi dla nich problemu.

Poza zastąpieniem pracowników w najprostszych pracach, uczenie maszynowe jest też wykorzystywane w znacznie bardziej innowacyjny sposób. Firmy coraz częściej korzystają z możliwości sztucznej inteligencji w procesie tworzenia modeli biznesowych. Najbardziej zaawansowane programy prowadzą dziś prace naukowe, a banki używają ich w procesie analizy zdolności kredytowej klientów.

Więcej ciekawych informacji na temat zastosowania sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego znajdziesz w serwisie aibusiness.pl.

Ostatnie Wpisy

Jak wybrać hurtownię do dostawy kartonów fasonowych?

Wybór odpowiedniej hurtowni do dostawy kartonów fasonowych jest istotny dla wielu firm, które potrzebują tego rodzaju opakowań do swoich produktów. Oto kilka...

Skuteczny Monitoring Marki: Klucz do Utrzymania Pozytywnego Wizerunku

Twoja marka to twój skarb. Skuteczny monitoring marki jest kluczem do utrzymania pozytywnego wizerunku w erze cyfrowej. W dzisiejszych...

Strefa Q&A Inelo – uzyskaj wsparcie ekspertów

Dostęp do wsparcia eksperckiego jest bardzo istotny. Inelo to lider w dziedzinie rozwiązań dla transportu. Firma dostarcza nie tylko specjalistyczne oprogramowanie i...

Słaby zasięg sieci? Przetestuj routery WiFi Mesh!

Słaby zasięg sieci to poważne zmartwienie przede wszystkim dla tych osób, które mieszkają na co dzień w wielopoziomowych i dużych budynkach lub...

Badania CAWI

Computer Assisted Web Interview to badanie CAWI, jakie w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. Daje ono możliwość wypełnienia ankiety online. Nie...

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię