Sytuacja klimatyczna na świecie wymusza na nas ciągłą potrzebę wymyślania coraz to nowszych sposobów na ochronę środowiska. Z racji rosnących kosztów paliw kopalnych zaczęliśmy zmierzać w kierunku rozwiązań bardziej ekonomicznych, które przy okazji są o wiele mniej szkodliwe dla otoczenia. Jednym z takich rozwiązań jest inwestycja w pompę ciepła, która wiąże się z szeregiem kosztów oraz czynności, jakie należy wykonywać, żeby instalacja służyła nam przez lata. Eksploatacja, konserwacja i serwis oraz energia elektryczna konieczna do zasilenia pompy ciepła generują koszty, które należy wziąć pod uwagę w momencie podjęcia decyzji o zakupie pompy ciepła.
Pompa ciepła – jak o nią dbać?
Jak wiadomo, pompa jest inwestycją na lata, a kluczem do jej wieloletniej efektywności jest odpowiednie zadbanie o urządzenie. Można tego dokonać na wiele sposobów, a najistotniejsze z nich to:
Regularne przeglądy
W tym celu należy skontaktować się z punktem serwisowym, który przydzieli nam osobę z odpowiednimi uprawnieniami do wykonania przeglądu. Sama kontrola natomiast powinna odbywać się raz do roku w celu podtrzymania ważności gwarancji.
Konserwacja urządzenia
Będąc w temacie przeglądów, warto wspomnieć o tym, jak powinna wyglądać odpowiednia konserwacja pompy – istotą w tym przypadku jest zadbanie o odpowiedni przepływ zarówno dolnego, jak i górnego źródła ciepła. W tym celu technik dokonuje czyszczenia filtrów obydwu źródeł.
Czystość otoczenia
W kwestii czyszczenia bardzo ważne jest, aby pamiętać o jego regularności nie tylko w przypadku pompy, ale również otoczenia, w jakim jest zamontowana. Liście, trawa, kurz i pył potrafią często osadzać się na parowniku, tym samym blokując przepływ powietrza, co skutkuje zwiększeniem zużycia prądu.
Odpowiednia instalacja
Stosowanie się do powyższych rad ma sens tylko w przypadku, w którym pompa została prawidłowo zamontowana. Montaż pompy ciepła powinien być przeprowadzony przez instalatorów posiadających odpowiednie uprawnienia ze strony producenta.
Ile kosztuje utrzymanie pompy ciepła?
Oprócz wyżej wspomnianych regularnych przeglądów na koszty związane z posiadaniem pompy ciepła składają się również:
- ilość zużytego do zasilenia urządzenia prądu,
- oraz jakość izolacji budynku.
Oczywiście w pierwszym przypadku jesteśmy w stanie znacznie zredukować koszty, inwestując w odnawialne źródło energii takie jak panele fotowoltaiczne.
Co jednak w przypadku gdy nie interesuje nas takie rozwiązanie? Odpowiedź jest dość prosta i zależy od tego czy przekroczymy ustalone w 2023 roku limity zużycia na poziomie:
- 2 tys. kWh rocznie w przypadku gospodarstw domowych,
- 2,6 tys. kWh jeśli wśród domowników znajduje się osoba niepełnosprawna,
- 3 tys. kWh jeśli jest się rolnikiem bądź posiadaczem Karty Dużej Rodziny.
Jeśli tak to stawka za jedną kilowatogodzinę wynosi 1,27 zł natomiast w sytuacji, w której uda nam się zmieścić w limicie to zapłacimy średnio 0,77 zł.
Ekologiczna, ekonomiczna i komfortowa inwestycja na lata
Tymi słowami można śmiało określić zakup pompy ciepła w dzisiejszych czasach. Właściwie przeprowadzona instalacja w połączeniu z odpowiednim dbaniem o urządzenie sprawią, że zarówno nasz portfel, jak i środowisko odczują w najbliższych latach znaczną poprawę.
Jeśli więc jesteście zainteresowani inwestycją w pompę ciepła, to warto mieć na uwadze to, żeby korzystać tylko ze sprawdzonych ofert od zaufanych sprzedawców takich jak Heiztechnik.