Prowadzenie własnej działalności to doskonały pomysł dla osób, które marzą o zawodowej niezależności. W dzisiejszych czasach mogą one szybko i łatwo zarejestrować firmę, nie narażając się nawet na duże koszty. Rozwiązanie to wiąże się z licznymi korzyściami, choć obarczone jest naturalnie także ryzykiem. Twoje szanse na powodzenie będą tym większe, im bardziej trafiony okaże się Twój pomysł na biznes. Jaką działalność warto więc otworzyć?
Założenie własnej działalności pozwala zarabiać na własnych pasjach i zainteresowaniach. Nie trzeba ponadto przejmować się żadnymi przełożonymi, ponieważ przedsiębiorcy sami decydują o zakresie swoich obowiązków. Mają także komfort wyboru czasu i miejsca pracy, co gwarantuje im pełną elastyczność i niezależność.
Ogromna zaleta prowadzenia własnej działalności polega na wyeliminowaniu wszelkich limitów w zakresie przychodów. Nie pracujesz bowiem na określonym stanowisku o wytyczonej ścieżce rozwoju. Samodzielnie decydujesz o ekspansji biznesu, generując takie zyski, jakie tylko Ci odpowiadają. Budujesz przy okazji własną markę, czerpiąc znacznie większą satysfakcję z osiąganych sukcesów niż w przypadku pracy na cudzy rachunek.
Jak znaleźć pomysł na własną działalność?
Znalezienie pomysłu na własną działalność wcale nie musi być proste. Aby wejść na rynek ze swoim biznesem, trzeba być osobą kreatywną i odważną. Taki ruch wiąże się w końcu z porzuceniem stabilności i względnego bezpieczeństwa. Nie warto więc robić nic na siłę, ponieważ brak przemyślanej strategii szybko zweryfikuje Twoje oczekiwania i sprowadzi Cię z powrotem na ziemię. Najpierw upewnij się, że masz ciekawy pomysł na działalność, a dopiero później podejmij decyzję o złożeniu wypowiedzenia w firmie, gdzie pracujesz.
Szukając inspiracji na to co otworzyć w ramach własnej działalności, kieruj się przede wszystkimi następującymi wskazówkami:
- Wykorzystaj swoje zainteresowania – najłatwiej zarabiać na tym, na czym dobrze się znasz. Odpowiedz sobie na pytanie, co lubisz i potrafisz robić i w jakiej dziedzinie możesz pochwalić się szczególnie bogatą wiedzą. Konsumenci zawsze docenią doświadczenie i know-how przedsiębiorcy.
- Odpowiadaj na potrzeby konsumenckie – nie proponuj usług i produktów, które nikogo nie zainteresują. Przed wejściem na rynek sprawdź, z jakimi problemami mierzą się ludzie. Możesz porozmawiać ze znajomymi bądź poczytać fora internetowe. Kluczem do sukcesu jest pomaganie innym w kwestiach wymagających nowych rozwiązań.
- Ulepszaj istniejące rozwiązania – pamiętaj, że nie musisz opatentować żadnego nowego wynalazku, aby zarabiać na własnej działalności. Wystarczy odpowiadać na istniejący popyt i ulepszać dostępne na rynku usługi lub produkty. Pomoże Ci w tym obserwacja zachowań konsumenckich i śledzenie trendów. Dzięki temu na pewno zaproponujesz swoim przyszłym klientom dobrze przemyślane innowacje.
Własna działalność – co otworzyć?
Podczas poszukiwania pomysłu na własną działalność ograniczyć Cię może jedynie Twoja wyobraźnia… i przepisy prawa oczywiście. Prawda jest jednak taka, że masz nieskończone możliwości. Wraz z rozwojem Internetu, na rynku pojawiają się kolejne rozwiązania, zaspokajające – a nieraz wręcz tworzące – coraz to większe potrzeby konsumenckie.
Na potrzeby tego artykułu podzielimy nasze propozycje pomysłów na biznes na dwie kategorie – sprzedaż internetową oraz działalność freelancerską:
Własna działalność – sprzedaż internetowa
Prowadzenie własnego sklepu internetowego to chyba najpopularniejszy pomysł na biznes w dzisiejszych czasach. Trudno się temu dziwić. Pandemia koronawirusa ostatecznie przekonała jeszcze nieprzekonanych do tego, że zakupy w Internecie są po prostu opłacalne i bardzo wygodne. Rynek e-commerce rozwija się więc wyjątkowo szybko, a Twoja działalność może w każdej chwili stać się jego częścią.
Kiedyś do otwarcia sklepu internetowego potrzebny był duży kapitał na start. Nie mogło się obejść także bez umiejętności informatycznych lub pomocy programisty. Dziś o takich wymaganiach można zapomnieć. W założeniu własnego e-commerce’u pomogą Ci bowiem inteligentne platformy SaaS, zapewniające dostęp do prostych w obsłudze narzędzi. Optymalizację kosztów umożliwią Ci także innowacyjne rozwiązania w zakresie logistyki.
Mowa o specjalnych modelach logistycznych, pozwalających prowadzić sklep internetowy bez konieczności posiadania własnego magazynu. Współpracując na przykład z hurtowniami dropshippingowymi, powierzasz im takie obowiązki jak składowanie towaru oraz pakowanie i wysyłka zamówień do Twoich klientów końcowych. Co więcej, za nabywane u dostawców produkty płacisz dopiero w chwili ich sprzedaży. Jak więc widzisz, nie musisz inwestować w towar z góry i ponosić kosztów związanych z utrzymywaniem magazynu oraz jego personelu.
Na podobnej zasadzie działa fulfillment. Różnica polega na tym, że w takiej sytuacji korzystasz z usług operatora wyręczającego Cię we wszystkich najważniejszych procesach logistycznych. W jego magazynach możesz składować dowolne towary, nabywane z różnych źródeł. To prosty sposób na optymalizację kosztów prowadzenia działalności oraz podniesienie jakości usług z zakresu logistyki.
Decydując się na prowadzenie sprzedaży w sieci, do dyspozycji masz całe mnóstwo możliwości. Działalności tego typu mogą więc znacząco różnić się między sobą. Jednym z kluczowych aspektów jest na przykład wybór kanału, w którym chcesz operować. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:
- Witryna sklepu internetowego – to podstawowy kanał, w którym powinien działać sprzedawca internetowy. Strona e-commerce pozwoli mu budować markę bez ograniczeń i narzucać na produkty marże według własnego uznania. Jeśli obawiasz się trudności z zaprojektowaniem witryny, wystarczy sięgnąć po łatwą w obsłudze platformę abonamentową z dostępem do kreatora sklepów. Dzięki temu kilkoma kliknięciami stworzysz swoją stronę i zintegrujesz ją z najważniejszymi funkcjami oraz narzędziami e-commerce.
- Allegro – to najpopularniejszy serwis zakupowy w Polsce. Planując sprzedaż w sieci, warto zrobić z niego dobry użytek. Choć w Allegro musisz stawić czoła prowizjom oraz sporej konkurencji, możesz liczyć na dotarcie do milionów konsumentów o sprecyzowanych potrzebach i na dostęp do atrakcyjnych funkcji marketingowych. To jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na pozyskiwanie nowych klientów i zwiększanie sprzedaży.
- Inne marketplace’y i serwisy internetowe – sprzedaż w Internecie można również prowadzić za pomocą innych portali. Mowa zarówno o platformach polskich (np. Empik, Morele), jak i zagranicznych (np. Amazon, eBay, AliExpress). Dochodzą do tego porównywarki cenowe (np. Ceneo), serwisy ogłoszeniowe (np. OLX) czy media społecznościowe (np. sklep na Facebooku i Instagramie). Dobór poszczególnych kanałów powinien zależeć przede wszystkim od tego, w jakich miejscach w sieci przebywają przedstawiciele Twojej grupy docelowej.
Zauważ, że spośród powyższych kanałów sprzedaży wcale nie musisz wybierać tylko jednego. Wręcz przeciwnie – najlepsze rezultaty zapewni Ci tak zwana strategia omnichannel, polegająca na obecności w wielu różnych miejscach w sieci. Stwórz więc witrynę swojego sklepu, a następnie zintegruj go z kanałami, odpowiadającymi specyfice branży, w której działasz. Taką możliwość zapewnią Ci inteligentne platformy SaaS (np. Sky-Shop).
Własna działalność – freelance
Jeśli nie najlepiej czujesz się w handlu lub możesz się po prostu pochwalić bogatą wiedzą czy wyspecjalizowanymi umiejętnościami w innej dziedzinie, zawsze masz do dyspozycji działalność freelancerską. To rozwiązanie polegające na zarejestrowaniu własnej firmy i pozyskiwaniu zleceń od różnych klientów. Taki biznes można prowadzić w dowolnej branży. Popularne rozwiązania obejmują następujące przykłady:
- Fotografia – jeśli posiadasz odpowiedni sprzęt i umiejętności, a do tego masz nie najgorszy zmysł artystyczny, możesz oferować klientom usługi z zakresu fotografii. W grę wchodzi robienie zdjęć na imprezach, przeprowadzanie profesjonalnych sesji na zamówienie czy sprzedaż zdjęć w serwisach stockowych.
- Copywriting – jeden z popularnych rodzajów działalności, który nierozerwalnie wiąże się z rosnącym rynkiem e-commerce. Pojawiające się w sieci sklepy internetowe i inne marki potrzebują profesjonalnych treści marketingowych, takich jak artykuły blogowe, opisy kategorii i produktów czy treści link buildingowe. Jeżeli masz lekkie pióro, może to być dla Ciebie ciekawe rozwiązanie.
- Programowanie – popyt na doświadczonych programistów jest coraz większy, a ich wynagrodzenia motywują do rozpoczęcia kariery w tej branży. Możesz zajmować się projektowaniem stron internetowych bądź aplikacji mobilnych na potrzeby różnych klientów. Jedyne, czego potrzebujesz, to odpowiednia wiedza i dobry komputer.
- Grafika – podobnie jak w przypadku copywritingu, usługi grafików komputerowych są bardzo pożądane na rynku. Prowadząc taką działalność, możesz tworzyć projekty na potrzeby mediów społecznościowych, sklepów internetowych czy kampanii outdoorowych.
- Social media – to kolejna branża, bez której aktualnie trudno wyobrazić sobie prowadzenie biznesu. Podstawową wiedzę z tego zakresu jesteś w stanie opanować bardzo szybko, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć sobie atrakcyjne portfolio i zaoferować swoje usługi wchodzącym na rynek przedsiębiorstwom. Możesz prowadzić dla nich profile na Facebooku, Instagramie lub TikToku, moderować wiadomości czy prowadzić kampanie reklamowe w wybranych kanałach.
Własna działalność – podsumowanie
Otwarcie i prowadzenie własnej działalności nie jest rozwiązaniem dla każdego. Dzięki niemal nieograniczonym możliwościom, z łatwością znajdziesz jednak pomysł dostosowany do Twojego charakteru oraz posiadanych kompetencji. Rozwój Internetu wiąże się ponadto z pojawianiem się licznych narzędzi, które pozwalają na efektywną pracę bez wychodzenia z domu – niezależnie od tego, czy działasz na rynku e-commerce, czy w dowolnej innej branży!