Zakup samochodu poleasingowego – sposób na własne auto z młodego rocznika

Chcąc kupić używany samochód, musimy zdecydować, jakie auto wybrać. Na pewno niejednokrotnie trafiliśmy na oferty sprzedaży samochodów poleasingowych i chociaż takie rozwiązanie wydaje się niezwykle atrakcyjne, wielu z nas ma obawy przed zakupem tego rodzaju pojazdu, chociażby ze względu na powszechnie panującą opinię, że samochody poleasingowe są niezwykle mocno wyeksploatowane. Kupując samochód poleasingowy z dobrego źródła, możemy być jednak pewni, że będzie on w dobrym stanie technicznym, a jego cena będzie korzystna. Podpowiemy Ci, gdzie szukać ofert sprzedaży używanych samochodów poleasingowych oraz przedstawimy wady i zalety wyboru takich aut. Sprawdź koniecznie!

Czym jest leasing?

Leasing samochodu to forma finansowania inwestycji, która początkowo była przeznaczona dla firm, jednak aktualnie w wielu krajach mogą z niego również korzystać klienci indywidualni. Leasing samochodowy zazwyczaj trwa od 2 do 4 lat. Leasingobiorca jest zobowiązany do comiesięcznego pokrywania kosztów, które wynikają z umowy leasingu.

Samochody poleasingowe… czyli jakie?

Poleasingowe samochody to takie, z których wykupu, po zakończeniu umowy, leasingobiorca zrezygnował. Niektóre z nich są samochodami powindykacyjnymi. Trafiły one na rynek wtórny dlatego, że ich użytkownik nie wywiązywał się z umowy leasingowej i zalegał z zapłatą należności leasingodawcy.

Warto podkreślić, że samochody poleasingowe to nie tylko te, którymi poruszają się przedstawiciele handlowi i osoby prowadzące małe przedsiębiorstwa lub jednoosobową działalność gospodarczą. Z tej formy finansowania korzystają także duże firmy. Najczęściej biorą one w leasing auta zaliczane do klas D i E, czyli limuzyny klasy średniej, wyższej oraz SUV-y. Takie pojazdy służą kadrze najwyższych szczebli jako auta służbowe. Samochód tego typu charakteryzuje się najczęściej doskonałym wyposażeniem, a jego stan techniczny jest niemal idealny.

Zalety leasingu – Czy warto kupić auto poleasingowe?

Do zalet kupna aut poleasingowych należy m.in. udokumentowane pochodzenie. Pojazdy te mają również książki serwisowe, w których znajdziemy całą historię serwisowania przeprowadzoną w Autoryzowanych Serwisach Samochodowych (ASO).

Umowy leasingowe trwają średnio od 3 do 4 lat, dlatego kupno samochodu poleasingowego, to kupno pojazdu stosunkowo nowego. Po kilku latach użytkowania auta, jego wartość rynkowa znacznie spada, ale bardzo często zdarza się, że sytuacja ta nie ma przełożenia na jego stan techniczny.

Auto poleasingowe nabędziemy też w dużo bardziej atrakcyjnej cenie niż pojazd od osoby prywatnej, a wiele takich samochodów podlega jeszcze gwarancji od producenta. Warto wiedzieć również, że przedsiębiorcy, po zakupie auta poleasingowego, mogą odliczyć podatek VAT od pojazdu.

Co więcej, zdarza się, że po zakończeniu umowy, na rynek wtórny lub aukcyjny trafiają samochody z luksusowym wyposażeniem, posiadające niski stopień zużycia i nieduży przebieg. Może to być np. auto używane, poleasingowe, które należało do kadry wysokiego szczebla. Samochody prezesów firm i osób na wysokich stanowiskach kierowniczych zazwyczaj nie pokonywały krótkich, mocno eksploatujących pojazd, miejskich tras.

Zakup auta poleasingowego – wady leasingu

Niektóre z pojazdów, szczególnie te użytkowane przez handlowców, z uwagi na pokonywanie długich tras, szczególnie po mieście, mogą być mocno zużyte. Jeżeli jednak decydujemy się na ich zakup, wcześniej dokładnie sprawdźmy wybrany model. 

Takie samochody będą miały duży przebieg, jednak wielu klientów i specjalistów jest zdania, że nie powinno to być głównym wyznacznikiem kupna używanego samochodu poleasingowego. Wybrany pojazd może być równocześnie bardzo dobrze utrzymany, systematycznie serwisowany, a jego użytkownik poruszał się nim w większości np. drogami szybkiego ruchu.

Zdarza się, że auta, których stan oceniono na bardzo dobry, trafiają do rąk pracowników danej firmy lub na zamknięte aukcje, w których biorą udział tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. Znacznie trudniej jest też znaleźć nowe modele z nowoczesnym wyposażeniem, co nie oznacza, że nie jest to możliwe.

Gdzie kupić sprawdzony samochód poleasingowy?

Jeżeli rozważamy kupno auta poleasingowego, zwracajmy uwagę na to, w jakim miejscu taki samochód kupujemy.

Auta poleasingowe można znaleźć na internetowych serwisach ogłoszeniowych lub kupić od firmy leasingowej. Dystrybucją zajmują się również salony aut używanych przy ASO, działy aut używanych przy salonach firmowych oraz inne podmioty i wyspecjalizowane firmy. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup samochodu ze sprawdzonego źródła. Auto powinno mieć m.in. udokumentowane pochodzenie oraz powinno być regularnie serwisowane.

Na stronie poleasingowe.alphabet.pl znajdziesz najlepsze oferty i szeroki wybór pojazdów używanych, które mają pewne pochodzenie, pełną historię serwisowania, a także udokumentowany oraz sprawdzony przebieg. Przedstawione tam samochody pochodzą od pierwszego właściciela i są w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Dodatkowo mamy możliwość zapoznać się ze stanem technicznym wybranego samochodu, dostajemy dostęp do raportu z oględzin, które przeprowadził niezależny rzeczoznawcza, a także sami możemy dokonać weryfikacji pojazdu na stacji diagnostycznej lub w wybranym serwisie. 

Znajdziemy tutaj dużo popularnych marek jak np. BMW, Audi, Ford, Opel, Citroen, Skoda, Volvo, Peugeot, Renault i inne. Wiele z nich wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wyposażeniem, ale także doskonałymi osiągami. Wśród dostępnych aut poleasingowych znajdziemy też samochody z niewielkim przebiegiem!

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię