Powłoka karoserii samochodu, czyli jego lakier, ulega uszkodzeniom niezwykle często. Nie może być inaczej – jest to zewnętrzna warstwa pojazdu, w którą uderzają drobne kamyczki, promienie słoneczne, ciężkie krople deszczu i grad. Z czasem w lakierze mogą pojawiać się nie tylko mikrozarysowania w postaci hologramów, ale też większe ubytki. W samodzielnym ich uzupełnieniu pomogą zaprawki lakiernicze.
Zaprawki lakiernicze jako sposób na niewielkie zarysowania i ubytki lakieru
Krótką i niezbyt głęboką rysę usuniesz z łatwością, wykorzystując profesjonalne zaprawki lakiernicze (artykuły lakiernicze dobrej jakości odnajdziesz na tej stronie – https://www.dlalakierni.pl/zaprawki-lakiernicze). Lakiery dwufazowe czy polerskie pasty samochodowe nie są potrzebne w każdym wypadku. Usuwanie mikrouszkodzeń i małych rys z ich pomocą można przyrównać do koszenia malutkiego przydomowego trawnika ciągnikiem z ogromną kosiarką – to się po prostu nie opłaca.
Jedyne, o czym musisz pamiętać, to prawidłowe dobranie koloru preparatu, jakim jest zaprawka lakiernicza, do barwy lakieru Twojego auta. Pomoże Ci w tym kod koloru – odnajdziesz go na tabliczce znamionowej, a także na samochodowej wklejce. Nie zapomnij jednak o tym, że akcesoria lakiernicze tego typu są różnorodne. Jaką powinieneś wybrać?
Rodzaje zaprawek lakierniczych – która będzie optymalna do korekty lakieru Twojego auta?
Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia powłoki karoserii. Mały ubytek, krótka ryska, niewielki hologram – poradzisz sobie z nimi, używając zaprawki w długopisie. Długopis składa się z cienkiej igły i pędzelka. Dzięki igle znikną mikrorysy na powłoce karoserii, a pędzelkiem rozprowadzisz zaprawki lakiernicze, aby wypełnić w niej niewielkie ubytki.
Innym rodzajem zaprawki są produkty, które mają dwa pędzle. Jednego użyjesz do zakrycia rys, drugiego natomiast do pozbycia się drobnych odprysków. Pamiętaj, aby dokładnie umyć i wyczyścić swoje auto przed użyciem zaprawek. Dopiero wtedy będziesz miał pewność, że Twoja praca nie poszła na marne. W innym wypadku efekty uzyskane dzięki zaprawkom mogą zniknąć po pierwszym myciu samochodu.
Drobne naprawy lakiernicze bardzo dobrze poddają się działaniu zaprawek. Do rozległych i głębszych rys czy ubytków trzeba niestety uszkodzone elementy karoserii szlifować aż do blachy.
Przygotowanie auta do użycia zaprawki
Mycie auta to podstawa, ale nie należy robić tego punktowo. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie mydła samochodowego rozrobionego w odpowiedniej proporcji z wodą. W osuszaniu auta pomoże Ci łagodna dla lakieru gąbka i ściereczka z włókien z mikrofibry.
Gdy umyjesz samochód, sprawdź, czy nie pozostały na nim zanieczyszczenia. Jeśli tak, warto przeprowadzić glinkowanie. Następnym krokiem jest usunięcie wszystkiego, co tłuste i oleiste z lakieru.
Zaprawki lakiernicze to bardzo dobry sposób na pozbywanie się małych ubytków i niewielkich rys z karoserii. Użyj odpowiedniego ich rodzaju, nałóż nie więcej niż dwie lub trzy warstwy, a poprawki lakiernicze, które uzyskasz, powinny Cię usatysfakcjonować!