3 najczęstsze błędy popełniane przy wyborze drona

Jeśli zajmujesz się fotografią lub filmowaniem, być może prędzej czy później zaczniesz myśleć o zainwestowaniu w drony. Nawet jeśli nie jesteś profesjonalistą, chciałbyś przecież, aby wyjątkowy krajobraz był widoczny lepiej – a to umożliwia ci filmowanie z lotu ptaka. Mimo rosnącej popularności, dla wielu zakup takiego urządzenia wymaga znacznego nakładu finansowego. Jak więc wybrać drona bez pomyłki? Jak uchronić się przed nietrafionymi, kosztownymi decyzjami?

1. Zbyt mała rozdzielczość, a co za tym idzie słaba jakość nagrań

Chcąc mieć pewność, że dron jest w pełni funkcjonalny pod względem multimedialnym, należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry dotyczące właściwości aparatu, podobnie jak przy analizie parametrów normalnego aparatu. Jeśli ktoś chce nagrywać wideo w wysokiej jakości, najpierw powinien sprawdzić, czy dany model kamery obsługuje standard HD. Na rynku dostępne są drony działające w niższych trybach nagrywania wideo, a także modele rejestrujące obraz w jakości 4K Ultra HD. Dlatego każdy klient znajdzie model drona odpowiadający jego potrzebom. Wybierając konkretny model, oprócz sprawdzenia parametrów technicznych, warto również posłuchać opinii użytkowników o funkcji i łatwości obsługi samego drona, a także zamontowanych w nim kamer. Jakość i wykonania poszczególnych elementów drona to – rzeczy, które są uważane za oczywiste i dlatego często są przez wielu niedoceniane. Warto sprawdzić komentarze i opinie innych użytkowników, którzy mieli dostęp do dronów. Coraz więcej producentów dodaje do swoich zestawów również zapasowe śmigła, które najczęściej ulegają uszkodzeniu.

2. Za mały zakres temperaturowy, w jakich może pracować dron

Prawie nikt nie zwraca uwagi na zakres temperatur, w jakich może pracować dron. Fizycy już dawno pokazali, że im niższa temperatura, tym szybciej akumulator może się rozładować. W przypadku dronów oznacza to krótsze czasy lotu, a co za tym idzie krótsze zasięgi. Warto pomyśleć o tym, kiedy wybierasz się na ferie zimowe. Dodatkowo niewielu producentów dronów pozwala dronom latać w temperaturach poniżej zera. Na razie tylko modele z najwyższej półki cenowej mogą teoretycznie latać w takich warunkach. W większości takich dronów temperatura graniczna podana przez producenta to -10 stopni Celsjusza. Szukając idealnego drona sprawdź koniecznie premiertowy DJI Avata.

3. Brak odpowiednich pozwoleń na latanie dronem

W nowych przepisach, które harmonizują prawo lotnicze w całej Unii Europejskiej bardzo rygorystycznie ujęto sprawę dronów. Nowe przepisy wymagają pozwolenia, również dla małych i stosunkowo niedrogich dronów, które do niedawna uważano za zabawki. Nie ma znaczenia, czy latasz wyłącznie dla zabawy, czy dla zysku. Zasady te dotyczą jednakowo wszystkich. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest najmniejszy dron bez kamery i ważący mniej niż 250 gramów. Są to pojazdy klasy C0.

Podsumowując, planując zakup drona, zdecyduj, jaki budżet chcesz przeznaczyć i dlaczego kupujesz drona – im wyższa cena, tym lepsza jakość i cechy produktu. Jeśli to tylko zabawa, warto rozejrzeć się po niższych przedziałach cenowych. Porównaj zasięg i czas pracy każdego modelu – im dłuższy, tym lepiej. Zwróć uwagę na parametry kamery, a jeśli dron ją posiada, zwłaszcza przy zakupie sprzętu do rejestracji obrazu, sprawdź rozdzielczość i szybkość rejestracji. Wiedząc, z czego wykonana jest obudowa, ważna jest odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Dowiedz się też, czy dron jest łatwy w użyciu. Porównaj ceny na kilku aukcjach, dzięki temu znajdziesz najlepszą ofertę i zaoszczędzisz pieniądze.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię