Audyt SEO – sprawdź jak przeprowadzić go poprawnie we własnym zakresie

Postawić na darmowe audyty SEO generowane online, czy wykonać audyt SEO samodzielnie? W sieci istnieje wiele narzędzi, dzięki którym możesz wykonać audyt swojej strony internetowej pod kątem SEO – niektóre są nawet darmowe. Jednak nawet najbardziej zaawansowane narzędzia online są tylko zwykłymi analizatorami kodu, które w większości przypadków sprawdzają jedynie stronę główną Twojego serwisu, ewentualnie kilka dodatkowych opcji. Uzyskana dzięki takiemu audytowi wiedza nie będzie miała dla Ciebie większej wartości. Program dokonujący audytu jest w stanie sprawdzić jedynie pewne aspekty wybranego elementu w sposób zero-jedynkowy, podczas gdy specjalista używa narzędzi skanujących (crawlująycych), analizuje całą domenę, wysuwa wnioski i proponuje zmiany, które poprawią widoczność Twojej strony w Google.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz zostać specjalistą SEO do spraw własnej strony internetowej. Wystarczy, że poświęcisz na to trochę czasu i przejdziesz krok po kroku wszystkie etapy związane z analizą oraz planowaniem. Jak nauczyć się analizy i planowania struktury strony, jej treści oraz działania mającego na celu zwiększenie widoczności domeny w Google? Mój darmowy kurs SEO oraz stacjonarne szkolenie SEO nauczą Cię pozyskiwać klientów z wyszukiwarek.

Skrzynka narzędziowa specjalisty SEO

Do wykonania audytu SEO będziesz potrzebował pewnego zestawu narzędzi, z których część posiada darmowe okresy testowe. Możesz je wykorzystać na potrzeby jednorazowego audytu SEO. 

Wśród darmowych narzędzi znajdziesz:

 • Google Search Console
 • Google Analytics
 • Google Keyword Planner

Częściowo darmowy jest Screaming Frog, darmowy okres testowy na 14 dni oferuje Senuto, a Ahrefs  – jedno z najlepszych narzędzi do analizy linków strony oraz jej widoczności – jest narzędziem płatnym (okres testowy także jest płatny).

UWAGA: Bardzo przydatnym narzędziem w skrzynce narzędziowej specjalisty SEO jest Excel — narzędzie niezbędne podczas analiz danych (oczywiście można korzystać z darmowych zamienników, np. Google Sheets). Używając Excela możesz np. szybko zaprezentować strukturę strony w jednym pliku. Do tego w dodatkowych kolumnach będziesz mógł dodać inne informacje takie jak optymalizacja SEO.

Checklista, czyli bez planu ani rusz

Checklista zawiera kilkadziesiąt zagadnień, które musisz sprawdzić i poprawić, aby zwiększać ilość ruchu z darmowych wyników wyszukiwania. Staną przed Tobą m. in. takie zadania jak:

 • zbadanie widoczności strony
 • analiza słów kluczowych
 • analiza struktury strony
 • indeksowanie strony
 • poprawa i optymalizacja treści na stronie
 • analiza problemów technicznych związanych z budową strony, które m. in. wpływają na szybkość jej działania

To bardzo ogólna lista, a każde zadanie obejmuje wiele szczegółowych czynności, dzięki którym precyzyjnie sprawdzisz strukturę oraz zawartość merytoryczną swojej strony. Uporządkowanie techniczne i merytoryczne strony www to gwarancja jej optymalnego funkcjonowania. Pamiętaj, że nawet najlepiej technicznie przygotowana strona nie da ruchu bez odpowiedniej treści i strategii jej publikacji. 

Najczęstsze błędy w audytach SEO

Wśród najczęstszych błędów związanych z analizą klienta, które napotyka się podczas audytów SEO, wymienia się: 

 • brak analizy zachowań obecnych klientów
 • nieznajomość realnych potrzeb potencjalnych klientów
 • niemyślenie w kontekście intencji, jakimi kierują się osoby szukające
 • brak tworzenia przynajmniej podstawowych person 
   

Za najczęstsze błędy związane z analizą konkurencji, które napotykamy podczas audytów SEO, uznaje się: 

 • całkowity brak analizy konkurencji
 • analizowanie tylko bezpośrednich konkurentów (ważniejsi są konkurenci w Google)
 • brak szczegółowej analizy fraz konkurencji
 • kopiowanie rozwiązań konkurencji bez adaptacji do własnego biznesu 
   

A to jeszcze nie wszystkie kategorie błędów, które popełnia się, przystępując do audytu SEO bez znajomości jego zasad oraz bez posiadania odpowiednio wyposażonej skrzynki narzędziowej. Są jeszcze błędy związane z ograniczeniem słów kluczowych, błędy związane ze strukturą strony, błędy związane z analizami strony na jej poszczególnych poziomach oraz wiele innych, których popełnienia będziesz w stanie uniknąć, zostając specjalistą SEO do spraw własnej strony internetowej.

Podsumowanie

Dobrze przygotowana pod względem technicznym strona, ale nieposiadająca zaplanowanej treści nie ma szans na wysokie pozycje. Z kolei, witryna z poprawną strukturą i treścią, której nie da się indeksować, może nigdy nie pojawić się w Google. Tylko kompleksowe podejście do tematu audytu SEO strony internetowej gwarantuje sukces i coraz większą liczbę klientów z darmowych wyników wyszukiwania. Rezygnacja z darmowego audytu SEO jest więc bardzo racjonalnym posunięciem – znacznie sensowniej jest wykonać taki audyt na własną rękę. Zwłaszcza gdy dysponuje się odpowiednio wypakowaną skrzynką narzędziową specjalisty SEO oraz stosowną wiedzą i umiejętnościami. 

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy agencji marketingowej Octamedia, więcej informacji na temat darmowego audytu SEO można znaleźć w artykule https://octamedia.pl/blog/darmowy-audyt-seo/.

Ostatnie Wpisy

Kiedy warto rozpocząć pozycjonowanie firmy?

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej to jedna z najlepszych taktyk na uzyskanie rozpoznawalności w wyszukiwarce Google. Warto o nie zadbać w zasadzie już...

Najpopularniejsze walutowe pary handlowe

Ludzie inwestują w rozmaite pary handlowe, takie jak Forex, materiały surowe (jak złoto, miedź) i akcje, aby zyskać dobry zwrot inwestycyjny. Rynek...

Płyty drogowe z tworzywa – zalety i wady

Płyty drogowe wykonane z tworzywa sztucznego to ciekawa alternatywa dla klasycznych, betonowych lub gumowych płyt drogowych. Co je wyróżnia, jakie są ich...

Biuro open space – Zdesk podpowiada, jak je zaaranżować

Moda na otwartą przestrzeń biurową przyszła ze Stanów Zjednoczonych. Początek XX wieku zaowocował koncepcją budowania bliższych relacji między pracownikami i usprawniania przepływu...

Podatki w Niemczech – najważniejsze informacje

Nasi zachodni sąsiedzi mają rozbudowany system podatkowy, który opiera się na różnych rodzajach danin publicznych. Podatki w Niemczech opierają się m.in. na...

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię