Prawie każda firma potrzebuje przynajmniej jednego samochodu służbowego. Niestety zwykle zakup nowego auta jest zbyt kosztowny, aby mógł się opłacać, z kolei używany samochód generuje wysokie koszty związane z eksploatacją. Pozostaje jeszcze leasing dający możliwość wykupu samochodu po zakończeniu umowy, ale i czas jej trwania bywa zniechęcający. Jeśli potrzebujesz nowego samochodu dla swojej firmy, poznaj możliwość skorzystania z oferty auta na abonament. Jak działa abonament? Czy to to samo co wynajem długoterminowy? Jakie są jego zalety i wady? Zachęcamy do lektury.
Czym jest abonament samochodowy?
Zasada wynajmu auta na abonament jest dokładnie taka sama jak w przypadku abonamentu na telefon – przez określony czas trwania umowy ponosisz comiesięczną opłatę (miesięczny czynsz) za użytkowanie konkretnego dobra, w tym przypadku za użytkowanie samochodu. O ile w przypadku leasingu umowy trwają od dwóch do nawet siedmiu lat, o tyle okres abonamentu może trwać krócej, nawet 12 miesięcy (choć możesz wybrać dłuższy okres umowy).
Czym abonament różni się od leasingu?
Abonament pozwala Ci cieszyć się fabrycznie nowym samochodem dostosowanym do swoich potrzeb. Podpisanie umowy nie wymaga wpłaty własnej – po prostu wybierasz samochód, podpisujesz umowę, i już. Co miesiąc wpłacasz określoną kwotę za użytkowanie auta. Na koniec trwania umowy oddajesz samochód, nie musisz go kupować. Możesz też od razu podpisać umowę na nowy samochód.
Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa leasingu – w jego przypadku obowiązuje początkowa wpłata własna, do tego dochodzą miesięczne raty i limit kilometrów. Sprawdźmy więc jakie są zalety i wady auta na abonament.
Wady i zalety abonamentu
Podobnie jak zakup samochodu nowego lub używanego czy leasing – auto na abonament także ma swoje dobre i gorsze strony. Ile wynoszą stałe miesięczne opłaty i jakie są dodatkowe koszty użytkowania pojazdu? Czy obowiązuje limit przebiegu?
Zalety
Najbardziej oczywistą zaletą abonamentu jest fakt, iż możesz korzystać z nowego samochodu bez konieczności jego kupowania. Cały proces przebiega bardzo szybko – przeglądasz ofertę samochodów dostępnych w ramach abonamentu i wybierasz model auta, który Cię interesuje. Po podpisaniu umowy umawiasz się na odbiór auta i to właściwie tyle.
Wynajem auta na abonament nie wiąże Cię długofalową umową, a po jej wygaśnięciu możesz od razu wynająć nowe auto. Opłata abonamentowa jest niezmienna przez cały okres umowy.
Wynajem jest najkorzystniejszą opcją dla osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarczą, które nagle zostają bez samochodu, na przykład z powodu awarii. W takiej sytuacji samochód zastępczy bywa absolutnie konieczny. Wynajem krótkoterminowy wydaje się być idealną opcją ze względu na niewysokie koszty związane z obsługą samochodu i krótki czas trwania umowy.
Elastyczność wynajmu jest wręcz imponująca – ofert na rynku jest sporo, a więc każdy znajdzie taką, której warunki w pełni dopasują się do jego potrzeb. Koniecznie sprawdź, jak to działa w firmie Alphabet Polska.
Wady
Jeśli zastanawiasz się nad wynajęciem auta na abonament, musisz wiedzieć, że opcja ta ma również pewne wady. Pierwszą z nich jest fakt, że auto nie jest Twoją własnością – jest własnością firmy, która Ci je udostępnia. Część firm oferuje możliwość wykupu auta po zakończeniu okresu najmu za cenę rynkową.
W wynajmie długoterminowym obowiązuje limit przejechanych w ramach abonamentu kilometrów. Przekroczenie go związane jest z dodatkową opłatą – zwykle to kilkadziesiąt groszy za każdy kilometr, ale w okresie kilkunastu miesięcy może się z nich uzbierać całkiem spora suma. Należy też pamiętać, że w chwili oddania samochód powinien być w bardzo dobrym stanie.
Musisz się liczyć także z dodatkowymi opłatami związanymi z utrzymaniem samochodu, do których należy na przykład ubezpieczenie AC (miesięczna opłata abonamentowa go nie obejmuje) z dość szerokim zakresem. W ten sposób koszt wynajmu wzrasta, choć cena abonamentu zgadza się z tą, która zapisana została na umowie. Na takie aspekty trzeba jednak zwracać uwagę.
Pamiętaj także, że przedstawione tu zasady są bardzo ogólne, a oferty poszczególnych firm mogą się między sobą znacząco różnić. Zanim się zniechęcisz – sprawdź, która firma oferuje najlepsze dla Ciebie warunki.
Jakie jeszcze koszty może ponosić wynajmujący?
To oczywiście zależy od firmy świadczącej usługę wynajmu. W niektórych z nich będziesz musiał sam zapłacić za usługę wymiany opon czy też ich przechowywanie, pełny serwis czy karty paliwowe – w innych natomiast możesz zdecydować się na wykupienie korzystnego pakietu usług związanych z obsługą auta.
Nieprzewidziane sytuacje
Wydatki związane z wynajmem auta i jego utrzymaniem to nie koniec. Pozostaje jeszcze kwestia ewentualnych szkód spowodowanych niespodziewanymi zdarzeniami na drodze – czyli stłuczek. Część firm obciąża klienta udziałem w naprawie szkody, jeśli powstała ona z jego winy – jest to tak zwany udział własny. Do tego mogą dochodzić koszty wymiany niektórych części eksploatacyjnych – tarcze lub bębny i klocki, lub szczęki hamulcowe, sprzęgło, amortyzatory i inne.
Wszystkie te informacje prowadzą do jednego wniosku – możesz znaleźć wypożyczalnię, z której usług będziesz bardzo zadowolony, a samochód nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla Twojego budżetu. Aby się tak stało, musisz bardzo starannie zapoznać się z ofertą i wiedzieć, jakie pytania zadawać.
Dokumenty potrzebne do podpisania umowy
Jeśli chcesz jeździć autem na abonament, powinieneś mieć prawo jazdy – to oczywiste. Przy podpisywaniu umowy możesz więc zostać poproszony o okazanie tego dokumentu. Musisz mieć przy sobie dowód osobisty tak jak przy podpisywaniu każdej innej umowy. Niektóre firmy sprawdzają również zdolność kredytową.
Podsumowanie
Jak widzisz, wzięcie samochodu na abonament jest dosyć prostym rozwiązaniem. Ma wiele istotnych zalet, ale też kilka wad. Zanim więc zdecydujesz się na auto w konkretnej firmie, sprawdź warunki umowy.