Badania CAWI – feedback, który wesprze Twoją firmę w dalszym rozwoju

Badania CAWI – feedback, który wesprze Twoją firmę w dalszym rozwoju

Badania CAWI, czyli Computer-Assisted Web Interview, stanowią nieocenioną platformę zbierania opinii, która nie tylko dostarcza istotnych informacji o preferencjach klientów, lecz także staje się kluczowym narzędziem wspierającym dalszy rozwój firm. Zobaczmy, jak wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala na efektywne gromadzenie danych, które stanowią solidną podstawę do podejmowania trafnych decyzji strategicznych.

 • Czym są badania CAWI?
 • Jakie są zalety badań CAWI?
 • Metoda CAWI – czy warto na nią postawić?

Czym są badania CAWI?

Badania CAWI, czyli Computer-Assisted Web Interview, to metoda przeprowadzania i zbierania danych ankietowych za pośrednictwem sieci internet. W ramach tego podejścia respondenci udzielają odpowiedzi na pytania wyszczególnione w ankiecie, dając przedsiębiorcy pogląd na aktualny stan jego oferty oraz zalety i wady jego biznesu, które mogą mieć wpływ na dalszy rozwój. Z tego rozwiązania korzysta coraz więcej firm, które chcą w swojej branży osiągnąć jak najwięcej, przeznaczając na to jak najmniej funduszy.

Jakie są zalety badań CAWI?

Badanie CAWI niesie ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorcy i nie bez powodu jest przez wielu z nich uznawane za podstawę do rozwoju.

 • Szybkość i wygoda – przeprowadzanie badań CAWI online zapewnia niezwykłą oszczędność czasu i środków, eliminując konieczność tradycyjnych działań logistycznych, takich jak wysyłanie ankiet czy organizowanie spotkań z respondentami.
 • Elastyczność – badanie ankietowe metodą CAWI oferuje elastyczność w dostosowywaniu ankiet do różnorodnych grup docelowych oraz zróżnicowanych celów badawczych poprzez personalizację ankiet.
 • Skuteczność – badania ankietowe CAWI umożliwiają pozyskanie większej ilości informacji od szerszego grona respondentów, co zwiększa trafność wyników.
 • Wysoka jakość danych – ankiety CAWI pozwalają na uzyskiwanie dokładnych i wartościowych informacji o preferencjach oraz zachowaniach konsumentów.

Na temat efektywności metody CAWI wypowiedziała się sama Jolanta Buksztynowicz – Wiceprezes spółki Fieldstat. W jednym z udzielonych wywiadów padła informacja: „Badania CAWI, z uwagi na ich efektywność, szybkość pobierania danych i trafność wyników, będą w kolejnych latach stanowić najważniejsze rozwiązanie wspierające rozwój przedsiębiorców. Jeszcze nigdy możliwość uzyskania danych pochodzących od konsumentów nie była tak prosta – wykorzystywanie CAWI w każdej gałęzi polskiej gospodarki to tylko kwestia czasu.”

Metoda CAWI – czy warto na nią postawić?

Zdecydowanie tak! CAWI to jedna z najefektywniejszych, najtańszych i najszybszych metod badawczych, które we współczesnym biznesie opartym na sieci internet nie mają żadnej konkurencji. Twoja firma może na niej wiele zyskać.

 • Precyzyjne zrozumienie preferencji konsumentów – metoda CAWI umożliwia przedsiębiorcom zgłębianie preferencji oraz tworzenie zbiorów wymagań konsumentów. To pozwala na lepsze zrozumienie ich oczekiwań oraz ich spełnienie w dłuższej czy krótszej perspektywie czasowej.
 • Skuteczne identyfikowanie i określanie potrzeb klientów – przedsiębiorcy korzystający z badań CAWI mogą identyfikować potrzeby oraz standardy rynkowe i oceniać jakość oferowanych przez siebie usług na podstawie doświadczeń konsumentów. To pozwala na bardziej precyzyjne dostosowanie oferty do oczekiwań grup docelowych.
 • Możliwość dopracowania oferty i jej dostosowania do konsumenta – dzięki metodzie CAWI zbierane dane zapewniają elastyczne kształtowanie produktów czy usług. To z kolei w dużym stopniu zwiększa szanse na sukces na konkurencyjnych, skomplikowanych rynkach.
 • Doskonałe rozwiązanie do badań społecznych – badanie online CAWI jest niezastąpione w działaniach społecznych. Pozwala przede wszystkim na niezwykle szybką analizę dużych zbiorów danych i wyników z uwagi na skomputeryzowanie tego procesu.

Jak zatem widać, badania CAWI dostarczają kompleksowych informacji, niezbędnych do skutecznego zbadania rynku i wyciągnięcia z tego tytułu daleko idących wniosków. Przedsiębiorcy otrzymują pełny obraz preferencji, potrzeb i zachowań konsumentów, co stanowi solidną podstawę dla podejmowania strategicznych decyzji biznesowych. Co to oznacza? Że możliwość przeprowadzenia badania tak naprawdę potrafi zaważyć na Twojej firmie i skierować ją na lepszą ścieżkę dalszego rozwoju.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię