Chcę wziąć auto w leasing. Co muszę wiedzieć i od czego zacząć?

Mimo trwającej pandemii popularność leasingu nie maleje. Jest to wciąż jedna z częściej wybieranych form finansowania samochodów firmowych. Choć w pierwszych miesiącach pandemii leasingobiorcy wstrzymywali się z inwestycjami, to od maja zewnętrzne finansowanie metodycznie wraca ku początkowym wskaźnikom. Chcesz wciąż auto w leasing na firmę? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czym jest leasing samochodu?

Leasing jest umową dzierżawy, która polega na używaniu leasingowanego przedmiotu przez leasingobiorcę zgodnie z warunkami określonymi w umowie zawieranej z leasingodawcą. Leasingowany samochód w trakcie trwania leasingu pozostaje własnością firmy leasingowej, a pod koniec trwania umowy leasingobiorca może (choć nie musi) wykupić auto z umowy na własność.

W ramach dzierżawy auta leasingobiorca obliguje się do opłacania rat leasingowych, w ramach których spłaca głównie utratę wartości rezydualnej pojazdu w czasie trwania leasingu, a także koszty ponoszone z tytułu utrzymania pojazdu w należytym stanie. Oprócz rat leasingobiorca opłaca także ustaloną opłatę inicjalną oraz opcjonalną opłatę związaną z wykupem samochodu – o ile zamierza nabyć auto na własność pod koniec trwania leasingu.

Jakie są rodzaje leasingu samochodowego?

Najpopularniejszym rodzajem leasingu jest leasing operacyjny. Zaraz po nim plasuje się popularny głównie wśród większych firm i korporacji leasing finansowy.

Leasing operacyjny jest wyjątkowo elastyczną i bezpieczną formą zewnętrznego finansowania samochodów. Przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy i to on może dokonywać odpisów amortyzacyjnych na pojazd. Do kosztów uzyskania przychodów przez leasingobiorcę można zaliczyć zatem jedynie wpłatę początkową, ewentualny wykup i część odsetkową rat leasingowych.

W leasingu finansowym przedmiot leasingu jest własnością leasingobiorcy. Może on więc dokonywać odpisów amortyzacyjnych oraz uwzględniać w kosztach uzyskania przychodów wszystkie koszty ponoszone z tytułu trwającej umowy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku leasingu finansowego podatek VAT jest opłacany w całości wraz z pierwszą ratą leasingową. Powoduje to, że leasing finansowy jest nieco mniej dostępną formą finansowania dla mniejszych przedsiębiorstw.

Jak mądrze wybrać firmę leasingową?

Zastanawiasz się, jak mądrze wziąć auto w leasing oraz w jaki sposób wybrać firmę leasingową?

Zacznij od zweryfikowania oferty leasingodawcy oraz jego wiarygodności. Zwróć uwagę na ceny leasingu oraz dodatkowe koszty i wysokość limitu kilometrów, a także inne ograniczenia i wymagania leasingodawcy względem leasingobiorcy.

W dobie pandemii zwróć także szczególną uwagę na proces leasingowania samochodu – od zgłoszenia wniosku, zweryfikowania zdolności, aż po wydanie auta. Wciąż wielu leasingodawców wymaga osobistego stawienia się w biurze celem podpisania umowy leasingowej. W Carsmile wszystkie formalności załatwisz w 5 minut i bez wychodzenia z domu.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

1 Komentarz

  1. Warto dodać, że w leasing można brać też auta używane, dzięki temu kosztu leasingu zawsze będą trochę niższe. Jest na rynku kilka firm, które specjalizują się wyłącznie w leasingu i wynajmie aut używanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię