Chmura dla firm: co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

W chmury inwestuje coraz więcej firm. Wynika to z postępującej transformacji cyfrowej, ale także upowszechnienia pracy zdalnej. Kluczowe jest jednak to, że wykorzystanie rozwiązań chmurowych pozwala zarządzać przedsiębiorstwem w maksymalnie wydajny sposób. Dzięki nim nie tracisz czasu na długotrwałe wdrożenia czy instalacje oprogramowania – korzystasz z nich z dowolnego miejsca na świecie, na dowolnym urządzeniu. Co więcej, taką możliwość ma każdy członek zespołu. To jednak dopiero namiastka zalet chmur obliczeniowych. Co warto o nich wiedzieć, by wybrać najlepszą dostępną na rynku opcję?

Czym właściwie są chmury danych?

Chmura danych (ang. cloud computing) to sieć połączonych serwerów, które przechowują dane i umożliwiają zarządzanie nimi – z poziomu dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu.

Sprawia to, że możesz korzystać z dużych mocy obliczeniowych i dysków pamięci, jednocześnie ograniczając wydatki na własny sprzęt. Utrzymanie infrastruktury i zabezpieczenie danych leży oczywiście po stronie dostawcy danego rozwiązania chmurowego.

Zobacz ofertę: profesjonalna chmura dla firm

Rodzaje rozwiązań chmurowych

Istnieje kilka typów usług w chmurze. Oto najpopularniejsze:

  • SaaS (Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa). Użytkownik otrzymuje dostęp do gotowej aplikacji, w której nie może wprowadzać zmian. Obsługuje się ją najczęściej z poziomu przeglądarki lub aplikacji mobilnej. Przykładem takiego rozwiązania jest chociażby Dysk Google i wszelkiego rodzaju poczty elektroniczne. 
  • IaaS (Infrastructure as a Service, czyli infrastruktura jako usługa). To chmura, która daje dostęp do serwerów, sieci oraz magazynów danych. W jej przypadku użytkownik sam musi konfigurować i zarządzać potrzebnymi mu aplikacjami.
  • PaaS (Platform as a Service, czyli platforma jako usługa). To świetne środowisko pracy dla firm IT oraz programistów. Chmury działające w modelu PaaS dają Ci możliwość tworzenia, rozwijania i testowania własnego oprogramowania bez konieczności przejmowania się kwestiami infrastruktury i bezpieczeństwa.

Do czego możesz wykorzystać rozwiązania chmurowe?

Korzystanie z chmur danych w wielu branżach jest dziś standardem. Do czego dokładnie możesz ją wykorzystać w swojej firmie?

  • Przechowywać pliki, czyli traktować chmurę jako dodatkowy dysk. Możesz tam umieszczać materiały w dowolnych formatach – mogą to być różnego rodzaju dokumenty, ale także zdjęcia czy filmy. Co ważne, możliwość ich edycji i przeglądania zyska każdy członek zespołu, mający dostęp do chmury.
  • Stworzyć bazę danych w chmurze. Dzięki implementacji bazy danych do chmury ich analiza stanie się znacznie bardziej efektywna.
  • Zabezpieczyć swoją firmę przed utratą danych. Rozwiązanie chmurowe możesz potraktować także jako kopię zapasową. Jeżeli dane przechowywane na urządzeniu stacjonarnym ulegną usunięciu czy zniszczeniu, dzięki chmurze wciąż będziesz mieć do nich dostęp.
  • Aby tworzyć oprogramowania lub je testować. Możesz znacznie skrócić te procesy dzięki wykorzystaniu infrastruktury w chmurze.

Jakie są zalety chmury dla firm?

Korzystanie z chmur to nie tylko podążanie za trendami w branży, ale przede wszystkim optymalizacja funkcjonowania Twojej firmy. Wdrożenie rozwiązania chmurowego przyniesie następujące korzyści:

  • Redukcja kosztów. Cloud computing eliminuje wydatki związane chociażby z zakupem sprzętu i utrzymywaniem serwerowni.
  • Bezpieczeństwo danych. Bezpieczeństwo danych w chmurze bywa niekiedy kwestionowane – niesłusznie! Dostawcy chmur stosują najwyższej klasy zabezpieczenia, które chronią Twoje dane.
  • Elastyczność. Dzięki chmurom zyskujesz dostęp do danych z dowolnego urządzenia i miejsca na świecie.
  • Łatwa skalowalność. Korzystając z chmury, płacisz tylko za moc obliczeniową, z której korzystasz. W każdym momencie możesz ją oczywiście zwiększać – miejsce w chmurze rośnie wraz z rozwojem Twojej firmy.
  • Lepsza współpraca między członkami zespołu. Rozwiązania chmurowe sprawdzają się znacznie lepiej niż stacjonarne – zwłaszcza, gdy mowa o pracy zdalnej.
  • Oszczędność pamięci na urządzeniach stacjonarnych. Nie musisz jej marnować na instalowanie przeróżnych systemów.
  • Ekologia. Brak konieczności tworzenia własnej architektury zmniejsza zużycie energii elektrycznej oraz emisję CO2.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze chmury danych?

Chmura znacząco zwiększy wydajność Twojej firmy – pod warunkiem, że dokonasz przemyślanego wyboru. Na co zwrócić uwagę, wybierając rozwiązanie chmurowe?

  • Potrzeby biznesowe. Pomoże Ci to dobrać optymalny rodzaj chmury dla Twojej firmy.
  • Bezpieczeństwo. Dowiedz się, jakie mechanizmy mające na celu ochronę Twoich danych i aplikacji oferuje dany dostawca.
  • Wydajność danego rozwiązania chmurowego. Upewnij się, że w razie potrzeby można ją dostosować do Twoich potrzeb.
  • Kompatybilność z wykorzystywaną w Twojej firmie technologią, a także obowiązującymi zasadami czy przepisami.
  • Inne funkcje i partnerstwa. Czy dostawca chmury oferuje również inne rozwiązania, z których możesz w przyszłości korzystać? Czy współpracuje z zaufanymi, docenianymi w branży partnerami?
  • Wsparcie. Czy gdy będziesz potrzebować pomocy, zdobędziesz ją szybko i bez większego wysiłku?
  • Budżet i sposób rozliczania. Jasne, że finanse mają znaczenie. Zestaw więc parametry danej chmury z jej ceną i zdecyduj, czy to dobra inwestycja.

Szukasz sprawdzonej chmury dla firm? Zapoznaj się z ofertą Integral Solutions!

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię