Tworzywa sztuczne, dzięki swoim zastosowaniom, na stałe zajęły miejsce w rankingu najczęściej stosowanych materiałów przemysłowych. O ile coraz bardziej odchodzi się od nich w przypadku pakowania jedzenia czy tworzenia plastikowych toreb, o tyle w kwestii artykułów budowlanych czy samochodowych materiał PVC jest zdecydowanie niezastąpiony.
Na popularność tych materiałów wpływa wiele czynników, choć jak w większości przypadków decyduje stosunek jakości do ceny. Skupmy się jednak na określonych elementach z tworzyw sztucznych, jakimi są profile. Temat z nimi powiązany jest bardzo obszerny, przez co poniżej zostaną wymienione tylko najważniejsze informacje z dziedziny profili.
Z czego tworzy się profile?
Określenie “tworzywa sztuczne” to dość obszerne i nieprecyzyjne stwierdzenie. Rozważając przecież zakup tego typu asortymentu nie powiemy, że chcemy profil z plastiku, ponieważ rodzajów tego tworzywa jest bardzo duża ilość.
Uznaje się, że w większości profile produkowane są z tworzyw termoplastycznych, które jak sama nazwa mówi zmieniają swoje właściwości pod wpływem wyższej temperatury. Stają się wtedy miększe i można je swobodnie formować, dlatego zyskały tak dużą popularność. Cały ten dział trzeba podzielić na dwie grupy, a mianowicie na polimery syntetyczne i elastomery.
W gronie tych pierwszych znaleźć możemy najczęściej stosowany materiał, jakim jest polichlorek winylu (PVC). Nieco rzadziej, jednak również używanymi w tym celu materiałami są polipropylen, polistyren czy polietylen.
Grupa elastomerów cechuje się dużo wyższą plastycznością nawet po zaschnięciu. Z tego materiału tworzone są chociażby gumki recepturki, które po rozciągnięciu wracają do pierwotnych rozmiarów.
Ekstruzja – co to jest?

Ekstruzja to proces, przy pomocy którego odbywana jest produkcja profili z tworzyw sztucznych. Ta skomplikowana, fachowa nazwa określa nam tak naprawdę wytłaczanie profili. Początkowo do produkcji stosuje się granulaty z tworzyw sztucznych, które są rozpuszczane pod wpływem temperatury i trafiają do specjalnej komory.
W międzyczasie, mając gotowy projekt profilu szykuje się specjalną głowicę, przez którą przechodzić będzie tworzywo uzyskując w ten sposób pożądany kształt. W przypadku konieczności zmieszania materiałów lub dodania kolejnego, wykonuje się jeszcze proces post-ekstruzji.
Po wszystkim profile trafiają do maszyny mającej za zadanie pocięcie ich na wymiar, a następnie poddawane są fabrykacji i pakowane w celu wysyłki do klienta.
Zastosowanie profili z tworzyw sztucznych
Materiały polimerowe stosować możemy praktycznie wszędzie. Dzieje się tak ze względu na ich właściwości, dzięki którym są odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne i w niektórych przypadkach na pękanie. Póki co nie znaleziono lepszej i tańszej alternatywy, która mogłaby wyprzeć ten rodzaj materiałów.
Prostym przykładem użycia są uszczelki do stolarki okiennej czy budowlanej. Ponadto, służyć mogą w branży samochodowej, medycznej, energetycznej oraz oczywiście w przemyśle ciężkim.