Co powoduje przebarwienia na skórze i jak ich uniknąć?

Przebarwienia skóry to powszechny problem, który bywa uciążliwy i trudny w niwelowaniu. Powstają między innymi pod wpływem wieku, czynników środowiskowych czy chociażby zaniedbań pielęgnacyjnych. Na szczęście z tym problemem można się uporać. Jak? Sprawdź, co powoduje przebarwienia na skórze i jak ich unikać!

Przebarwienia skóry – co je powoduje?

Na wygląd skóry wpływ ma wiele czynników – odziedziczone geny, środowisko zewnętrzne oraz Twoja codzienna uwaga, jaką poświęcasz pielęgnacji. Z kolei kolor skóry to w głównej mierze zasługa naturalnego pigmentu, czyli melaniny wytwarzanej przez komórki zwane melanocytami. Prawidłowy przebieg tworzenia pigmentu zależny jest od promieniowania UV czy zanieczyszczeń powietrza.

Co więc powoduje przebarwienia na skórze? To nadprodukcja melaniny, która przejawia się plamkami ciemniejszymi niż karnacja. Musisz jednak wiedzieć, że nadmiar pigmentu też ma swoje przyczyny. Zalicza się do nich przede wszystkim procesy starzenia się skóry, problemy hormonalne oraz działanie substancji wewnątrz organizmu – przyjmowanie leków zwiększających wrażliwość skóry na promieniowanie UV.

Przebarwienia skóry zależą od Twojej uważności

Na pojawienie się przebarwień wpływ ma również to, w jaki sposób dbasz o siebie. Jeśli nie będziesz odpowiednio pielęgnować skóry, z czasem może się okazać, że w różnych miejscach pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. Na przykład po zabiegach kosmetycznych, po urazach czy jako następstwo reakcji alergicznych skóry. We wszystkich tych sytuacjach powinnaś przede wszystkim dbać o ochronę skóry przed promieniowaniem UV.

Przebarwieniom skóry mogą sprzyjać również: zła dieta, alkohol, niektóre suplementy diety i leki uwrażliwiające na promieniowanie słoneczne, a nawet zioła takie jak rumianek, dziurawiec czy nagietek. Przed zażyciem niektórych produktów warto przeczytać ulotkę i poszukać w niej informacji o substancjach światłouczulających, których nadmiar doprowadzi do wystąpienia problemu.

Przebarwienia skóry – jak się chronić przed nimi?

Przebarwienia skóry są powszechnym problemem. Gdy zauważysz je na swoim ciele, możesz się z nimi uporać, ale musisz wiedzieć, że będzie to czasochłonne. Warto więc chronić skórę przed powstawaniem przebarwień. Najprostszym sposobem jest używanie na co dzień kremów z filtrem SPF – im wyższy współczynnik, tym lepsza ochrona przeciwsłoneczna. Takim kremem musisz smarować się kilka razy dziennie, a szczególnie te miejsca na ciele, które są wystawione na promienie słoneczne. Krem stosuj również pod makijaż albo wybierz podkład z filtrem, który zapewni Ci ochronę niezależnie od natężenia UV.  

O wygląd i kondycję skóry zadbasz, zasłaniając ciało, chociażby przewiewnym materiałem. Noś latem lekkie bluzki z przewiewnej wiskozy albo lnu. Nie zapominaj o czapce lub kapeluszu. Wychodząc na słońce, nałóż grubszą warstwę kosmetyku na twarz, ramiona i uda. A jeśli masz skłonność do powstawania przebarwień, najlepiej unikaj kąpieli słonecznych w czasie największego nasłonecznienia – w godzinach 11.00-15.00.

Działanie kremu z wysokim filtrem SPF wspomogą kosmetyki, które zawierają składniki przeciwdziałające przebarwieniom. Sięgaj po preparaty, które w składzie mają kwas glikolowy, wyrównujący koloryt skóry i rozświetlające produkty z witaminą C. Unikaj za to kosmetyków z wysoką zawartością alkoholu.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię