Ciągły rozwój i wymyślanie na nowo metod pracy tak, aby były jak najbardziej efektywne są wręcz wpisane w charakterystykę branży IT. DevOps to nic innego jak odpowiedź środowiska IT na pytanie — jak pracować lepiej, efektywniej, szybciej i wydajniej? DevOps to nie tylko metoda, ale i podejście do prowadzenia projektów IT, które przynosi szereg korzyści, na czele z dużymi oszczędnościami i skróceniem czasu na dowiezienie kolejnych ulepszeń w projekcie. Jak uzyskać przewagę nad konkurencją i wprowadzić swój projekt na rynek przed innymi? Zwróć uwagę na system DevOps i organizuj pracę w swojej firmie jak najlepsi.
Integracja w DevOps
DevOps to kultura organizacyjna, która kładzie nacisk na automatyzację i integrację procesów pomiędzy zespołami. Już sam skrót sugeruje mocny nacisk na połączenie dwóch sił: zespołu rozwijającego oprogramowanie (development) z zespołem operacji (operations). Ścisły związek tych dwóch pionów jest wedle wspomnianej metody konieczny, aby uzyskać zadowalające efekty, co rozumiemy poprzez dostarczanie produktu w szybkim tempie oraz przy ciągłej wydajności.
Z założenia system ten ma być motorem w przełamywaniu barier między zespołami. Oprócz tego ma stymulować współpracę między pracownikami oraz nadawać innowacyjność w całym procesie tworzenia oprogramowania. Stanem, który chcemy docelowo uzyskać, pracując w DevOps jest ciągła integracja i ciągłe dostarczanie nowych produktów, a także monitorowanie ich i ulepszanie na bieżąco.
Model pracy
Skoro już wiemy, jak wygląda ideał tego modelu pracy, zastanówmy się, czego potrzebujemy, aby urzeczywistnić tę wizję.
Jedną z ważniejszych kwestii będzie stworzenie interdyscyplinarnych zespołów, w ramach których będzie można prowadzić system DevOps. Już na pierwszy rzut oka widoczne jest, że pojawia się tutaj potrzeba różnorodnych szkoleń dla osób z poszczególnych pionów, tak, aby uzupełnić wiedzę z obszarów, którymi dotychczas zajmowali się inni. Nabycie nowych umiejętności oraz zaznajomienie się z procesami i narzędziami z każdego aspektu organizacji IT wydaje się być priorytetem, aby sprawnie funkcjonować w ramach systemu DevOps.
Ideałem, do którego dążymy, jest ścisła współpraca deweloperów i informatyków operacyjnych na wszystkich etapach powstawania i funkcjonowania danego produktu czy też usługi.
DevOps bazuje na elementach zgodnych z systemem Agile, ale stawia mocny akcent na udostępnianiu działającego produktu tak wcześnie, jak to tylko możliwe nie tylko w działaniach deweloperskich (kody), ale też w działaniach operacyjnych, takich jak wdrażanie i obsługa. Ważną kwestią jest tu automatyzacja procesów, co z kolei prowadzi do szybkich widocznych efektów, a tym samym korzyści dla zespołów, które nie dają się wyprzedzić konkurencji i umacniają swoją pozycję na rynku.
Wyzwania dla DevOps
Każda zmiana to wyzwanie. Jakie niesie ze sobą zmiana kultury pracy na DevOps? W tym systemie istotne jest ciągłe uczenie się oraz doskonalenie. Nieprzecenione będzie więc doszkalanie zespołów i dbanie o szybką reakcję na pojawiające się nowe wyzwania. Kluczowa jest komunikacja pomiędzy zespołami, która powinna opierać się o szybką informację zwrotną oraz poczucie odpowiedzialności za całość projektu.