Cyberbezpieczeństwo – jakie zagrożenia czyhają na przedsiębiorstwa?

W ostatnim czasie rośnie ilość przestępstw dokonywanych w sieci. Może się wydawać, że dotyczy to głównie oszustw indywidualnych użytkowników na niewielkie kwoty. Jednak obiektami ataków hakerskich coraz częściej stają się także przedsiębiorstwa. Czy da się temu zapobiec?

Dokonujący się obecnie postęp technologiczny jest ogromną szansą dla biznesu. Znacznie ułatwia prowadzenie swojej firmy, kontakt z pracownikami, kontrahentami oraz klientami. Jednak sieć jest także źródłem wielu zagrożeń. Oszustwa stają się coraz bardziej wyrafinowane i trudne do rozpoznania. Atak hakerów może mieć dla firmy wiele szkodliwych następstw – zarówno finansowych, jak i wizerunkowych, a nawet prawnych. Jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą brak odpowiednich mechanizmów zabezpieczających?

Wyciek danych osobowych

Jednym z popularnych celów ataków hakerskich są dane osobowe zgromadzone przez firmę. Mogą to być zarówno dane pracowników, jak i kontrahentów, a także klientów. Ustawa o ochronie danych osobowych jasno precyzuje, że za ich bezpieczeństwo odpowiedzialny jest administrator. Wyciek danych może więc mieć konsekwencje prawne. Aby rozwiać wątpliwości związane z ochroną danych osobowych w kontekście cyberbezpieczeństwa, warto skontaktować się z firmą świadczącą usługi doradztwa prawnego. Takich specjalistów można znaleźć w BTLA https://btla.eu/. Pomogą oni także sprawdzić, czy firma jest odpowiednio zabezpieczona przed atakami. Doradztwo prawne będzie niezbędne, jeśli dojdzie już do takiego wycieku.

Dostęp do strategicznych informacji

Obiektem cyberataków mogą stać się także informacje dotyczące strategii firmy. Takie działania zlecają np. przedsiębiorstwa stanowiące rynkową konkurencję. Wówczas pozyskują one informacje, które pomagają im kształtować kierunek własnych działań biznesowych. Mogą one np. wykradać różne pomysły i rozwiązania, a także prowadzić do torpedowania planów i strategii firmy, którą szpiegują. Jest to stosunkowo nowy rodzaj zagrożeń, dlatego procedury dotyczące zabezpieczeń przed działalnością szpiegów są stale udoskonalane. Warto skorzystać z usług profesjonalnych firm doradczych. Dobrą praktyką jest również regularne szkolenie pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa – to człowiek jest zwykle słabym ogniwem w łańcuchu zabezpieczeń przed atakami hakerskimi.

Dane poufne

Przedmiotem działań hakerów są także poufne dane firmy. W razie ich wycieku mogłoby dojść do strat samego przedsiębiorstwa, jak i jego kontrahentów. Wykradanie poufnych danych jest jednym z obszarów, w których ataki hakerskie są najbardziej nasilone. Warto także mieć świadomość mechanizmów zabezpieczających przed szpiegostwem wewnętrznym. Za ujawnianie danych poufnych często są bowiem odpowiedzialni pracownicy firmy. Niekiedy dochodzi do tego w sposób nieświadomy, np. poprzez phishing, jednak zdążają się przypadki celowego działania na szkodę firmy. Aby temu zapobiec, można wspomagać się np. kontrolą przeprowadzaną przez firmy zewnętrzne.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię