Czy podlewanie storczyków piwem ma sens?

Hodowla roślin to poważna sprawa. Jednak nie każdy z nas pamięta o należytej pielęgnacji roślin. Wśród wielu roślin doniczkowych storczyki cieszą się w Polsce wielką popularnością. Czy wiesz, że te piękne kwiaty doniczkowe pochodzą z egzotycznych stron?

Storczyki to piękne kwiaty, które nieustannie cieszą nasze oczy. Jak właściwie pielęgnując te piękne kwiaty? Czy storczyki mają duże wymagania? Ile znamy gatunków storczyków znamy? Jaki związek z podlewaniem storczyków ma woda destylowana? Czy nadmiar wody szkodzi storczykom?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • podlewanie storczyków – na co zwracać uwagę?
  • Czy storczyki naprawdę można podlewać piwem?
  • Jak często powinniśmy nawadniać nasze storczyki?
  • Czy można podlewać storczyki wodą deszczową?
  • Czy wszystkie gatunki storczyków hodujemy tak samo?
  • Jak dbać o korzenie storczyka?
  • Czy korzenie orchidei są tak samo delikatne jak te storczyka?

Wbrew pozorom storczyku to kwiaty nie wymagające aż tak wielkiego zachodu, jak się wielu osobom wydaje. Jak dbać o storczyka i jak go podlewać?  

Hodowla roślin doniczkowych zajmuje nam sporo czasu, jednak storczyk to wdzięczna roślina do domowej hodowli. Wytrwałą pielęgnacją storczyki odwdzięczają się w zamian pięknymi kolorowymi kwiatami.

Pielęgnując roślinę w doniczce, warto pamiętać o tak prostych czynnościach jak podlewanie, ale ważne jest także nawożenie oraz prawidłowe przesadzanie rośliny. Jednak to właśnie codzienna pielęgnacja nastręcza najwięcej trudności właścicielom storczyków.

Podlewanie storczyków przeprowadza się w odpowiedni sposób z użyciem kilku trików. Jak w przypadku innych roślin kwitnących, także storczyk wymaga delikatnego traktowania.

Co ważne, że storczyki mogą kwitnąć niezależnie od pory roku. Storczyki kwitną nam zarówno zimą, jak i wiosną. Dają różnobarwne kwiaty, zarówno białe, różowe, fioletowe, jak i zielone czy białe z domieszką innych barw. Kolor kwiatów zależy od odmiany storczyka.

Właściwe podlewanie storczyków – jak podlewać storczyki?

Poderwanie storczyków wymaga od nas uwagi. Jak wiadomo storczyki są kwiatami o specyficznej budowie. Dlatego należy uważać, aby nie podlać storczyka nadmiernie. Zyt obfite podlewanie źle działa na kondycję storczyków. Co ciekawe storczyki wręcz lubią przesuszenie. Dlatego storczyki są dobrym pomysłem do hodowli dla osób, które nie lubią często podlewać kwiatów.

Niezależnie od pory roku storczyki potrzebują regularnego, aczkolwiek nie nazbyt częstego podlewania. Co ciekawe są dwa rekomendowane sposoby na podlewanie storczyka. Według pierwszego sposobu podlewamy podłoże storczyka deszczówką z karafki. Niewiele osób wie, że zwykła woda z kranu nie służy stroczkom. Woda z kranu ma w sobie zbyt wiele wapnia, który szkodzi tym kwiatom.

. Nie należy podlewać liści storczyka. Liście są bardzo wrażliwe, a promienie słoneczne odbijające się w szybie, mogą poparzyć delikatne liście storczyka. Pamiętać należy, aby woda była w temperaturze pokojowej.  Podlewając kwiat należy pamiętać o korzeniach storczyka, ponieważ są bardzo delikatne.

Co warto wiedzieć o pielęgnacji storczyków- kilka słów nie tylko o podlewaniu?

W związku z tym, że storczyki wywodzą się z tropikalnych lasów deszczowych, nie lubią one zbyt dużego nasłonecznienia.  Dlatego miejsca nasłonecznione przy oknie, nie są najlepszym umiejscowieniem dla tej rośliny.

Nadmienne moczenie liści storczyka może skutkować także infekcjami grzybicznymi rośliny. Dlatego storczyka należy podlewać ostrożnie i z umiarem.  Specjaliści twierdzą, że storczyki można z powiedzeniem podlewać deszczówka nałapaną do karafki. Jak już wspominaliśmy woda z wodociągów nie nadaje się do podlewania storczyków.

Jeśli jednak nie mamy, jak nałapać sobie deszczówki, możemy zrobić mały trik i używać do podlewania wody destylowanej.  Wodę destylowana można też zmieszać z wodą z wodociągó·w proporcjach 2:1.

Interesujące jest to, że wspominane w tytule piwo, jest także polecane do podlewania storczyków. Jednak nie bezpośrednio z butelki. Wodę należy zmieszać z dwoma łyżkami piwa. Część hodowców dodaje także do wody odrobine drożdży. Co ciekawe część hodowców uważa, że do podlewania storczyka nadaje się także woda przegotowana. Jednak nie sa to popularne praktyki.

Zajmując się uprawą storczyków warto na bieżąco poszerzać swoją wiedze na ten temat. Bogatym źródłem wiedzy będą blogi czy prasa i tematyce ogrodniczej.

Warto pielęgnować storczyki posiadając choć minimum wiedzy na ten temat. Bez odstawowej wiedzy, możemy niechcący zniszczyć naszą roślinę doniczkową. Internet to prawdziwa kopalnia informacji na temat storczyków. To w sieci znajdziemy najlepsze informacje na temat ich pielęgnacji. Znajdziemy nie tylko porady blogowe, ale także bardzo interesujące filmiki instruktażowe. Dzięki tym wszystkim informacjom z sieci, łatwo przesadzimy storczykami kupimy odpowiedni nawóz czy zdiagnozujemy potencjalne choroby tej uroczej rośliny.

Uprawa storczyków nie wymaga od nas częstych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak należy pamiętać o tym, aby robić to regularnie.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię