Czy warto kupić ultrabooka? Dla kogo to odpowiedni laptop?

Z ultrabooka może być zadowolony każdy, kto ceni sobie mobilność sprzętu, łatwość jego przenoszenia, wydajność, ale niekoniecznie zależy mu na dużym ekranie. Ultrabooki to urządzenia, które świetnie sprawdzają się w naszym zabieganym świecie, kiedy z laptopem pod pachą biegniemy z jednego spotkania na drugie.

 Czym są ultrabooki?

Dla kogo przeznaczone są ultrabooki?

Ultrabooki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dlaczego warto zdecydować się na ultrabooki?

Czym są ultrabooki?

Ultrabooki to szczególna grupa laptopów. Wyróżniają się one od innych sprzętów z tej kategorii przede wszystkim wyjątkową lekkością. Komputery te ważą z reguły niewiele więcej ponad kilogram. Już to znacznie poprawia ich mobilność. Łatwo je wrzucić do plecaka lub torby i popędzić na kolejne spotkanie. Niska waga wynika także z ograniczonych gabarytów. Ultrabooki są znacznie mniejsze od tradycyjnych laptopów. Królują tutaj przede wszystkim ekrany o przekątnej od 10 do 13 cali. Ważne jednak jednak to, że te niewielkie rozmiary nie wpływają negatywnie na wydajność sprzętu i sprawność jego działania. Oczywiście nie są to laptopy o parametrach, które zadowoliłyby wymagającego gracza, natomiast do nauki, codziennej pracy biurowej czy tworzenia zaawansowanych nawet projektów nadają się świetnie.

Dla kogo przeznaczone są ultrabooki?

Z ultrabooka zadowolony może być naprawdę każdy. Z tego typu laptopa może korzystać pani domu, student, biznesmen czy dziennikarz. Przede wszystkim jednak tego typu komputery kupują osoby, które bardzo często przemieszczają się z komputerem w torbie lub plecaku i szukają sprzętu, który będzie wydajny, ale jednocześnie nie będzie sprawiał, że po całym aktywnym dniu ramię od noszenia torby z laptopem będzie bolało strasznie. To idealne rozwiązanie dla osób, których laptop jest komputerem znacznie bardziej mobilnym niż stacjonarnym. Handlowy, biznesmeni goniący od spotkania do spotkania, architekci, którzy do klienta często przyjeżdżają z komputerem, aby na bieżąco wprowadzać konkretne zmiany w projekcie. Słowem, wszyscy ci, którzy pędzą i potrzebują, aby laptop w tym pędzie dotrzymywał im kroku. Zaznaczyć jednak trzeba, że ultrabook może się równie dobrze sprawdzić jako komputer domowy, jeśli tylko nie będzie ci przeszkadzać mniejszy niż zazwyczaj ekran.

Ultrabooki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ultrabooki – https://www.neonet.pl/laptopy/ultrabooki.html przede wszystkim mają wygrywać z innymi laptopami na polu mobilności i wydajności, a właściwie połączenia jednego i drugiego. Oczywiście nie można oczekiwać od nich maksymalnej wydajności, jaką posiadają naprawdę duże laptopy tworzone z myślą o pracy zaawansowanych grafików czy miłośników gamingu. Warto więc przyjrzeć się uważnie temu, co w danej półce cenowej, przy określonych parametrach dotyczących gabarytów i wagi mogą ci zaproponować producenci ultrabooków. Grupa tych produktów jest bowiem bardzo zróżnicowana i warto na to wziąć poprawkę. Podstawowego ultrabooka możesz kupić za nieco mniej niż 2000 zł, za te naprawdę zaawansowane i bardzo wydajne jak na ten typ urządzeń trzeba będzie jednak wydać znacznie więcej, często ponad 5000 zł. Wszystko zależy od tego, do jakiego typu zadań potrzebny jest ci ultrabook. Jeśli do podstawowych prac biurowych, to niekoniecznie musi mieć on możliwe najwyższe parametry. Jeśli jednak pracujesz na dużych zbiorach danych, podstawowe wymagania dotyczące RAM czy pamięci wewnętrznej mogą się okazać niewystarczające. 

  • Procesor i RAM – to dwa podstawowe elementy oceny ultrabooka, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy, czy sprzęt będzie tak wydajny, jak tego oczekujesz; jeśli chodzi o procesor, to im nowszej klasy tym lepiej, powinien być dwu- lub czterordzeniowy; bardzo ważna jest pamięć RAM, warunkuje bowiem ona sprawność uruchamiania systemu, jego działania przy otwarciu większej liczby aplikacji itp; minimum to 4 GB, natomiast wartość tę bez problemu można podwoić.
  • Wymiary i ekran – tutaj wiele zależy od rozwiązań stosowanych przez producentów, natomiast większość ultrabooków ma przekątną ekranu o wielkości od 10 do 13 cali; komputer powinien zaś ważyć niewiele ponad kilogram.
  • Pamięć wewnętrzna – jest ważna, ale nie kluczowa. Pamiętaj, że zawsze możesz dokupić sobie dysk zewnętrzny, na którym archiwizować będziesz dokumenty. Jeśli chodzi o samą pamięć zewnętrzną to minimum to 256 GB, natomiast bez problemu możesz kupić komputer z dwa razy większą pamięcią.
  • Czas pracy na baterii – jeden z ważniejszych parametrów dla osób, które często przemieszczają się i podróżują z laptopem. Najnowsze ultrabooki gwarantują pracę na naładowanej w pełni baterii przez 10-14 godzin. Dodatkowym ich plusem jest szybkie ładowanie.
  • Dodatkowe funkcje – tutaj wiele zależy od tego, do jakich zadań potrzebujesz komputera. Jeśli jednak często z nim podróżujesz, zainteresować cię mogą np. dodatkowe zabezpieczenia w postaci czytnika linii papilarnych.

Dlaczego warto zdecydować się na ultrabooki?

Ultrabooki nie są znacząco droższe od innych laptopów, choć oczywiście za te najlepsze trzeba odpowiednio zapłacić. Wiele osób decyduje się na tego typu komputery przede wszystkim ze względu na ich wysoką mobilność. Zapewniają one komfort pracy w terenie, w sytuacji częstych podróży, zmian lokalizacji z jednoczesną koniecznością posiadania sprzętu, który będzie wydajnie pracował. Plusem jest także ich większa wytrzymałość, dodatkowe wzmocnienia obudowy. Wiele osób ceni sobie także po prostu mały format sprzętu, który zajmuje mniej miejsca, a dalej gwarantuje pracę na tym samym poziomie. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię