Czy warto robić notatki z użyciem zakreślaczy? O tym, jak kolor wpływa na zapamiętywanie.

Masz przed sobą ważny sprawdzian? Sesja zbliża się wielkimi krokami i chcesz zmaksymalizować zapamiętywanie materiału? Trafiłeś na odpowiedni artykuł! Opowiemy Ci o sposobach pozwalających szybciej i skuteczniej nauczyć się wszystkich zagadnień na egzaminy. Z naszymi radami już nigdy nie będziesz musiał zarywać nocek i zgłaszać nieprzygotowania.

To w czym i jak sporządzasz swoje notatki – ma duże znaczenie!

Dobrze jest mieć osobny zeszyt lub notes na każdy przedmiot i uporządkowywać swoje notatki, aby uniknąć zbędnego bałaganu. On nie pozwoli Ci się skoncentrować i będziesz musiał przerzucać kartki w poszukiwaniu ważnych informacji z różnych tematów. Prowadzi to jedynie do dekoncentracji oraz zagubienia. Znalezienie odpowiedniego notesu bywa dla wielu osób nie lada wyzwaniem. Na szczęście mamy dzisiaj również możliwość wydrukowania notesów spersonalizowanych: https://www.viperprint.pl/notesy!

Pisanie w ładnym, schludnym notesie zwiększa nasz komfort, chęć sięgania po niego i czytania zrobionych zapisków. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ pognieciony, pobrudzony lub brzydki notes będzie nam się źle kojarzył. Sama nauka jest przykrym obowiązkiem, a odbębnienie jej z nieprzyjemnego w odbiorze notesu skończy się naszą porażką i jeszcze większą niechęcią.

Nasze pismo i czytelne rozłożenie notatek również ma dla naszego mózgu znaczenie. Podczas szukania w głowie informacji, jakich się nauczyliśmy, nasz mózg przywołuje obrazy. Jeśli będzie klarowny, to zdołamy w porę przypomnieć sobie materiał, patrząc na zapisane kartki oczami wyobraźni. Wykonywanie schludnych notatek zwiększa prawdopodobieństwo odnalezienia się w tym gąszczu informacji, ponieważ „ujrzymy” odpowiedź przed sobą. Nie znaczy to, że wykonując notatki po swojemu, nie odnajdziesz się w swoim chaosie. Zależy nam jednak na jak największym zmaksymalizowaniu Twoich wysiłków!

Zakreślanie, podkreślanie i wykreślanie

Używanie zakreślaczy nie bez powodu zostało wspomniane w tytule artykułu. Używanie innych kolorów do każdego przedmiotu wspomaga proces przywoływania informacji z głębi naszego mózgu. Wyobraźmy sobie, że w szufladzie są porozrzucanie dokumenty. Dzięki odpowiednim kolorom jesteśmy w stanie dopasować je do tematu, którego dotyczą. Tutaj sytuacja ma się podobnie – jeśli do biologii użyjesz koloru zielonego, a do fizyki niebieskiego, Twój mózg tak to zakoduje i zapamięta. Im więcej kolorów tym lepiej!

Powszechnie znanym sposobem notowania, który pomógł wielu osobom, jest układanie map myśli. Polega ona na umieszczeniu na samym środku kartki tematu głównego i prowadzenia od niego odnóg, w których są informacje szczegółowe. Twórcy zachęcają do używania więcej, niż trzech kolorów, aby właśnie pomóc w zapamiętywaniu konkretnych informacji. Uporządkowywanie ich wiele daje, bo wraz z używaniem symboli i rysunku pracują nam obie półkule mózgu. W takim wypadku obie te półkule synergicznie ze sobą współpracują, a to podnosi efektywność procesu uczenia się.

Korzystając z naszych rad, na pewno zwiększysz swoje szanse na dostanie pozytywnej oceny i zapamiętanie większej ilości materiału! Nauka może sprawiać przyjemność – wystarczy ugryźć ją z innej strony i odpowiednio przygotować się na rok szkolny lub akademicki.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię