Czy wirtualne biuro dla Twojej firmy to dobry pomysł?

Czy wirtualne biuro dla Twojej firmy to dobry pomysł?

Nie każdy przedsiębiorca chce lub może zarejestrować działalność gospodarczą w swoim miejscu zamieszkania. W szczególności może to dotyczyć osób wykonujących wolny zawód lub pracujących online. W takim przypadku wartą rozważenia alternatywą dla Twojej firmy może być wirtualne biuro. Na czym polega to rozwiązanie i z jakimi korzyściami się wiąże?

Taka usługa jest na przykład dostępna w ofercie wirtualnego biura Biznes Hub. To firma, która świadczy kompleksowe usługi biznesowe, w tym biuro wirtualne, biuro rachunkowe online i pomoc w zakładaniu spółek. Wirtualne biuro to rozwiązanie warte rozważenia w przypadku osób, które nie chcą rejestrować firmy w miejscu zamieszkania, często przenoszą się z miejsca na miejsce, lub nie mają jednego konkretnego miejsca pracy, bo np. pracują przez internet. Wygoda przedsiębiorcy to jednak niejedyny argument przemawiający za wirtualnym adresem.

Biznes Hub - Wirtualne biuro - Załóż adres w 10 minut

Adres firmy a jej wizerunek

W dzisiejszym świecie biznesu wizerunek stanowi jedną z kluczowych wartości. Adres Twojej firmy ma na niego taki sam wpływ jak nazwa, czy wygląd strony internetowej. Choć takie podejście nie zawsze jest zasadne, to często zdarza się, że ludzie darzą mniejszym zaufaniem firmy zarejestrowane pod nieznanym adresem, w małych miejscowościach. 

Dzięki usłudze biura wirtualnego możesz łatwo ulokować swoją firmę w dowolnie wybranej, prestiżowej lokalizacji, np. w centrum Warszawy lub Krakowa. Rzeczywisty adres Twojego zamieszkania nie ma w tym wypadku nic do rzeczy, ponieważ polskie prawo nie wymaga, aby osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę rejestrowały firmę we własnym mieszkaniu. 

Wynajmując biuro wirtualne dla swojej firmy, zwróć uwagę na wygląd zewnętrzny budynku, w którym się ono znajduje. Może się bowiem okazać, że od czasu do czasu będziesz chciał się tutaj spotkać z klientem lub partnerem biznesowym. Najlepiej, gdy wybierzesz biuro w rozpoznawalnej dzielnicy biznesowej. W wielu wypadkach będzie to po prostu centrum miasta. Dodatkowa korzyść to fakt, że do centrum miasta zazwyczaj jest także dobry dojazd komunikacją miejską, a w okolicy można znaleźć wiele kawiarni i restauracji, gdzie można zaprosić klienta na spotkanie lub lunch. 

Ułatwienie codziennej pracy

Wirtualny adres wiąże się jeszcze z innymi korzyściami. Po pierwsze, firmy oferujące wirtualny adres dla swoich klientów często też świadczą usługę outsourcingu księgowości, co oznacza, że zyskujesz też realne wsparcie w prowadzeniu księgowości i kadr w swojej firmie, co wiąże się z realną oszczędnością czasu. 

Po drugie, dzięki usłudze wirtualnego adresu nie musisz się martwić korespondencją. Wszystkie listy kierowane do Twojej firmy trafiają wtedy do takiego wirtualnego biura, które następnie przekazuje je Tobie drogą elektroniczną i archiwizuje. Jeśli korespondencja dotyczy Twoich spraw księgowych, biuro może niezwłocznie przystąpić do pracy nad daną sprawą, podczas gdy Ty w tym czasie możesz być na drugiej półkuli. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając wirtualne biuro?

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej firmy (i lokalizacji), warto dobrze zapoznać się z ofertą. Zwróć uwagę w szczególności na:

  • Dostępność i wygląd sal konferencyjnych: To kluczowy element, jeśli planujesz się spotykać z klientami. Dobrze wyposażone, nowoczesne sale spotkań mogą podnieść prestiż Twojej firmy i przełożyć się na jej pozytywne postrzeganie przez Twoich gości.
  • Usługi księgowe: Dużo biur wirtualnych oferuje też usługi księgowe. Dowiedz się, czy jest to możliwe w wybranej przez Ciebie firmie. Jaki jest zakres usług? Jakie są koszty prowadzenia Twojej księgowości? Czy cała komunikacja może odbywać się online?
  • Dodatkowe usługi: Dowiedz się, jakie dodatkowe usługi są dostępne w danym biurze. Większość takich firm oferuje skanowanie i archiwizowanie dokumentów, powiadomienia SMS (np. o nowej korespondencji) czy odbiór i wysyłkę dokumentów kurierem. Ważne jest, aby znaleźć firmę, która oferuje wszystkie te usługi, których będziesz często potrzebować.
  • Czas trwania umowy: Częsta zmiana adresu firmy nie tylko wygląda nieprofesjonalnie, ale też nastręcza wielu problemów (konieczność zmiany umów, dokumentów firmowych i danych konta bankowego). Aby uniknąć tego typu problemów, dobrze wybierz biuro, z którym będziesz mógł podpisać umowę długoterminową.

Podsumowując, biuro wirtualne to ciekawe rozwiązanie, które pozwala na pełną mobilność przedsiębiorcy i działanie w sposób, który nie ogranicza Twojej swobody, przede wszystkim w zakresie miejsca wykonywania działalności gospodarczej, a nawet zamieszkania. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię