Wśród czynników powodujących straty przedsiębiorstwa często podaje się problemy z dostrzeganiem przez przełożonych pewnych problemów. Do błędów dochodzi na różnych poziomach przedsiębiorstwa, przez co przełożeni zwyczajnie nie są w stanie wszystkiego zauważyć. Między innym dlatego coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie systemu dla sygnalistów. Czym on jest i czemu jeszcze służy?
Sygnalista – kim jest?
Zanim wyjaśnimy, jak działa i czym jest system dla sygnalistów, powinniśmy zapewne wytłumaczyć, kim w ogóle jest sygnalista. Już rozjaśnienie tej kwestii powie wiele o tym, czym jest omawiany system. Otóż sygnalista to osoba, która informuje o istnieniu problemu. W firmie jest to pracownik, który dostarcza wiadomość przełożonemu. Nieprawidłowość może dotyczyć błędnego działania systemu, niepoprawnego zarządzania, ale też mobbingu oraz innych poważnych wykroczeń lub nawet przestępstw. Zakres spraw, o których sygnalista może informować przełożonego, jest bardzo duży.
Jak nietrudno się domyślić, sygnaliści często obawiają się podawania informacji. Dlaczego? Ponieważ są przekonani, że grozi to ostracyzmem w miejscu pracy. W wielu przypadkach obawiają się swoich najbliższych przełożonych, przez co nie skarżą się osobom na wyższych stanowiskach. Głównym problemem jest brak anonimowości w przypadku zwykłego zapukania do biura dyrektora. Problem ten rozwiązuje system dla sygnalistów.
System dla sygnalistów, jako sposób na anonimowe raportowanie
Najprościej rzecz ujmując, system dla sygnalistów to platforma, umożliwiają proste, szybkie, rzeczowe, i przede wszystkim, anonimowe dostarczanie informacji przełożonym. Nie polega to jednak tylko na wysyłaniu wiadomości. Możliwe jest też nawiązanie konwersacji z przełożonym, co pozwala szczegółowo wyjaśnić problem.
Warto zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest wiele systemów przeznaczonych dla sygnalistów. Działają one w nieco odmienny, jednak ostatecznie dosyć podobny sposób. Czym wyróżnia się dobry system? Na pewno można tak powiedzieć o platformie, która jest niezawodna, to znaczy nie zawiesza się. Zdarza się, że sygnalista nie jest zdecydowany w kwestii podania informacji, przez co chwilowy brak dostępu do systemu może sprawić, że się rozmyśli, czyli ostatecznie wiadomość nie dotrze do przełożonego. Poza tym dobry system jest dostępny na każdym urządzeniu, nie tylko na komputerze i laptopie, ale też smartfonie czy tablecie. To ważne, aby pracownik mógł korzystać z systemu również poza zakładem pracy.
Kto korzysta dzięki systemowi dla sygnalistów?
Niewątpliwie system dla sygnalistów to korzyść zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Firma zyskuje, identyfikując błędy. Pozwala jej to podjąć działania mające doprowadzić do likwidacji nieprawidłowości. Natomiast pracownik czuje się bezpieczniej, jeśli wie, że o każdym problemie może poinformować pracodawcę. Warto zwrócić również uwagę, że często pracownicy nie sygnalizują problemów, zakładając, że nikogo one nie interesują. Samo wdrożenie w firmie systemu dla sygnalistów oznacza, że informowanie o problemach jest jak najbardziej pożądane.