Czym tak właściwie jest system ERP i dlaczego warto go wdrożyć?

Nowoczesne pojęcie zarządzania firmą bardzo często pojawia się w kontekście wykorzystywanych technologii informatycznych, które mają za zadanie ułatwić i usprawnić te zarządzanie. Wśród wielu narzędzi, dedykowanych firmom, ERP z pewnością jest rozwiązaniem najbardziej kompleksowym, a przez to najskuteczniejszym. Czym jest ERP i dlaczego warto zainteresować się jego wdrożeniem w swojej firmie?

Czym jest system ERP?

Enterprise Resource Planning to system, który w firmie odpowiada za planowanie i zarządzanie wszelkimi zasobami, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Jak więc wynika z samej nazwy, jest to narzędzie, które swoim zakresem obejmuje bardzo szeroki obszar działalności. Dobrze zaprojektowany system planowania zasobów przedsiębiorstwa jest w stanie zoptymalizować pracę w wielu działach jednocześnie, między innymi dział magazynowy, dział produkcji, dział kard i płat, dział księgowości czy dział sprzedaży. 

Jak więc widać, zasoby firmy występują praktycznie w każdym dziale – mowa tu przecież zarówno o materiałach i produktach, jakie wykonuje firma, o całej kadrze pracowników, o środkach finansowych i wielu innych. Wdrożenie systemu ERP nie tylko usprawni procesy obejmujące pojedyncze działy w firmie. Dzięki wykorzystaniu jednej bazy danych, z której korzystać będą wszystkie inne działy, z pewnością znacznej poprawie ulegnie efektywność obiegu informacji w firmie. Co więcej, ERP może być kluczem do zintegrowania ze sobą wielu innych systemów, które już teraz funkcjonują w firmie. MRP, CRM, MES – wszystkie te systemy informatyczne mogą być połączone z CRM, tworząc zaawansowany system zarządzania przedsiębiorstwem. 

Na co zwrócić uwagę wybierając system ERP w swojej firmie?

Wybór systemu ERP do swojej firmy powinien być bardzo dobrze przemyślany. Wszak zakup ERP to kosztowna inwestycja, która w przypadku dobrze wybranego rozwiązania szybko podlega zwrotowi.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na wybór rozwiązania klasy ERP? Po pierwsze nasze potrzeby i cel, jaki planujemy osiągnąć. Każde usprawnienie w przedsiębiorstwie, każda optymalizacja powinna być uzasadniona biznesowo i mieć na celu optymalizację jakiegoś procesu. Czy nasz proces produkcyjny ma na jakimkolwiek etapie przestój? Czy dział kadr i płac notorycznie popełnia błędy w konkretnych czynnościach? Zauważyliśmy niską jakość produktu finalnego, który nie spełnia oczekiwań klientów? Takie sytuacje to punkt wyjścia. Jakie są potrzeby naszej firmy? Jakie działy mogą zostać objęte usprawnieniami systemu ERP? W zależności od tego, jak dużo funkcjonalności ma zawierać oprogramowanie, będzie ono droższe. Dlatego warto zainwestować w takie rozwiązanie, którego relacja ceny do użyteczności będzie dla naszej firmy najwyższa.

System ERP jako gotowy produkt czy dedykowane rozwiązanie zaprojektowane specjalnie dla nas? Obie możliwości są w zasięgu ręki. Jeśli nasze przedsiębiorstwo charakteryzuje się bardzo wąską i specyficzną dziedziną, a w ramach niej wykonywane są niszowe procesy, warto zdecydować się na autorski projekt. Jeśli jednak profil firmy i sposób jej zarządzania jest bardziej uniwersalny, gotowy system ERP z pewnością będzie tańszym, lecz równie wydajnym narzędziem. 

Korzyści wynikające z wdrożenia ERP

Wdrożenie systemu ERP to szansa na osiągnięcie wielowymiarowych celów, mających na celu usprawnienie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Zarządzanie danymi w firmie, przebieg informacji, koordynacja pracy w wielu działach jednocześnie – to wszystko pozwoli nam na efektywniejsze działanie przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i zwiększeniu satysfakcji zarówno pracowników, jak i klientów naszej firmy. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię