Bywa, że problem z uzębieniem pacjenta jest nieco bardziej złożony i nie da się go rozwiązać za pomocą zwykłego leczenia zachowawczego. Z pomocą w trudnych przypadkach, przychodzi chirurgia stomatologiczna. Czym właściwie zajmuje się ta dziedzina i jakie zabiegi wykonuje się w jej zakresie?
Nie tylko usuwanie zębów
Mówiąc o chirurgii stomatologicznej, nie sposób nie wspomnieć o urazach szczęki i innych tego typu zabiegach, które często ratują dobrostan pacjentów. Bywa, że są to osoby po poważnych wypadkach, podczas których ucierpiały właśnie te okolice ich twarzy. Czasem trzeba przygotować szczękę do założenia aparatu ortodontycznego, a wada uniemożliwia założenie aparatu bez interwencji chirurga dentystycznego.
Można zatem powiedzieć, że ten dział medycyny zajmuje się leczeniem urazowym, a także niwelowaniem defektów w zakresie estetyki twarzy. Można więc stwierdzić, że chirurg stomatolog ma w sobie coś z dentysty, ale także lekarza medycyny estetycznej.
Implantologia
Lekarze zajmujący się jamą ustną, często uzupełniają braki w uzębieniu. Dlatego też zwracają się do nich pacjenci, którzy na skutek różnych wydarzeń utracili pojedyncze zęby lub kilka jednocześnie. Potrzebny jest zatem ktoś z wiedzą dotyczącą implantologii – wówczas udaje się uzupełnić zęby w łuku.
Oprócz zabiegów dotyczących uzębienia bywa, że chirurg dentysta zajmuje się usuwaniem różnego rodzaju torbieli i nadmiernie rozrośniętych dziąseł. Są to często zabiegi interwencyjne, które niosą ulgę w cierpieniu pacjentowi.
Chirurgia dentystyczna a medycyna estetyczna
Jeśli komuś przeszkadza kształt jego brody lub żuchwy, może z czasem zechcieć dokonać korekcji którejś z wymienionych części ciała. I te zabiegi także wykona chirurg stomatolog. Dzięki temu newralgiczne części szczęki, takie jak zatoki lub inne, zostają bezpieczne ominięte, a zabieg może zostać przeprowadzony do końca.
Decydując się na zabieg wchodzący w zakres chirurgii stomatologicznej wiedz, że przygotowania do niego będą podobne do tych przed zwykłą operacją. Często wymagane są prześwietlenia, a także badania ogólne, dzięki którym lekarz może prawidłowo ocenić stan pacjenta i zakres zabiegu.
Jak widać, chirurgia dentystyczna jest niezwykle obszerną dziedziną, która wspomaga ortodoncję i zwykłą stomatologię, a także medycynę estetyczną. W końcu pacjent nie zawsze wie, jakiego typu urazowi uległ, a poza tym nie każdy zabieg da się przeprowadzić bez znieczulenia i dodatkowych badań. Ten dział chirurgii stale się rozwija i coraz częściej wykorzystuje nowoczesne narzędzia, aby każdy z zabiegów był jak najmniej bolesny dla pacjenta, a rekonwalescencja po nim była jak najkrótsza.