Diagnostyka chrapania

Chrapanie dla wielu osób stanowi poważny problem, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Jego pojawianie się skutkuje bólem głowy, a także niewyspaniem i rozkojarzeniem w ciągu dnia. Jeżeli jesteśmy aktywni zawodowo to nie możemy pozwolić sobie na podobne problemy i musimy znaleźć sposób do walki z tą dolegliwością. 

Aby znaleźć przyczynę potrzebna jest diagnostyka. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić co może być powodem pojawienia się chrapania i czy jest na pewno tylko jeden – jeżeli faktycznie zależy nam na wyeliminowaniu problemu musimy przygotować się na wykonanie kilku badań i zmianę dotychczasowych nawyków. Być może okaże się, że to nasz dotychczasowy styl życia najbardziej nam szkodzi. 

Wizyta u laryngologa 

Pierwszym miejscem, w które musimy się udać jest zawsze gabinet laryngologa. To on dokładnie zapozna się z wyglądem naszych dróg oddechowych i sprawdzi czy konieczna jest korekta któregoś fragmentu. To właśnie anomalie w tym obrębie są najczęstszą przyczyną utrudnionego przepływu powietrza – a ten problem skutkuje chrapaniem. 

Kolejnym sposobem na postawienie prawidłowej diagnozy jest badanie polisomnograficzne. Odbywa się ono zawsze w trakcie snu pacjenta i to w ten sposób możliwe jest zaobserwowanie wszelkich nieprawidłowości. Tak lekarz jest w stanie zauważyć obecność bezdechu sennego i określić co konkretne utrudnia prawidłowe oddychanie. 

Odrobinę bardziej inwazyjne będzie badanie fiberoendoskopowe, gdzie poprzez drogi oddechowe wprowadzana jest kamera – całość odbywa się na sali i pod kontrolą anestezjologa. Jest to kolejny sposób na to, aby ustalić, jak zachowuje się nasz organizm w trakcie snu i co powoduje, że zaczynamy chrapać. 

Skuteczna jest także tomografia 

Tomografia komputerowa może okazać się niezastąpiona, jeśli chodzi o uzyskanie dobrego obrazu dróg oddechowych. Na jego podstawie możemy precyzyjnie określić, jak wyglądają drogi oddechowe i w jaki sposób powietrze przedostaje się do płuc. Klarowna widoczność całego tego procesu może być kluczowa do postawienia słusznej diagnozy. 

Tomografia ma jednak także inne zastosowania, a uzyskany obraz ukazuje lekarzowi o wiele więcej. Za jego pomocą dowiadujemy się w jakim stanie jest przegroda nosowa pacjenta, która najczęściej przyczynia się do chrapania i możemy podjąć konkretne kroki w celu jej korekty. Oprócz tego widzimy w jakim stanie są migdałki i pozostałe tkanki gardła, których wielkość ma znaczenie w kwestii prawidłowego przepływu powietrza.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię