Dlaczego erecepta to dobre rozwiązanie?

Epidemia COVID-19 istotnie zmieniła świat pod wieloma względami. W siłę urosły sklepy internetowe, rozwinęła się praca zdalna, zaczęliśmy sięgać po maski, kiedy dopadają nas infekcje. Zmianom nie uciekła również medycyna. Obecnie każdy, kto jest chory może zamówić receptę online bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, dostępna jest również konsultacja lekarska bez konieczności osobistego stawienia się w gabinecie. Recepty online cieszą się ogromną popularnością, a wygoda związana z ich wykorzystaniem jest ogromna.

1.Jak otrzymać recepty online?

2.Jakie zalety ma recepta online?

3.Czy recepta online jest tak samo ważna, jak ta wystawiona w gabinecie stacjonarnym?

4.Czy e recepta może być realizowana w różnych aptekach?

5.Jakie dane są potrzebne, aby mogła być wystawiona e recepta?

6.Czy warto posiadać IKP?

Jak otrzymać recepty online?

Erecepta dostępna jest obecnie bez większych problemów. Wystawieniem e recepty zajmują się dokładnie ci sami lekarze, którzy przepisują recepty w formie papierowej. Warto w tym miejscu dodać, że obecnie każda recepta ma formę elektroniczną, a do jej realizacji jest potrzebny specjalny kod (wówczas nie trzeba pokazywać fizycznej recepty w aptece) lub kod kreskowy znajdujący się na recepcie (wtedy trzeba dysponować wydrukowaną receptą). Dzięki konsultacji online można szybko otrzymać e receptę na dany lek, który w danym przypadku jest konieczny. Wystarczy umówić się na wizytę, podczas której lekarz zbierze wywiad, a następnie przepisze receptę, jeśli oczywiście uzna, że ma ku temu podstawy.

Jakie zalety ma recepta online?

Recepta online to rozwiązanie, które nie bez powodu jest tak bardzo popularne. Elektroniczne recepty mają bowiem wiele zalet. Przede wszystkim nie wymagają w ogóle wizyty w przychodni. Tym samym można je otrzymać nawet wtedy, kiedy przebywamy na wakacjach. Jeśli w trakcie urlopu przytrafi Ci się infekcja i nie chcesz korzystać z pomocy lekarza, którego nie znasz, możesz skorzystać z teleporady, podczas której lekarz wystawi receptę online. Zrealizujesz ją w dowolnej aptece. Co ważne, do skorzystania z takiej recepty wcale nie jest potrzebne internetowe konto pacjenta. Oczywiście Twoja recepta będzie znajdowała się na internetowym koncie pacjenta, ale w trakcie rozmowy lekarz poda Ci do niej kod. Wystarczy on do tego, aby wykupić leki, które zostały Ci przepisane.

Czy recepta online jest tak samo ważna, jak ta wystawiona w gabinecie stacjonarnym?

Wielu pacjentów obawia się tego, że recepta online nie jest równoznaczna z tą, którą otrzymają w gabinecie stacjonarnym. Tymczasem trzeba jasno zaznaczyć, że zarówno recepta online, jak i konsultacja lekarska w formie teleporady mają taką samą ważną. Zrealizowanie recepty elektronicznej jest możliwe w tej samej aptece bez żadnych przeszkód. Przepisane leki zostaną wydane przez farmaceutę.

Czy e recepta może być realizowana w różnych aptekach?

Bardzo wiele osób pyta o to, jak wygląda realizacja recept w formie elektronicznej. Kiedy obowiązywało wystawienie recepty papierowej, pacjent mógł odwiedzać kilka różnych aptek, jeśli zakup leku stanowił problem. W przypadku e recepty sprawa nie jest taka jednoznaczna. Jeśli e recepta zostanie „napoczęta” w jednej aptece, musi być w niej wykupiona do końca. Oznacza to, że realizacja recepty w innej aptece będzie już niemożliwa. Dlatego jeśli e recepta obejmuje leki, które musi zażyć jak najszybciej, warto przed jej rozpoczęciem zapytać farmaceutę, czy na pewno wszystko dostaniemy w danej aptece. Ewentualnie można dowiedzieć się, jak długo będzie trzeba czekać na dostarczenie potrzebnych leków.

Jakie dane są potrzebne, aby mogła być wystawiona e recepta?

Konsultacja lekarska w formie teleporady odbędzie się wówczas, gdy pacjent poda swoje dane. Niezbędne jest imię i nazwisko, adres zamieszkania, a także numer PESEL. Dokładnie te same dane są potrzebne do tego, aby otrzymać e receptę. Bez podania tych informacji lekarz może odmówić wystawienia e recepty oraz wizyty. Kiedy jednak otrzyma wszystkie niezbędne informacje i uzna, że przepisanie leku jest zasadne, pacjent otrzyma kod w wiadomości sms. Warto pamiętać, że elektroniczna recepta – podobnie, jak ta tradycyjna – ma termin ważności. Zawsze warto go sprawdzić zaraz po otrzymaniu recepty.

Czy warto posiadać IKP?

Posiadanie internetowego konta pacjenta nie jest obowiązkowe, ale z całą pewnością jest niezwykle przydatne. Każda e recepta online, która została wystawiona będzie widniała na koncie. Co więcej, z łatwością podejrzysz, jakie leki obejmuje e recepta online, a także jakie jest ich dawkowanie. Jeśli nie zapamiętałeś tego, co powiedział Ci lekarz podczas teleporady, na koncie pacjenta znajdziesz wszystkie potrzebne Ci dane. Co ważne, na IKP znajdzie się również informacja na temat tego, czy e recepta została w ogóle zrealizowana. Warto dodać, że znajdują się tam również dane z historii leczenia pacjenta.

Do wystawienia e recepty lekarz potrzebuje naszych danych osobowych, które podać można przez telefon. To prosty sposób, aby uzyskać wszystkie potrzebne leki bez względu na miejsce, w jakim aktualnie się znajdujemy. Zrealizować e receptę można w różnych aptekach za pomocą kodu recepty. Erecepta todzisiaj ogromna wygoda.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię