Domy zaprojektowane z myślą o jutrze – charakterystyka domów energooszczędnych zgodnych z WT 2021

Z roku na rok wprowadzane są coraz to nowsze obostrzenia w zakresie budownictwa. Dowiedz się, na co musisz zwrócić uwagę, budując dom w 2021 roku.

Ekologia jest ważna!

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że stan środowiska naturalnego stale się pogarsza. Wpływa na to wiele czynników, a przede wszystkim działania osób, którym los planety jest obojętny. W związku z tym działalność proekologiczną można uznać za jeden z największych priorytetów, na który powinni zważać przedstawiciele niemal wszystkich dziedzin i branż.

Na szczęście budownictwo stale dąży do tego, aby jak najmniej szkodzić Ziemi. W związku z tym w 2021 roku pojawiły się nowe warunki techniczne, które należy spełnić, planując budowę domu. 

WT 2021 – co to znaczy?

Czym jest standard energetyczny budynków? Standard WT 2021 to szereg obostrzeń, z których musi wywiązać się każdy inwestor, budujący dom w 2021 roku. Założenia całej inicjatywy są proste i przejrzyste – chodzi o to, żeby możliwie jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu. Nie stoją za tym jakiekolwiek złe intencje wynikające z chęci zarobku czy innych korzyści – wbrew temu, co zwykli głosić co więksi sceptycy tego typu rozwiązań. Jeśli chodzi o sprawy czysto techniczne, WT 2021 określa materiały, które mogą być używane do budowy domu, a także różnego rodzaju technologie, których zainstalowanie jest wskazane, aby całość była możliwie jak najbardziej pasywna i energooszczędna.

Dom pasywny – czyli jaki?

Pasywność to określenie, którym charakteryzują się najbardziej energooszczędne domy. Chodzi o budynek, który może pochwalić się szeregiem technologii pozwalających na samodzielne produkowanie i konsumpcję energii, nie korzystając przy tym z surowców pierwotnych. Osoba, która mieszka w takim domu, określana jest mianem prosumenta. Jak to osiągnąć?

energooszczędne domy

Przede wszystkim musimy liczyć się z pewną inwestycją, ponieważ żadne z przedstawionych rozwiązań nie jest tanie. Jednak każde prędzej czy później zwróci się z nawiązką. Oszczędności w skali roku mogą wynieść nawet około dwóch tysięcy złotych w zależności od tego, na które technologie się zdecydujemy i jak intensywnie korzystamy z energii podczas codziennego funkcjonowania. 

WT 2021 – technologie

Nowoczesne budownictwo pozwala nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale także energii, co wiąże się z troską o środowisko naturalne. Warto przedstawić kilka propozycji, nad którymi powinniśmy się zastanowić, planując budowę energooszczędnego domu. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, które ostatnimi czasy święci ogromne triumfy na rynku, jest z pewnością fotowoltaika. Dlaczego warto zdecydować się na instalację tego typu? Przede wszystkim, choć może wydawać się to kosztowną inwestycją, istnieje mnóstwo programów rządowych, które pozwalają na dofinansowanie takowej oraz odliczenie od podatku. W związku z tym koszty instalacji mogą zwrócić się nawet w kilkanaście miesięcy.

granitowy styropian

Alternatywą dla przestarzałych form ogrzewania domu jest z kolei pompa ciepła, która pobiera energię z powietrza, wody lub gruntu. Pod tym względem jest nieco bardziej uniwersalna od fotowoltaiki, która ma związek jedynie z promieniami słonecznymi. Tutaj również koszty mogą zwrócić się bardzo szybko, a my będziemy mieć świadomość, że środowisko nie cierpi przez nas. Warto sprawdzić domoweklimaty.pl, które oferują niezwykle szeroki wybór w tej kwestii.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię