Event Sourcing

Event Sourcingiem to dzisiaj nośne hasło w branży IT. Na jego temat krąży wiele mitów, dlatego warto wyjaśnić, co to znaczy w praktyce. To system, który posiada liczne zalety, mimo że ma także pewne ograniczenia. Event Sourcing może pomóc w tworzeniu skalowalnych i nowoczesnych systemów.

Co to jest Event Sourcing?

Event Sourcing to podejście w projektowaniu oprogramowania, w którym stan aplikacji jest reprezentowany przez sekwencję zdarzeń (eventów), które są przechowywane i mogą być odtwarzane w dowolnym momencie. W branży IT Event Sourcing określany jest jako „buzzword”.

Zamiast przechowywać tylko aktualny stan, aplikacja rejestruje wszystkie zmiany jako zdarzenia, które są trwałe i niezmienne. Poprzez odtwarzanie tych zdarzeń można uzyskać aktualny stan aplikacji w dowolnym momencie lub wygenerować widoki historyczne. Event Sourcing jest szczególnie przydatny w przypadku aplikacji złożonych, które wymagają audytu zmian i historii, replikacji danych oraz obsługi współbieżności.

Zmiana myślenia i skupienie na zrozumieniu procesów biznesowych

Co ważne, Event Sourcing wymaga zmiany perspektywy. Podstawą do zamodelowania świata są w tym przypadku zdarzenia, które zachodzą i mają wpływ na obiekty i relacje. Priorytetem jest zrozumienie procesów biznesowych. Jedynie dokładny i szczegółowy opis zdarzeń pozwoli uzyskać aktualne dane użytkownika.

Korzyści i zalety Event Sourcing

Event Sourcing to przydatne rozwiązanie, które zapewnia szereg korzyści, jak między innymi:

  • pełna, dokładna historia zmian, tzw. audytowalność,
  • łatwe skalowanie aplikacji,
  • wydajność,
  • odtworzenie stanu aplikacji dla określonego czasu.
  • bezpieczeństwo i odporność na awarie. Przechowywanie niezmienialnych zdarzeń pozwala na budowanie odpornych na awarie systemów. Jeśli wystąpi błąd w przetwarzaniu danych, można łatwo cofnąć się do wcześniejszego stanu systemu poprzez odtworzenie zdarzeń.

Poza tym Event Sourcing ułatwia wprowadzanie zmian w strukturze danych. Nowe zdarzenia mogą być dodawane, a istniejące mogą być przekształcane w nowe formy. Jest to szczególnie przydatne, gdy projekt się rozwija i wymaga modyfikacji danych.

Wybór odpowiedniego podejścia zależy od specyfiki projektu, wymagań biznesowych i innych czynników. Niemniej jednak, Event Sourcing z pewnością ma potencjał i może odgrywać ważną rolę w przyszłości IT.

Wiele informacji o Event Sourcingu możecie znaleźć także tutaj: https://www.euvic.com/pl/event-sourcing-bez-tajemnic/.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię