Faktoring to usługa finansowa, która pozwala skutecznie walczyć o utrzymanie płynności finansowej. Wśród wielu przedsiębiorców budzi jednak obawę, że niekorzystnie wpłynie na ich relacje z kontrahentami. Czy rzeczywiście korzystanie z faktoringu może przyczynić się do pogorszenia stosunków z partnerami w interesach? Jakie jest rozwiązanie tego problemu?
Takie obawy często mają przedsiębiorcy, którzy dopiero rozważają skorzystanie z faktoringu. Ci, którzy pierwsze doświadczenia na tym polu mają już za sobą, postrzegają faktoring zupełnie inaczej. Nie jako skuteczne narzędzie utrzymania płynności finansowej w trudnej sytuacji, ale nowoczesną usługę finansową, po którą warto sięgać w wielu różnych sytuacjach.
Faktoring a relacje biznesowe z kontrahentami
Obawy o popsucie relacji biznesowych z kontrahentami towarzyszą wielu przedsiębiorcom. Głównym powodem sięgania po usługi faktoringowe jest chęć utrzymania płynności finansowej, tj. zdolności do bieżącego regulowania swoich zobowiązań. Korzystanie z faktoringu może tym samym sugerować, że firma nie potrafi właściwie zarządzać finansami i zmaga się z pewnymi problemami.
I choć scenariusz taki jest jak najbardziej realny, nie zawsze korzystanie z faktoringu jest podyktowane problemami z utrzymaniem płynności finansowej. W wielu branżach faktury z odroczonym terminem płatności są standardem, stąd też duża popularność usług faktoringowych wśród zarządzających firmami transportowymi, budowlanymi czy nawet wśród freelancerów.
Co należy podkreślić, korzystanie z nowoczesnych usług finansowych przez sporą grupę kontrahentów odbierane jest bardzo pozytywnie. Dobrze świadczy o zarządzających firmą, a ponadto korzystnie przekłada się na biznes. Pozwala dynamiczniej go rozwijać i korzystać z wielu nadarzających się okazji inwestycyjnych. Faktoring jest bowiem dużo szybszą i bardziej elastyczną formą finansowania działalności niż kredyt czy pożyczka bankowa.
Czym jest i jak działa faktoring cichy?
Co może zrobić przedsiębiorca, który mimo wszystko obawia się naruszenia dobrych relacji biznesowych na skutek korzystania z usług faktoringowych? W takiej sytuacji zawsze może sięgnąć po tzw. faktoring cichy. Działa on analogicznie jak klasyczny faktoring, z tą różnicą, że kontrahent nie jest informowany o sfinansowaniu faktury przez zewnętrzną instytucję. Ta forma finansowania jest też dużo szybsza – faktor do wypłaty środków nie wymaga potwierdzenia cesji, zatem pieniądze na koncie przedsiębiorcy mogą znaleźć się już w kilka minut. W faktoringu jawnym wymagana jest tzw. jawna cesja wierzytelności, czyli następuje przeniesienie praw nabywcy faktury na nowy podmiot (faktora). W faktoringu cichym krok ten jest pomijany – kontrahent rozlicza się z przedsiębiorcą, a dopiero później przedsiębiorca z faktorem.
W rezultacie wszystkie strony transakcji są zadowolone. Relacje na linii kontrahent – przedsiębiorca pozostają nienaruszone, a firma ekspresowo zyskuje środki niezbędne do uregulowania bieżących zobowiązań, na zakup materiałów, doposażenie biura lub skorzystanie z nadarzającej się okazji inwestycyjnej.