Temat fotowoltaiki jest coraz częściej poruszany nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Zawdzięczamy to między innymi dotacjom rządowym, ale też świadomości ekologicznej, która jest coraz większa wśród ludzi w naszym kraju. Na temat paneli fotowoltaicznych wciąż niestety krążą różne mity, które skutecznie zniechęcają do inwestycji w energię słoneczną. Jak to wygląda jednak naprawdę? Przedstawiamy najpopularniejsze fakty i mity o fotowoltaice, aby rozwiać wszystkie wątpliwości!
1. Panele fotowoltaiczne nie pobierają energii w pochmurne dni, zimą i w niskich temperaturach
❌ Mit. To jedna z najpopularniejszych teorii na temat fotowoltaiki… Warto jednak poznać tę technologię bliżej i dowiedzieć się, jak dokładnie działa. Panele fotowoltaiczne nie pobierają energii jedynie z padającego na nią słońca, a z promieniowania słonecznego. Ono natomiast przebija się nawet przez chmury. Panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni, ale też zimą i przy niższych temperaturach. Co więcej, ich wydajność wzrasta przy niższej temperaturze – fotowoltaika najlepiej działa więc w słoneczne, ale nieco chłodniejsze dni.
2. Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd niemal do zera!
✔️ Fakt. Instalacja fotowoltaiczna to niewątpliwie inwestycja w przyszłość, która pozwala znacznie oszczędzać na rachunkach za prąd elektryczny. Darmowa energia jest więc jak najbardziej możliwa. Pieniądze, które wcześniej płaciłeś za prąd, możesz oszczędzić i zainwestować je w coś innego. Masz pomysł, na co byś oszczędzał? A może już to robisz?
3. W Polsce jest za niskie nasłonecznienie – wydajność paneli fotowoltaicznych nie jest wystarczająca
❌ Mit. Wręcz przeciwnie, pogoda w Polsce zdecydowanie sprzyja działaniu instalacji fotowoltaicznej. Nasłonecznienie w naszym kraju jest bardzo podobne do Niemiec, które znajdują się w tej samej szerokości geograficznej i są uznawane za jeden z krajów, w którym najwięcej ludzi korzysta z energii słonecznej.
Najwięcej dni słonecznych w Polsce występuje między kwietniem a wrześniem. To wtedy trafia do nas około 80% rocznego nasłonecznienia. Średnia roczna to natomiast 1 600 godzin nasłonecznienia, co jest bardzo dobrym wynikiem i pozwala na wysoką wydajność fotowoltaiki!
4. Nadmiar energii elektrycznej można magazynować i odbierać w późniejszym okresie
✔️ Fakt. Jak już wiadomo, instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej wydajna między kwietniem a wrześniem. Nadmiar wytworzonej energii można przesyłać do sieci publicznej, a następnie odbierać w mniej słonecznym okresie, na przykład zimą.
5. Instalacja fotowoltaiczna jest awaryjnym urządzeniem
❌ Mit. Panele słoneczne są stworzone w taki sposób, aby służyły nawet około 30 lat. Oczywiście, awarie się zdarzają, ale nie jest to częste zjawisko. Chcąc być jednak przezornym, warto wybrać firmę, która gwarantuje opiekę po zakończonym montażu fotowoltaiki. Taką firmą jest Strefa Energii, która w swojej ofercie posiada darmową opiekę poinstalacyjną. W razie awarii nie musisz się więc o nic martwić – wystarczy wykonać jeden telefon.
Warto także zwracać uwagę, jakie okresy gwarancyjne oferują producenci modułów fotowoltaicznych i falowników. Sprawdź długość gwarancji na moduły fotowoltaiczne i inwertery, oferowane przez Strefę Energii.
6. Panele fotowoltaiczne nie potrzebują częstych konserwacji i zmian w konstrukcji
✔️ Fakt. Montując fotowoltaikę na dachu, nie trzeba dodatkowo wzmacniać konstrukcji dachu, ponieważ nie są one na tyle obciążające. Co więcej, panele słoneczne nie wymagają niemal żadnej ingerencji i obsługi, ponieważ nie zawierają części ruchomych. To oznacza, że nie potrzebują częstych konserwacji.
7. Koszt paneli fotowoltaicznych jest za wysoki i mogą sobie na nią pozwolić tylko majętne osoby
❌ Mit. Fotowoltaika to inwestycja w przyszłość. Co prawda, wymaga początkowo większego wydatku, jednak z roku na rok te kwoty maleją. Państwa oferują także coraz więcej dofinansowań (na przykład „Mój Prąd” lub „Czyste powietrze”). Wiele firm oferuje także płatność w ratach lub inne przyjazne finansowo rozwiązania. To oznacza, że obecnie coraz więcej osób może sobie na nią pozwolić.
8. Instalacja fotowoltaiczna może być montowana na dachu i na gruncie
✔️ Fakt. Umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników, oba są jednak tak samo wydajne. Jeżeli nie chcesz umieszczać paneli fotowoltaicznych na swoim dachu, możesz zdecydować się na fotowoltaikę na gruncie. Jeżeli natomiast Twój teren jest zbyt mały, postaw na panele fotowoltaiczne na dachu. W wyborze pomoże Ci doradca z firmy fotowoltaicznej.
9. Fotowoltaika przyciąga pioruny
❌ Mit. Montowanie paneli słonecznych na dachu nie zwiększa ryzyka uderzenia pioruna w czasie burzy. Piorunochrony są oczywiście rekomendowane, ponieważ wyładowanie atmosferyczne może uszkodzić instalację fotowoltaiczną i inne instalacje elektryczne w domu.
10. Inwestycja w fotowoltaikę jest ekologiczna i pomaga naszej planecie
✔️ Fakt. Fotowoltaika jest nazywana zieloną energią. Moduły fotowoltaiczne pobierają energię ze słońca, które jest odnawialnym źródłem energii, a co za tym idzie – bezpieczniejszym i mniej szkodliwym dla naszej planety. Wybierając montaż paneli słonecznych, w znacznym stopniu zmniejszasz wytwarzanie swojego śladu węglowego.
11. Obalaj mity i przedstawiaj fakty na temat instalacji fotowoltaicznych!
Wiedza o fotowoltaice w Polsce nie jest jeszcze wystarczająca i wymaga obalania wielu mitów. Znając już całą prawdę, edukuj swoje najbliższe otoczenie, rodzinę, znajomych i sąsiadów. Daj im dobry przykład! Bądź bardziej eko i zyskuj oszczędności w swoim portfelu.
Jesteś zdecydowany na montaż instalacji fotowoltaicznej? Skontaktuj się z doradcą Strefy Energii i umów się w dogodnym terminie na bezpłatny audyt, podczas którego poznasz wycenę swojej instalacji i zobaczysz, jak będzie wyglądała na Twoim dachu!